Bitcoin za 12 let existence funkci uchovatele hodnoty plnil! Můžeme totéž říci o dolarech? [Komentář]

Bitcoin, btc, voda, adres

Náhlé krypto regulační tornádo v americkém kongresu vede investory k obavám a může se zdát, že odvětví kryptoměn začíná čelit stupňujícímu se tlaku, který může vést k poškození pozic. Pokud se zaměříme na samotný Bitcoin, je až úsměvné, že někteří úředníci stále hovoří o ochraně investorů a funkcích peněz, které podle jejich názorů BTC nedokáže plnit. Opak je pravdou.

Bitcoin chrání investory před znehodnocením měny

Hovořit o ochraně investorů v souvislosti s Bitcoinem je úsměvné. Pokud hlavní digitální měnu použijete správně, chrání vás samotný kód. Zatímco v případě, že máte peníze v bance nebo jiné finanční společnosti, vždy existuje hypotetická situace ztráty, u Bitcoinu jsou vaše prostředky chráněny samotnou kryptografií a o peníze tak můžete přijít pouze vlastní chybou (např. odesláním na špatnou adresu). Zatímco centrální banky nalévají do oběhu stále více jednotek a rychlost jejich sypání do oběhu překonala cokoli, na co jsme byli v minulosti zvyklí, čímž vytvářejí nemalý tlak na inflaci, u Bitcoinu tohle možné není.

Pokud jde o podvody – jen krátce – Někteří podvodníci (některé zdroje uvádí méně než 0,5 % transakcí) využívají Bitcoin a ozývají se hlasy obviňující digitální měnu. Podvodníci pak ještě více používají dolar, zakážeme tedy dolar? Obrovské množství scamů a havěti osídlilo internet, zakéžeme tedy internet? Odpověď je samozřejmě ne, podvody jsou protizákonné a je na úřadech, aby je řešily, nemůžeme uzavřít ulice kvůli kapsářům.

Zpět k hodnotě – žádný subjekt nemá pod kontrolou množství BTC v oběhu a za všech okolností se nové mince vytěží v intervalu cca 10 minut, o jehož zachování se stará automatická úprava obtížnosti podle výkonu sítě. Každé 4 roky se navíc sníží o polovinu množství mincí, vytěžených v jednotlivých blocích, v procesu známém jako halving. Kód je v tomto případě jako zákon a decentralizovaná síť pak slouží jako dohled nad tím, že se v kódu nic nezmění. Pokud by se některý aktér pokusil dělat podobné zásahy v Bitcoinu, jako dělají centrální banky s fiat měnou, musel by přesvědčit ostatní aktéry a v podstatě celou komunitu o nutnosti změny kódu, což je naprosto nepravděpodobné. Neexistuje žádný jiný způsob, jak by někdo mohl zvýšit množství jednotek a stále proto platí, že nemůže být nikdy vytěženo více, než 21 mil. mincí. Z toho zhruba 18,8 mil. již bylo vytěženo a v roce 2024 se opět sníží odměna za vytěžený blok, a to z aktuálních 6,25 BTC na 3,125. Bitcoin se tak stává stále více deflačním.

Graf inflace BTC (zdroj: Bitcoinblockhalf)

Zůstat v dolarech či korunách je z dlouhodobého hlediska nebezpečné!

Peníze ztrácejí hodnotu a čím více jich banky hrnou do oběhu, tím více ztrácejí peníze hodnotu. Svým bezhlavým “tiskem” jsou banky pro držitele fiat měny nebezpečné. Vaše peníze každý rok ztrácejí několik procent ze své hodnoty a i pokud se nedostaví hyperinflace, z dlouhodobého hlediska je obrovským rizikem tyto peníze spořit. Není to Bitcoin, ale právě dolary a koruny, které selhávají ve funkci uchovatele hodnoty, protože vám přímo zaručují, že pokud je budete držet na svém účtu nebo jinde po dobu několika let, příjdete o peníze.

Zdánlivě je tisíc korun pořád tisíc korun i za deset let. Realita je však jiná a dnes si za tutéž tisícovku koupíte mnohem méně díky inflaci. Web Peníze.cz uvádí, že na co by vám v roce 2010 stačilo 100 000 korun, na to byste v roce 2020 potřebovali 259 374 korun. Totéž platí pro dolary nebo jiné fiat měny. Platí jednoduchý příklad – pokud by vaše babička v mládí zakopala na zahradě tisíc korun ve zlatě, dnes byste vykopali poklad. Pokud by však zakopala tisíc korun, dnes by to byl jen bezcenný papírek a pokud byste měli štěstí, tak byste ho prodali za pár korun nějakému sběrateli.

Advertisement

Závěr

Investice do Bitcoinu je riziková, pokud nevíte, co děláte. Je riziková pro ty, kteří jsou příliš nedočkaví, zbrklí, nebo hloupí na to, aby pochopili dlouhodobost investice do Bitcoinu. Řada nováčků se hrne do tradingu, pákového tradingu a hrají si se svými pozicemi, dokud o ně nepříjdou. To není investování, ale krátkodobé obchodování či spekulování, resp. hazardování. Samozřejmě nemáme stroj času ani pohled do budoucnosti, ale pokud se podíváme zpětně na graf, tak nikdo, kdo v celé 12leté historii držel bitcoiny alespoň 4 roky, nepřišel o peníze. Můžeme snad totéž říci o dolarech, korunách a jiných fiat měnách? Která měna tedy ve skutečnosti dlouhodobě neplní funkci uchovatele hodnoty?

Napište, co si o tom myslíte. Já si myslím, že lidé budou hledat únikové moduly a nikdo jim v tom už nezabrání, a čím více bude systém dluhových peněz a částečných rezerv tlačit na pilu, tím větší k tomu budou mít důvod.

Disclaimer
KryptoHodler poskytuje edukativní, vzdělávací a zpravodajský obsah. Neprodáváme žádné analýzy, ani nenabízíme investiční rady. Investice v kryptosvětě jsou spojeny se zvýšenou mírou rizika. Za svá rozhodnutí zodpovídá každý sám, proto doporučujeme provést vlastní průzkum.

Jaká investiční strategie může úspěšně fungovat na kryptotrhu? Zde jsou 3 nejlepší

Zatímco FED pokračuje v tisku, hedgeové fondy masivně inklinují k Bitcoinu: 98 % finančních ředitelů potvrdilo budoucí investici!

Největší krach ve světové historii se blíží, kupujte zlato, stříbro a Bitcoin: Kiyosaki

Kryptoměny vytvářejí rovné příležitosti pro každého: Brian Armstrong reaguje na kritiku Jacksona Palmera

Příčiny a dopady inflace? + Srovnání skutečné úrovně znehodnocení měny a oficiálních dat

Předseda SEC Gary Gensler porovnával kryptoměny s divokým západem a požaduje regulaci

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.