Proč je Roman Týc ze Ztohoven zklamán vývojem Bitcoinu a hovoří o „pošahané frázi HODL?”

Bitcoin , btc, semaform červená, Ztohoven, Roman Týc

Spoluzakladatel umělecké skupiny Ztohoven a institutu kryptoanarchie Paralelní Polis Roman Týc vyjádřil řadu negativních názorů na Bitcoin, jeho komunitu i směřování. Někdejší příznivec kritizuje toxický maximalismus, ale i HODL.

Proč Roman Týc ze Ztohoven kritizuje HODL?

Jako hodlerský web nás zaujalo, že je zde člověk, který stál u zrodu bitcoinové Paralelní Polis (ale i skupiny Ztohoven) a nyní kritizuje Bitcoin a dokonce i myšlenku hodlování. Roman Týc je podle wiki „jedním z prvních českých umělců, kterému se podařilo propojit kryptoměny a blockchain s uměním.” Nyní však spojil HODL a bohatství s přívlastkem “pošahaný.”

Připomeňme, že Roman Týc, alias člen skupiny Ztohoven vystupující pod jménem David Brudňák, je známý svými protisystémovými aktivitami a znát ho můžete i z kauzy výměny nudných siluet panáčků na semaforech za poněkud zábavnější. V roce 2012 si za to údajně odseděl měsíc ve vězení poté, co odmítl zaplatit peněžitý trest. A co se týče skupiny Ztohoven, všichni známe ony rudé trenky, které nakonec za podpory hasičů teatrálně spálil Miloš Zeman, ale i některé další počiny pravděpodobně pramenící z recese.

Na webu E15 v srpnu vyšel článek prezentující Týcův názor na BTC, jehož titulek zněl: „Roman Týc: Z bitcoinu se stala zoufale neinspirativní hračka pro bohaté.”

Z čeho pramení Týcovo zklamání?

Snažili jsme se pochopit, proč člověk, který byl v kryptu dříve, než vznikl náš web, nyní cítí zklamání. My jsme například již dříve byli zklamaní všudepřítomným lákáním na trading, kde drtivá většina lidí prodělává, ale zpět k tématu. Bohužel se z prezentovaných názorů ukazuje, že značná část tohoto pocitu Romana Týce pramení z určitého odmítání peněz. Týc v zásadě kritizuje to, že chudí podle něj nemají příliš možností spořit a investovat.

„Zhodnocovací perioda bitcoinu trvá přibližně tři roky a já vím, že většina chudých lidí prostě nezvládne držet své úspory v bitcoinu tak dlouho,” uvedl.

V návaznosti na to v zásadě říká, že Bitcoin je hračka jen pro Bohaté. Tato analogie však příliš nefunguje, protože cokoli, co stojí peníze, by se dalo podobným způsobem nazvat hračkou pro bohaté. Bitcoin dlouhodobě roste na hodnotě a kdokoli to včas pochopí, může vydělat a případně se sám stát bohatým. Je pravda, že chudí mají méně volných prostředků, ale chudoba přece není nevyléčitelná nemoc, každý má šanci se svou situací něco dělat a Bitcoin ve skutečnosti může právě i těm nejchudším v této snaze pomoct. Alespoň dosud to platilo, byť souhlasíme, že křišťálovou kouli věštící budoucnost zřejmě nemá nikdo.

Každý může investovat do něčeho, co má potenciál zhodnocení mnohonásobně převyšující většinu ostatních investic. Riskujete, že to nevyjde, ale je to pořád lepší, než nedělat nic. Je třeba se začít ke svým příjmům chovat tak, že se část neutrácí, ale šetří a investuje, to je pravda. To však není chyba Bitcoinu, ale spíše návod, jak začít, když jste právě chudí a něco byste s tím radi začali dělat.

Výrok „I tady platí, že bohatí bohatnou a chudé stáhne stát inflací ke dnu,” člen Ztohoven okořenil kritikou investování, když uvádí: „Mnoho let přetrvává pošahaná fráze HODL. I když tento výraz dnes vlastně znamená něco jiného než na počátku, podstata zůstává. Tedy že uživatel kryptoměny v podstatě jen drží a díky očekávání nekonečného růstu neutratí ani satoshi.”

Pokud se chudí budou držet tohoto názoru a místo hodlování a investování budou utrácet, tak chudí zůstanou. Proto je tento postoj poněkud nepochopitelný, byť odůvodnitelný snahou o vyšší akceptaci a využití kryptoměny pro platby. Sám autor však naznačuje, že díky transparentnosti blockchainu používání kryptoměny ve snaze utéct ze systému může, díky zpětné analýze transakcí, skončit zadržením svobodomysleného uživatele za případné daňové úniky.

