Čtvrtek, 22 únoraVítejte na českém hodlerském webu!

Americká komise pro cenné papíry pohrozila žalobou Coinbase kvůli programu krypto výnosů, který považuje za cenný papír

Poté, co SEC nedávno chvályhodně varovala retailové investory před podvody v kryptosvětě, zaměřuje svou pozornost opět zcela jiným směrem. Není jasné, proč americká komise pro cenné papíry místo řešení podvodných nabídek mincí a dalšího scamu opět směřuje své palebné síly na legální kryptoburzy. Coinbase navíc tvrdí, že jim úřad odmítl sdělit, proč považuje programu krypto výnosů za cenný papír.

SEC selektivně zakazuje výnosový program Coinbase, ačkoli ho nabízí řada dalších

Americká komise pro cenné papíry a burzy SEC se opět chová jako inkvizice, která přišla způsobovat strach a paniku v řadách krypto investorů a krypto byznysů. Zatímco úřad po letech hrdě prohlašuje, že vyšetřuje dávno zapomenutý Bitconnect, aktuální podvody a rizika pro kryptoinvestory se mu odstranit nedaří, ba ani se o to zjevně moc nesnaží. Nyní však komise pohrozila kryptoburze Coinbase žalobou, pokud spustí program kryptoměnových výnosů, který považuje za cenný papír.

Generální ředitel společnosti Coinbase Brian Armstrong ve středu na twitteru uvedl, že ze strany SEC „nedávno vyplynulo nějaké opravdu útržkovité chování.“ Armstrong vysvětlil, že kryptoburza se na začátku tohoto roku obrátila na SEC, aby informovala donucovací orgán o nadcházejícím programu Coinbase Lend, který má v úmyslu nabídnout 4% roční výnos ze zákaznických vkladů stablecoinu USDC na účtech. Zjednodušeně tak měl každý, kdo na burze drží USDC, získat roční zhodnocení zhruba odpovídající inflaci. Je běžné, že zákazníci již nyní drží na kryptoburzách nemalé množství prostředků, přičemž málokdy burza nabídne úročení těchto vkladů.

Ukázalo se však, že SEC tyto výdělky uživatelům Coinbase hodlá zrušit, protože se domnívá, že se jedná o cenný papír. Podle generálního ředitele Coinbase SEC pohrozila žalobou, pokud bude služba spuštěna:

„Odmítají nám sdělit, proč si myslí, že jde o cenný papír, a místo toho od nás žádají hromadu záznamů (vyhovíme), požadují svědectví našich zaměstnanců (vyhovíme), a pak nám řeknou, že nás budou žalovat, pokud budeme pokračovat ve spuštění, s nulovým vysvětlením, proč.“

Další regulační nejistota byla tímto krokem vnesena do celého odvětví

Jelikož SEC učinila tento krok, vnesla další dávku nejistoty do celého odvětví kryptoprůmyslu. Pokud bude jakékoli úročení zákaznických zůstatků v kryptoměně nově znamenat nebezpečí budoucích soudů a regulačních postihů, může to znamenat problémy pro celou řadu dalších subjektů, jako je BlockFi

, Celsius a mnoho dalších.

Armstrong dále uvádí:

„Podívejte… Zavázali jsme se dodržovat zákony. Někdy je zákon nejasný. Pokud tedy SEC chce zveřejnit pokyny, budeme se jimi také rádi řídit (bylo by hezké, kdybyste je ve skutečnosti rovnoměrně prosazovali v celém odvětví stejně btw).”

Paul Grewal, hlavní právní ředitel společnosti Coinbase, dnes vyjádřil zděšení nad kroky SEC. Uvedl:

„SEC nechrání investory ani nepodporuje spravedlivé, efektivní a bezpečné domácí kryptotrhy svými zastrašovacími taktikami. Jejich přístup byl tak špatný, že je k nerozeznání od aktivní snahy *poškozovat* americké retailové investory, což vypadá stále pravděpodobněji. […]  Pouze nám řekli, že posuzují náš lending produkt objektivem desítek let starých případů Nejvyššího soudu s názvem Howey a Reves. SEC nebude sdílet samotné posouzení, pouze skutečnost, že to udělali.“

Závěr

Nenapadlo by nás, že už i úročení zákaznických zůstatků v kryptoměně může představovat problém pro americké regulátory. Pokud SEC hrozí žalobou kryptoburze Coinbase, jak tvrdí její CEO, veškeré společnosti nabízející svým klientům totéž jsou nyní v existenční nejistotě a SEC jejich podnikání může kdykoli napadnou, či  dokonce ukončit a potenciálně tak poškodit i zákazníky. Armstrong i Grewal se shodli na tom, že komise pro cenné papíry odmítá vnést do věci světlo a vyjasnit, jak a podle čeho přesně posuzuje, co je a co není cenný papír. Americký regulátor tak bohužel opět ukazuje, že pro krypto investory je mnohem větší katastrofou on sám, než to, před čímž se je snaží chránit.

 

Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn

Bitfinex spouští prodej tokenizovaných akcií. Uždibne si kousek koláče tradičních burz

SEC vydává nové upozornění na kryptoměnové investiční podvody

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *