2mld. $ BTC transakce za 80 centů; Spotřeba energie již překonala 2020; Fidelity lobbuje za NFT: Zprávy z Bitcoinu

Bitcoin, architektura, most, pásmo, slunce, světlo, západ

V síti Bitcoinu vše šlape jako hodinky a naštěstí zde nedošlo k žádným výpadkům, jako tento týden zaznamenala kryptoměna Solana. Vysoká spotřeba, kterou je tato vysoká bezpečnost de facto vykoupena, je však trnem v oku kritiků. V tomto článku vám přinášíme tři nejnovější zprávy ze světa Bitcoinu.

2mld. $ BTC transakce za 80 centů

Bitcoinová transakce v dolarové hodnotě převyšující 2 miliardy byla v pondělí večer odeslána za nepatrný poplatek. Přesunuto bylo z neznámé peněženky 44 598 BTC, přičemž náklady na převod této závratné sumy činily pouhých 0,00001713 BTC. Majitele mincí tak 2miliardový finanční transfér přišel na méně než dolar.

Jedná se o dobrou reklamu pro digitální hotovost jménem Bitcoin, díky kterému je možné za směšné drobné převádět libovolně vysoké částky prakticky kdekoli na celém světě, a to v poměrně krátkém čase. Aktuální výše průměrných BTC poplatků je relativně nízká a je tak nyní výhodné převádět i mnohem nižší částky.

Průměrné poplatky za bitcoinovou transakci (zdroj:BitInfoCharts)

Spotřeba energie dosáhla hodnot 2020

Podle studie společnosti Science Direct již bitcoiny spotřebovaly v roce 2021 více energie než v celém roce 2020. Přesné údaje o spotřebě energie jsou variabilní a není snadné je přesně vypočítat, ale trend je jasný – rostou. Pokud jde o vynaloženou elektřinu na těžbu Bitcoinu, těžaři již spotřebovali více než odhadovaných 67 TWh spotřebovaných za celý rok 2020.

Jak asi víte, spotřeba energie nezávisí na množství transakcí ani uživatelů, ale je výsledkem toho, kolik jsou těžaři Bitcoinu při aktuální ceně hlavní kryptoměny na trhu, konkurenčních podmínkách, obtížnosti těžby a dalších faktorech ochotni za energii vynaložit, aby se jim těžba vyplatila.

Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index v současné době odhaduje, že Bitcoin do konce roku spotřebuje dalších 95,68 TWh. To je přibližně rovno roční spotřebě energie na Filipínách. Bitcoinová těžba pak údajně spotřebovává asi 0,43 % z celkové světové spotřeby elektřiny. Studie navíc uvádí:

„Bitcoin mohl vyprodukovat až 64,4 metrických kilotun [64 400 tun] elektronického odpadu při špičkových cenových hladinách, které byly zaznamenány na začátku roku 2021.”

TIP: Ajťák doslova zatopil na úřadě! Z peněz daňových poplatníků provozoval 46 těžebních strojů BTC. Hrozí mu 15 let vězení

Fidelity lobbuje za NFT

8. září proběhlo soukromé setkání mezi prezidentem společnosti Fidelity Digital Assets Tomem Jessopem, šesti vedoucími pracovníky firmy a několika úředníky SEC. Finanční ředitelé uvedli řadu důvodů, proč by regulátor měl schválit bitcoinový investiční produkt obchodovaný na burze. Mimo jiné zmiňují nárůst a dozrávání trhu s Bitcoinem, vysokou poptávku a přijetí. Dále argumentovali přijetím bitcoinových ETF (ETP) v Kanadě, Německu, Švýcarsku a Švédsku, nebo tím, že trh dosáhl „významné velikosti“ a má velkou likviditu, jak je definováno vlastními standardy SEC.

Fidelity v návaznosti na předchozí komentáře předsedy SEC Genslera tvrdila, že striktní dodržování zákona z roku 1933, který umožňuje burzám uvádět produkty na trh, nebo povolení pouze futures produktů již není nutné, protože trh vyzrál.

Zákon o cenných papírech z roku 1933 byl přijat po krachu akciového trhu v roce 1929 s cílem chránit investory zavedením zákonů proti zkreslování a podvodným aktivitám. Fidelity věří, že tyto zákony jsou příliš přísné a trhy jsou nyní transparentnější a zavedenější. Společnost patří k více než dvacítce dalších firem, které regulátora žádají o schválení podobného produktu v USA – dosud marně. Nejnovějším přírůstkem je pak úterní žádost o schválení Bitwise Bitcoin Strategy ETF.

TIP: Kraken: Taproot vytváří půdu pro masivní inovace a přijetí Bitcoinu

SEC dělá věci svým letargickým tempem a letos již například potřetí odložila VanEck Bitcoin Trust ETF. To se shodou okolností stalo ve stejný den, kdy proběhlo setkání s Fidelity, a odatum rozhodnutí se tím oddálilo až na 14. listopadu.

Cena Bitcoinu se během pár minut propadá pod 43 tisíc dolarů! 10tisícový propad v rámci jednoho dne?!?

Historie Bitcoinu – Časová osa a události v životě nejvýznamnější kryptoměny [Aktualizace 2021]

27 % lidí v USA by podpořilo Bitcoin jako zákonné platidlo: Průzkum YouGov

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.