Úterý, 16 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Ethereum Istanbul hard fork úspěšně dokončen – vše, co potřebujete vědět

Ethereum prošlo 8. aktualizací. Istanbul je jedním z řady hard forků Ethereum 1.x, které se budou konat před Serenity (ETH 2.0). Co upgrade top 2.  kryptoměny přinesl a kdy se můžeme těšit na skutečný přechod z PoW na PoS?

Ethereum Istanbul hard fork

Istanbul byl podle plánu úspěšně dokončen s blokem #9069000. Jedná se o již třetí hard fork, kterým Ethereum prošlo v roce 2019, a to po únorových s názvy Petrohrad a Konstantinopole. Tato aktualizace zvyšuje rychlost sítě Ethereum a zabraňuje spamování bloků.

Co je (hard) fork

Trocha teorie neuškodí. Když začnete hledat info, není výjimkou, že se dočtete, že se jedná o rozvětvení sítě, které má za následek vznik dvou větví a rozdělení kryptoměny na dvě. To ale není tak docela pravda. Účelem většiny plánovaných forků (česky vidlic / vidliček) je naopak zachovat pouze jednu kryptoměnu, tedy jednu větev blockchainu, ale s novými pravidly.

Fork, tedy můžeme chápat jako určitou aktualizaci či upgrade, který sice může skončit vznikem nové mince, ale pouze v případě, že se celá komunita (vývojářů, těžařů, nodů…)  rozdělí na dvě skupiny, jedna chce změnu a druhá ne, popř. když někdo cíleně forkne kryptoměnu a vytvoří si novou (tak vznikl třeba i Litecoin).

Tip: Co je Proof-of-Stake, rozdíl od PoW a související detaily

Forky se dále dělí na:

  • soft fork je zpětně kompatibilní s předchozí verzí a v okamžiku forku postačí, když upgraduje většina sítě, ostatní se pravděpodobně sami přidají později, protože vlastně používají zastaralou verzi, která jim, např. pokud těží, může znepříjemnit život.
  • hard fork není zpětně kompatibilní. To znamená, že všichni účastníci musí v okamžiku forku aktualizovat na nový software.

Co přinesl hard fork Istanbul pro Ethereum

Istanbul je obecně přijímán velmi kladně a proběhl bez větších problémů. Celkově tvrdá vidlička zaznamenala úspěšné přijetí komunitou a nebyly hlášeny žádné závažné negativní události.

Pooly a také burzy průběžně informovaly, že budou hard fork podporovat. Pokud tedy držíte část Etherea na burze, nebylo třeba se o nic starat a totéž platí snad u všech peněženek.

Istanbul, night

Istanbul zahrnuje 6 aktualizací – tzv. EIP

EIP jsou návrhy na zlepšení Ethereum, které jsou projednávány před každým hard forkem. Kdokoli může napsat EIP a navrhnout zlepšení pro síť Ethereum. V Istanbulu jich bylo vybráno 6 a zde je jejich seznam:

EIP-152 – Vylepšuje interoperabilitu mezi protokolem Ethereum a protokolem Zcash, což pomáhá vylepšovat funkce ochrany osobních údajů tohoto zařízení.

EIP-1108 – Má za cíl zvýšit výkon sítě Ethereum a může umožnit větší škálovatelnost.

EIP-1344 – Má za cíl omezit lidské chyby, které mohou vést ke ztrátě finančních prostředků nebo útokům.

EIP-1884 – Má za cíl zajistit lepší správu zdrojů v síti Ethereum.

EIP-2028 – Účelem je dosáhnout vyšší šířky pásma, čímž se dosáhne zvýšené škálovatelnosti a má vliv i na bezpečnost.

EIP-2200 – Zavádí nové možnosti inteligentních smluv.

Závěr

Aktualizace kryptoměn probíhají formou tzv. forků, které se dále dělí na hard a soft (měkké a tvrdé – zpětně nekompatibilní). Právě úspěšně proběhl hard fork kryptoměny Ethereum Istanbul, již 8. u ETH 1.x. Ethereum se aktuálně chystá na přechod z algoritmu PoW na PoS (Co je Proof-of-Stake), který se očekává v roce 2021. Istanbul patří k upgradům majícím za cíl postupnou přípravu právě na ETH 2.0 (Serenity), zatím však nepřináší žádné významnější změny v tomto směru, které by např.  podpořily těžaře začít hodlovat a chystat se na stakování. Stakovat bude moct každý, kdo bude vlastnit alespoň 32 mincí ETH.

 

Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Steemitu a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.

Co číst dále?

#SPPN 39 | Fiat měny čeká zánik – budoucnost peněz je digitalizace

Zdroje:
https://consensys.net/
https://www.theblockcrypto.com/
https://dailyhodl.com/

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *