„Vítejte na začátku nové éry pro Cardano!” IOHK hlásí úspěšný upgrade Alonzo přinášející smart kontrakty

Ekosystém Cardano (zdroj: IOHK.io)

Cardano (ADA) vstoupilo do nové budoucnosti, přičemž nyní by již mělo být možné spouštění smart kontraktů na mainnetu. Vývojáři si dovolí krátkou oslavu po hard forku Alonzo, ale práce teprve začíná.

Alonzo upgrade proběhl

„Vítejte na začátku nové éry pro Cardano,” napsala výzkumná a vývojářská společnost Input Output (IOHK). Tato slova se nezdají být nadnesená či přehnaná, protože nyní bude na blockchainu kryptoměny Cardano konečně možné spouštět decentralizované aplikace, jako jsou decentralizované burzy a další DeFi projekty.

Pro Cardano vývojáře i samotný projekt je toto rozhodující zkouška. Nyní uvidíme, zda se projekt dočká vytoužené aktivity, nebo zde bude mrtvé ticho, jak věštili někteří odpůrci.

Upgrade Alonzo je epochálním okamžikem zrodu nového ekosystému,” uvádí IOHK a dodává: „Ještě dnes nasadíme Plutus smart kontraktové možnosti na hlavní síť Cardana prostřednictvím HFC (hard fork combineator) události upgradu protokolu.”

  • Plutus je programovací jazyk na kterém běží smart contracty, nikoli samotné jádro této kryptoměny 3. generace. K tomu slouží jazyk Haskell.
  • Alonzo je aktualizace, která 12. 9. 2021 přinesla vysoce očekávané schopnosti do ekosystému Cardano prostřednictvím integrace Plutus skriptů na blockchain.
  • To umožní vůbec poprvé implementaci inteligentních smluv na Cardanu, což přinese řadu nových případů použití pro decentralizované aplikace (DApps).

Bujará oslava by byla příliš unáhlená

Na delší oslavy bude čas později, nyní totiž Cardano musí prokázat, že si zaslouží prémiové 3. místo na kryptotrhu, hned za Bitcoinem a Ethereem. K tomu bude samozřejmě třeba mnohem víc, než jen samotnou schopnost inteligentních smluv, ale také jejich hojné využívání a celkově aktivitu na síti včetně vznikajících projektů na blockchainu ADA.

IOHK uvádí:

„Právem bychom si měli dovolit uznat obrovské úsilí, které tolik lidí vynaložilo, abychom se sem dostali. […] I když si můžeme dovolit krátké prostoje, není čas na odpočinek. A rozhodně není prostor pro aroganci. Zde mise ve skutečnosti začíná, protože my – celá komunita – začínáme plnit vizi, na níž jsme všichni tak dlouho pracovali. Budování decentralizovaného systému, který rozšiřuje ekonomickou identitu a příležitosti pro každého, kdekoli.”

Upgrade Alonzo (pojmenovaný po průkopnickém americkém matematikovi Alonzo Churchovi) bude podle vývojářů stavět na úspěchu, kterého bylo dosaženo pomocí všech předchozích upgradů na cestě sem.

„Máme tedy jednu z nejvíce decentralizovaných, udržitelných, robustních a nejpokročilejších blockchainových platforem na světě, kterou provozuje kvalifikovaná komunita provozovatelů poolu (SPO).

Advertisement
Máme rádi informovanou a vášnivou komunitu delegátů. Máme prosperující ekosystém NFT, který přitahuje snadností a nízkými náklady na mintování. A plán budoucí správy prostřednictvím Voltaire a maximální škálovatelnost pomocí škálování Basho a Hydra. Budoucnost je jasná a táhne se daleko; budeme spolu dál cestovat po dlouhé cestě.”

TIP: Stane se decentralizovaná burza Cardax Uniswapem ekosystému Cardana (ADA)?

Závěr

ADA položila základní kameny pro svou budoucnost. V nejbližší budoucnosti IOHK očekává kostrbatý povrch cesty, kde počáteční uživatelské zkušenosti nemusí být dokonalé. „Některé rané DApps budou mít problémy. Uvidíme některé skvělé vývojové týmy a některé slabé.”Vývojáři vyrují i před nevyhnutelností toho, že některé aplikace budou napsány špatně, čehož se pokusí využít hackeři a další “záporáci”. Dodávají však:

„Upgrade Alonzo je transformační upgrade sítě, který bude katalyzátorem rozkvetlého ekosystému vývojářů, tvůrců a inovátorů.”

 

Cardano Vydalo Příručku pro Plutus – Smart Contract Programovací Jazyk

Historie Bitcoinu – Časová osa a události v životě nejvýznamnější kryptoměny [Aktualizace 2021]

5 důvodů, proč Solana (SOL) raketově roste: Lark Davis

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.