Předseda SEC Gary Gensler porovnával kryptoměny s divokým západem a požaduje regulaci

Zatímco mnozí očekávali, že nový předseda SEC Gary Gensler bude pokračovat ve své bývalé progresivní hospodářské politice z Obamovy éry, absolvent Goldman Sachs varoval kryptokomunitu: přichází větší regulace Bitcoinu a kryptoměn.

Gary Gensler požaduje regulaci kryptoměn

Gary Gensler věří, že transakce s kryptoměnou se často používají k obcházení zákonů a praní peněz. Předseda americké komise pro cenné papíry (SEC) porovnával kryptoměny s divokým západem a trval na povinnosti SEC chránit investory. Během Aspen Security Forum vyjádřil své názory na kryptoměny a regulaci kolem digitálních aktiv. Ačkoli uvedl, že jde o jeho názor a nikoli ogiciální stanovisko SEC, prozradil publiku, že žádné krypto aktivum v současné době podle něj neplní tři klíčové funkce peněz (uchovávání hodnoty, účetní jednotka a prostředek směny).

Gensler uvádí:

Krypto aktiva primárně poskytují digitální, vzácná vozidla pro spekulativní investice. V tomto smyslu lze tedy říci, že se jedná o vysoce spekulativní úložiště hodnoty. Také jsme neviděli, že by se kryptoměna používala jako prostředek směny. Pokud se používá jako takový, často obchází naše zákony týkající se boje proti praní peněz, sankcí a výběru daní. Může to také umožnit vydírání prostřednictvím ransomwaru, jak jsme nedávno viděli u Colonial Pipeline.“

Kryptoměna přitom rozhodně není nejčastěji používána jako prostředek směny v kontextu nelegálních transakcí, jak předseda SEC naznačil. Zpráva Chainalysis ukázala, že objem transakcí spojených s kriminální činností na blockchainu klesl na méně než 0,5 %. Zvolený příklad navíc ukázal nevhodnost Bitcoinu k nezákonným činnostem, když americké úřady dokázaly získat část výkupného Colonial Pipeline prostřednictvím prozkoumání veřejných blockchainových dat.

Gensler pokračoval v rétorice:

Právě teď nemáme dostatečnou ochranu investorů v kryptoměnách. Upřímně řečeno, v této době je to spíše jako divoký západ. Tato třída aktiv je v určitých aplikacích plná podvodů, scamů a zneužívání. Pokud tyto problémy nevyřešíme, obávám se, že mnoho lidí bude poškozeno.”

Závěr

SEC dosud zasahovala do krypto průmyslu selektivně, nečekaně a bez jasného stanovení pravidel, která by byla pro investory i týmy čitelná a poskytla jim jasný regulační rámec. Řada investorů se v důsledku toho obává, že stejně jako komise nečekaně zakročila proti Ripple potažmo XRP, může náhle sestřelit cenu většiny ostatních kryptoměn a poškodit investory v USA i mimo USA, přičemž nikdo není schopen říct, kdo by mohl být další.

Nedávné výroky nového předsedy SEC Genslera, od kterého si mnozí slibovali pochopení světa kryptoměn, do této věci přinesly spíše další obavy a nejasnosti, než naději, že se na tom do budoucna něco změní. Bývalý profesor blockchainu na MIT nedávno také uvedl, že ochrana investorů je hlavní prioritou budoucí regulace kryptoměny SEC, odmítl komentovat možné schválení bitcoinového ETF a prohlásil, že regulace kryptoměn by mohla vést k širšímu přijetí.

Historie Bitcoinu – Časová osa vzniku a dosavadního života nejvýznamnější kryptoměny

Kryptoměny | Základy Bitcoinu a kryptoměn – přehledně, srozumitelně a jasně

Nová regulace akciových tokenů se blíží, říká předseda SEC Gary Gensler

Navrhovaný zákon zpřísňující krypto regulace v USA zvýšení daňových příjmů o miliardy nepřinese, říká blockchainová asociace

V kongresu USA se náhle “objevila” dosud nejrozsáhlejší regulace Bitcoinu a kryptoměn

Monero vývojář Riccardo „fluffypony“ Spagni je po svém zatčení odstaven od týmového GitHubu i peněženky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.