Bitcoin tedy nenabízí a nikdy nenabízel onen anarchokapitalistický ideál únikového modulu ze systému “ožebračování” lidu pomocí daní, ale stále do určité míry nabízí útěk ze systému systematického “okrádání” chudých pomocí inflace.

TIP: Kdy budou hodleři prodávat své krypto? 3 tipy pro správné načasování

Je to jen o penězích?

Asi bychom se tak hloupě neptali, kdyby člen skupiny Ztohoven měl problém pouze s rozporem reality a určitého poněkud komunistického idealizování chudoby, nezištné práce a odporu k bohatství. Týcovo zklamání má i poněkud střízlivější základy. V rozhovoru pro E15 uvedl:

„Bitcoin kolem sebe začal koncentrovat zvláštní, nepříjemnou, až toxickou skupinu lidí.“ Tato toxicita skutečně existuje a je pravda, že pokud uzavřená skupina Bitcoinových maximalistů zaujme toxický, útočný a nepříjemný způsob komunikace, který apriori útočí na jakékoli altcoiny jako na soupeřovy koně v dostihu, Bitcoinu ani jeho popularizaci to moc nepomáhá.

Týc pokračuje výrokem: „Bitcoin ztratil některé ze svých původních vlastností, jako je anonymita nebo levné transakce. Tyto funkce splňují skvěle jiné kryptoměny.” Za zmínku stojí také vysoké poplatky v BTC síti, které se zatím nepodařilo zcela eliminovat ani pomocí technologie Lightning Network a na pomoc si tak mnoho obchodů, vč. kavárny v Paralelní Polis, bere Litecoin nebo jiné kryptoměny s nižšími náklady na provedení plateb.

Advertisement

Závěr

Mrzí nás nepochopení myšlenky HODL a doufáme, že i tímto článkem přispějeme k tomu, že více lidí pochopí, že HODL není nějaká hra pro bohaté. HODL neznamená držet navždy, znamená to právě tolik, aby investoři, bez ohledu na své sociální poměry, rasu, národnost nebo výši investice, neprodali ve ztrátě v době, kdy jeho cena prudce padá. Tak tento legendární překlep původně vznikl, a to koncem roku 2013, kdy začal zuřit tehdejší dlouhodobý bear market a nebylo to naposledy, kdy cena BTC spadla na pouhý zlomek někdejších hodnot, jen aby se za pár let dostala na mnohem vyšší částku.

Až později si do těchto písměn investoři dosadili ono „Hold On for Dear Life.” Kritika investování nás mrzí, a to platí o to víc, když pramení z nepochopení. HODL není výsadou pro bohaté, je především pro ty, kteří si to dokážou včas v hlavě srovnat, nastudovat základy kryptoměn, investovat dle svých možností a následně prokázat potřebnou vytrvalost a trpělivost. Problémem většiny lidí, kteří v rozporu s myšlenkou HODLu prodali během prudkých propadů a utrpěli ztrátu, bude patrně spíše absence této trpělivosti a vytrvalosti, než to, z jakých sociálních poměrů přicházejí.

Co lze naopak vyzdvihnout na výrocích spoluzakladatele umělecké skupiny Ztohoven a institutu kryptoanarchie Paralelní Polis Romana Týce, je ona kritika toxicity některých příznivců Bitcoinu. Ostatně, není zdaleka první, kdo pocítil zklamání z interakce s jakoukoli diskuzní skupinou na internetu, natož ještě když se stane toxickou, což se projeví třeba tak, že se více než otevřená diskuze založená na argumentech a svobodě názoru prosazuje za podpory většiny aktivních členů, případně adminů, útok na jiné názory a jejich autory. Proto ani tento článek v žádném případě nechápejte jako útok na Romana Týce, pouze bychom rádi nadále zvýšovali povědomí o HODLu a bránili myšlenku investování.

 

Co vám nikdo neřekne o Bitcoinu 1: Rady pro investory – Upřímně o daních

Co je to HODL (hold?), kdo je hodler, jak začít hodlovat a proč Bitcoin?

SEC vydává nové upozornění na kryptoměnové investiční podvody

 

2 thoughts on “Proč je Roman Týc ze Ztohoven zklamán vývojem Bitcoinu a hovoří o „pošahané frázi HODL?”

  1. Proč je Roman Týc ze Ztohoven zklamán vývojem Bitcoinu a hovoří o „pošahané frázi HODL?”

    Proc? No protoze nema ani semestr z ekonomie. O Greshamove zakonu v zivote neslysel. Je to jen sprosty arogantni “pan umelec”, ktery hypuje shitcoin LTC.

    1. Ano. Zkráceně se to dá napsat prostě tak, že Týc je debil 🙂 A to včetně těch ostatních hoven

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.