Pondělí, 17 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

Solana (SOL) je zpět! Síť běží po rozsáhlém výpadku

Tento týden se stal hroznou vzpomínkou pro vývojáře i komunitu kryptoměny Solana (SOL). Altcoin, který ještě začátkem září prudce rostl na ceně, fatálním způsobem narazil na své transakční limity, které jsou však na poměry kryptoměn vysoké, a došlo k výpadku.

Solana (SOL) je zpět!

Nadace Solana uvedla, že síť 7. největší kryptoměny byla upgradována a úspěšně restartována několik hodin po prvním nahlášení problému. Blockchain se zastavil…

„Komunita validátorů Solana úspěšně dokončila restart Mainnet Beta po upgradu na 1.6.25. Dapps, blokové průzkumníky a podpůrné systémy se obnoví během několika hodin, kdy by měla být obnovena plná funkčnost.“

Došlo k výpadku blockchainu

„Blockchain obyčejně vnímáme jako datovou strukturu, která běží díky své decentralizované povaze a diverzifikaci zdrojů prakticky bez výpadků. Pro Solanu, ze které se stal investiční tahák letošního léta, to ale tak docela neplatí,” napsal Forbes.

Solana zaznamenala výpadek. Podle nadace problém nastal po obrovském nárůstu počtu transakcí za sekundu, který dosáhl vrcholu 400 000 TPS. To způsobilo rozkol v blockchainové síti. Inženýři napříč ekosystémem se pokusili síť stabilizovat, ale neuspěli,” uvedla nadace. Peněženka Solana Phantom a další decentralizované aplikace se následně nemohly plynule připojit k síti.

Vývojáři pak objasnili, že transakce „zcela zahltily transakční frontu a absence mechanismu pro stanovení síťových priorit způsobila, že se síť začala samovolně dělit.“ Toto rozvětvení blockchainu na více forků způsobilo, že se významná část nodů začala vypínat. Situace vyvrcholila několikahodinouvou odstávkou celého blockchainu Solany.

Spoluzakladatel Solany Anatoly Yakovenko později doplnil, že přetížení, které stálo na začátku odstávky, měl na svědomí nájezd botů na prvotní nabídku tokenů IDO (Initial Dex Offering) spuštěnou na DeFi projektu Radium. Následoval zmíněný výpadek produkce nových bloků, který trval nejméně 7 hodin. Upozornil na něj po prvních 30 minutách Larry Cermak, který později napsal

:

„Síť s hodnotou 10 miliard dolarů je již 7 hodin mimo provoz. To je první [případ svého druhu]!”

Známe však i delší výpadky, například ten, kterému v roce 2020 čelila IOTA po hacku své peněženky, trval řadu dní.

Závěr

Solana zažila mnohahodinový výpadek. Jedná se o varování pro všechny blockchainové platformy, jako je Ethereum či Cardano, a také o tvrdou ránu pro samotnou Solanu. Cenovka SOL se sice při úterním výpadku zatřásla jen zcela nepatrně a na grafu prakticky není žádná zřejmá reakce, ale zásadně utrpěla důvěryhodnost a legitimita projektu. Kromě toho po dosažení cenového vrcholu 9. 9. na ceně kolem 210 dolarů začala cena padat zpět dolů a nyní se nachází na cca 157 USD. Pro investory nyní hrozí nebezpečí, že se smaže pumpa začínající 24. 8. zhruba na 70 dolarech.

SEC vydává nové upozornění na kryptoměnové investiční podvody

2mld. $ BTC transakce za 80 centů; Spotřeba energie již překonala 2020; Fidelity lobbuje za NFT: Zprávy z Bitcoinu

„Vítejte na začátku nové éry pro Cardano!” IOHK hlásí úspěšný upgrade Alonzo přinášející smart kontrakty

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *