Pátek, 14 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

Příčiny a dopady inflace? + Srovnání skutečné úrovně znehodnocení měny a oficiálních dat

V nedávném videu youtuber Crypto Invest srovnává oficiální data o inflaci s realitou. Proč skutečná inflace může být výrazně vyšší, než jsou čísla, která vám oficiálně uvádějí? A jaké jsou vlastně příčiny a dopady inflace? Vaše finanční bohatství je i zcela běžnou inflací vážně ohroženo a peníze dávno neplní úlohu uchovatele hodnoty…

Skutečná inflace vs. uváděná data

Inflace je určitá skrytá daň, kterou lidé nepřímo platí bankám. Způsobuje ji hlavní měrou nárůst nově vytvořených peněz v oběhu a prakticky nejvíce dopadá na ty, kteří se snaží chovat zodpovědně, nepůjčují si a naopak si spoří. Demokratická senátorka Elizabeth Warrenová ve své nedávné kritice kryptoměn a poněkud zvláštní poznámce připustila, že stávající finanční systém by mohl být „vydán napospas rozmarům obřích bank.”

Finanční vzdělání je jednou z nejvíce opomíjených oblastí vůbec. Skoro jako by bylo v zájmu vlády, aby obyčejní lidé nevěděli o znehodnocování měny nebo o tom, jak fungují peníze, zatímco se někdo rozhodl, že znalost historie literatury je tím bezmála nejpotřebnějším oborem pro každého. Inflace v podstatě vzniká tehdy, když centrální banka vydává nové peníze, aby vydělala úroky, a když komerční banky prostřednictvím systému minimálních rezerv tvoří nové elektronické peníze prostřednictvím půjček, aby vydělaly úroky. Zatímco banky vydělávají úroky, peníze pomalu, avšak velmi soustavně, ztrácejí svou hodnotu a vy chudnete.

Jak moc se peníze ve skutečnosti každoročně znehodnotí, není jednoduché určit a používají se k tomu různé odhady, často pomocí hypotetických spotřebitelských košů.

Problémy, které způsobuje inflace

Pokud jste to vy, kdo u vás doma nakupuje, tak víte, jak rychle stoupá cena některých položek v regálech. Všímáte si, že za stejnou věc zaplatíte meziročně o desítky procent více, zatímco některé zboží či služba je roky za stejnou cenu. Obvykle však bohužel nejvíc zdražují věci, které nutně potřebujete, jako je jídlo či bydlení. Proto je ve skutečnosti pro každého z nás inflace jiná a závisí na tom, jaké konkrétní věci nakupujete.

Osobně si všímám, že zatímco vepřové maso se dá již několik let poměrně snadno sehnat pod 100 korun za kilo a kuřecí dokonce i pod 60 korun, ovoce a zelenina začíná být stále dražší a růsty cen jsou skutečně razantní, což asi pro naše zdraví není zrovna ideální. Navazujícím problémem je neustále se zhoršující kvalita potravin i dalšího zboží. Každý z nás si asi někdy koupil salám, který chutnal jako by do něj někdo namlel piliny, nebo zkrátka něco ošizeného. Hračky pro naše děti se začínají stále více podobat výrobkům z plastových skořápek. Obvykle se řada z nich rozbije asi tak do týdne a my opakovaně vzdáváme zoufalou snahu tyto rozpadající se šmejdy reklamovat. Podobně je na tom řada dalších věcí, protože jako výrobce, kterému se prodražila výroba, můžete výrobek ve snaze čelit inflaci buď zdražit, nebo zmenšit balení, a nebo snížit jeho kvalitu.

I to jsou důsledky toho, jak se každoročně do oběhu vlévají nové peníze, z čehož mají přímý prospěch jedině banky ve formě úroků. No, není to moc povzbudivé, a v konečném důsledku asi moc nezáleží na tom, jestli je v oficiálních datech uvedeno 2,98 nebo třeba 3,15 %.

Video

K tématu srovnání skutečné a oficiální inflace se vyjádřil Crypto Invest:

Co je to? | Fiat peníze – Co dává bankovkám hodnotu

HODL | Investice – jen spořit nestačí! Jak se stát investorem?

Bitcoin neslouží jen ke zbohatnutí, ale rovněž k zajištění proti měně, která se vymkla kontrole

Zatímco FED pokračuje v tisku, hedgeové fondy masivně inklinují k Bitcoinu: 98 % finančních ředitelů potvrdilo budoucí investici!

Některým uživatelům burzy Binance zmizely zůstatky. Co se děje? „Funds are SAFU”

Pozor! Jedna americká senátorka je na válečné stezce proti kryptoměnám a “super kodérům”

 

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *