Úterý, 18 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

HODL | Investice – jen spořit nestačí! Jak se stát investorem?

Chtěl bych se tentokrát věnovat tématu investice – jak investovat, jak se stát investorem… Nás hodlery na Bitcoinu láká právě tato stránka a zde si objasníme proč. Ukážeme si, že to může být zábava a jen spořit nestačí.

Investice aneb spořit nestačí!

Ve škole se to neučí, ale naštěstí máme internet. My vám teď ukážeme, že spoření může být zábava a investice může být ještě větší. Už rodiče nás jako malé děti učili odkládat si mince do pokladničky, po čase ji rozbít a něco si koupit.

Spoření však nestačí. Musíte si uvědomit, že vaše uspořené koruny a eura neustále ztrácejí hodnotu. Děje se to pořád a naše babičky by mohly vyprávět, kolik se toho za peníze dalo koupit kdysi a jak málo hodnoty jim zbylo. První důležitá rada tedy zní – uvědomte si, že peníze neustále ztrácejí hodnotu.

Právě proto jsou zde investice. Zatímco v bance vám dají jen směšně nízký úrok, musíte se poohlížet po jiných možnostech.

pokladnička, slon, úspory, investice

Spoření

Ano, je pravda, že důležité je hledat a vhodně vybírat investice. K tomu se ještě dostaneme. Abychom však mohli začít s investováním, přece jen musíme začít spořit. Jsou lidi, kteří se neradi omezují a rádi vše utratí, užijí si hned a nemyslí na zítřek. Ale je takové chování opravdu rozumné?

To si nemyslíme! Výdyť takoví lidé obvykle neustále poskytují svůj čas pro peníze a ty pak ihned rozhážou a nemají nic. Proto musí stále dokola prodávat své dny, týdny, roky… Prodávají svůj život za peníze a lehkovážně s nimi zacházejí. Proto vám raději doporučujeme, spořte. Odkládejte si třeba 10 % příjmu stranou. Je to taková hra, kterou můžete začít hrát sami se sebou a postupně se posouvat dál.

Časem to ani nepoznáte a váš životní standard se nezmění. Naučíte se však budovat své bohatství a postupně zjistíte, že je to zábava. Pomalu ale jistě se z mála stane trocha, z trochy něco a z něčeho může být za pár let hodně. Jen spořit však nestačí, proto nyní vchází do hry investice.

Úspory je dobré moudře investovat

Spořit nestačí, peníze se investují. Investice je výměna úspor za aktiva, od kterých si slibujeme, že nám v budoucnosti přinesou zhodnocení. Vždy platí, že čím vyšší toto možné zhodnocení je, tím vyšší je také riziko. Když však necháme peníze pod polštářem, je to jako nechat obrovskou krabici bonbónů na očích dětem a přísně jim zakázat si nabídnout. Můžete si být jistí, že pomaloučku a velmi opatrně se bude záhadně jejich množství snižovat. Stejně se časem zcela jistě a neodvratně sníží hodnota vašich peněz.

Druhy zdrojů příjmů

Když začneme tvořit investice, ve skutečnosti to nemusí být jen z úspor. Zdroje příjmů bychom mohli rozdělit do dvou skupin:

  1. pravidelné měsíční příjmy,
  2. jednorázový kapitál.

Obě tyto varianty následně vedou k úplně rozdílným investičním strategiím. Zatímco v případě první varianty investujete část svého cash flow, který se nám podaří uspořit, u druhé máte k dispozici nějaký kapitál. Pro účely tohoto článku pomineme, zda je to váš vlastní kapitál, nebo některý druh půjčky. Obecně se však investici z půjček raději vyhneme a zvolíme vlastní zdroje, pokud se tedy nejedná o takovou investici, která sama okamžitě začne generovat příjem, což vám umožní dluh splácet.

Strategie

Pokud máte větší množství kapitálu, lze ho rozložit, nebo investovat jednorázově. Zde neexistuje univerzální rada a vždy záleží na okolnostech – jako je situace v ekonomice, nebo volba, do čeho budete investovat.

Jednorázový – Okamžitý vstup

Okamžitý vstup je výhodný zejména v situacích, jako je ekonomická krize, kdy prudce klesne cena vámi vyhlídnutého aktiva a máte příležitost levně nakoupit.  Někdy situace k jednorázové investici přímo nabádá, např. když investujete svůj kapitál do drahé nemovitosti, kterou následně chcete pronajímat. Byť je třeba dodat, že i zde existuje jiná možnost – např. investice do fondu nemovitostí, apod.

Postupný příkup – průměrování

Postupný příkup je mocná technika, která je v kryptosvětě velmi oblíbená. Obecně je vhodná všude tam, kde panuje vysoká volatilita a vy se obáváte, že dnes nakoupíte a zítra můžete být ve velké ztrátě. Investice se v takovém případě buď rozdělí do předem stanovených částí, které se uskuteční v předem zvolený čas, nebo použijete své pravidelné měsíční úspory.

Troufám si tvrdit, že většina z vás bude volit právě tu druhou variantu. A to je dobře. Měníte svůj čas a energii za peníze a v první řadě je třeba, abyste zaplatili sami sobě. To je pravidelná měsíční investice z vašich příjmů a přesně tohle je cesta, jak může prakticky kdokoli začít budovat své bohatství, byť zatím ještě nemá velký kapitál, který by mohl investovat. Je to mravenčí práce, ale vy si své bohatství můžete vybudovat.

Investiční možnosti

To bysme tedy měli zdroje příjmů i způsoby investice. Nyní se asi ptáte, do čeho byste své úspory tedy měli vložit. Možná čekáte, že napíšeme do kryptoměn. To ale neuděláme, místo toho si shrneme, jaké máte možnosti. Nebudeme se snažit projít vše, to by se sem stejně nevešlo, ale projdeme si nejzákladnější druhy:

Drahé kovy

Zatímco koruny, eura a dolary ztrácejí hodnotu, zlato a stříbro mají svou kupní sílu už po celá staletí a ještě mnohem déle. Když jde o to, najít něco, co přetrvá a bude mít svou cenu klidně i po vaší smrti, cenné kovy jsou rozhodně správnou volbou. I jejich hodnota kolísá, ale z dlouhodobého hlediska vás pravděpodobně nezklamou.

zlato, kolaps, systém, zhroutí, začátek, restart

Nemovitosti

Další velmi dobrou a poměrně bezpečnou možností jsou nemovitosti – pozemky, domy, byty, atd. Investiční nemovitost není ta, ve které bydlíte. Alespoň pokud v ní jen nečekáte, než stoupne cena, což většina lidí určitě nedělá – potřebují přece mít kde bydlet. Nemovitost je investice, pokud vám peníze přináší, nikoli pokud vám je bere z kapes. To znamená, že když se vám podaří vlastnit např. o jeden dům nebo byt navíc, můžete ho začít pronajímat a když z něj máte pravidelný příjem, jedná se o investici.

Investiční cenné papíry

V této oblasti se nachází celá řada cenných papírů. Akcie, dluhopisy, podílové fondy, atd. Je toho velká spousta a některé si kupujete, aby vám přinášely dividendy, jiné pro budoucí zhodnocení.

Kryptoměny

Narozdíl od většiny cenných papírů, kryptoměny můžete snadno zakoupit i spravovat úplně sami. Neplatíte žádné poplatky za správu, za to, že to za vás někdo drží. Nespoléháte se na někoho cizího, že to za vás udělá, ale jdete do toho sami. Chce to trochu znalostí a ochoty, naučit se něco nového. Pro dlouhodobější investici je třeba správně zvolit konkrétní kryptoměnu. V případě nejasností je asi lepší zůstat u Bitcoinu. Více dalších kryptoměn může neuvážený výběr riziko spíše podstatně zvýšit, než diverzifikovat.

Investiční předměty

Poslední kategorie zahrnuje vše od umění, přes investiční alkohol, až po různé komodity a sběratelské předměty. Pokud například velmi dobře rozumíte čínskému porcelánu, proč toho nevyužít, že? Nakonec vždy platí, že člověk by měl investovat pouze do toho, čemu rozumí. To je důležitá zásada… Ne vždy to však znamená, že každá záliba musí přerůst v investici – je třeba volit uvážlivě.

Jak investovat

Již jsme si uvedli výhody spoření a důvod, proč to nestačí. Řekli jsme si, že měnit úspory na investice je možné jednorázově, nebo postupně a ukázali jsme si, jak to souvisí se zdroji kapitálu. Prošli jsme si také jednotlivé nejzákladnější druhy investic – tedy do čeho lze investovat. V podstatě už podle získaných informací máte slušnou představu, jak začít. V dnešní době je to nesmírně snadné. Mnohdy stačí otevřít prohlížeč, najít si obchod se zlatem, burzu s Bitoinem, inzerát se vzácným sběratelským kouskem, nebo třeba s nemovitostí. Samotný proces investice je tedy velmi snadný a když máte co, víte do čeho a kdy, zbytek už je jen o nalezení adekvátní nabídky.

Dlouhodobá investice

Investujeme zpravidla dlouhodobě. Krátkodobé spekulace jsou spíše pro zkušenější, resp. pro investory, kteří mají velmi dobré informace a ví přesně, jak je využít. Spekulace může být například prodej akcií před krizí. Ale máte tak dobré info a znalost trhu, abyste ten moment přesně odhadli a nejednalo se třeba jen o zakolísání, ze kterého se trh rychle vyhrabe? Pokud ano, gratulujeme! Asi máte recept na peníze. Pokud však jen hádáte, raěji toho nechte a držte se dlohodobé investice, která je o něco méně náročná na načasování a nenaděláte při ní pravděpodobně tolik chyb.

bitcoin, kryptomarket, hodler, rybář, altcoinovou, altcoiny, sezóna, market, čas, pláž

Etika

Při investování vstupuje již od nepaměti do hry etika. Již kdysi se lidé ptali, zda je úrok etický a nejedná se o lichvu. Ekonomové usoudili, že je to odměna za odloženou spotřebu a svět šel dál. Dnes se dostáváme do situace, kdy se čím dál víc hovoří o záporných sazbách, což je poněkud šílené.

Obvykle se lidé zabývají etikou do té doby, než začne jít o peníze. Investovali byste raději do firmy, která vyrábí lék na nemoc, který zabere hned a lidi jsou po něm zdraví, nebo do takové, která vyrobí z lidí pacienty a bude jim svým lékem pouze tlumit projevy nemoci, takže si ho budou muset kupovat pořád dokola?

První firma vyřeší problém, krátkodobě vydělá balík a pak pravděpodobně skončí, protože všechny uzdraví. Budou to však peníze vydělané tím, že jste mnoha lidem doslova zachránili životy. Ta druhá bude spolehlivě generovat zisky a chrlit léky. Ale je otázka, jestli to za to stojí, do hrobu si peníze nevezmete, ale možná se ještě po smrti budete muset za sebe stydět, resp. to za vás možná udělá někdo jiný. To už necháme jako podnět k úvahám.

Rizika

Každá investice s sebou nese riziko. Čím vyšší možné zhodnocení, tím vyšší riziko. Když vám někdo slibuje 10% zhodnocení za rok, riziko bude velmi vysoké. Když vám slíbí 100 % za rok, bude to extrémně rizikové a když vám slíbí 5 % za den, utíkejte pryč! V takovém případě se totiž možnost ztráty vašich peněz prakticky rovná 100 %. Riziko lze zmírnit pečlivým výběrem, znalostí bezpečnostních zásad a jejich dodržováním či diverzifikací portfolia.

Závěr

Spoření je lepší než nic. I když se vám dnes zdá, že nemáte co investovat, pravděpodobně máte nějaký pravidelný příjem, ze kterého lze část dávat pravidelně stranou. To však nestačí, peníze užírá inflace a v bance vám dají jen nicotný úrok. Investice slouží k tomu, abyste z dnešních 5 korun udělali zítra 10. Tedy ne doslova, tak rychle to rozhodně nebude, jedině že by snad Bitcoin čekal další bull market.

 

Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Steemitu, Twitteru a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.

Co číst dále

Video | Kryptozprávy – Vítejte na úvodním videu! Představení kanálu a přehled krypto novinek

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *