Středa, 24 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

HODL | Digitální identita a čip pod vaší kůží – světlá budoucnost, nebo zlý sen?

Představte si blízkou budoucnost, kdy lidé budou vlastnit digitální identitu, položenou na blockchainu. Že se vám to zdá příliš vzdálené? Není tomu tak. Např. vlády Kanady a Nizozemí to již testují. Digitální identita doslova „pod kůží,” i tak by již brzy mohla vypadat naše budoucnost. 

Milí čtenáři, vítejte opět při čtení našeho pravidelného nedělního týdeníku HODL, kde se rádi občas zabýváme možnými způsoby reálného využití kryptoměn a jejich technologie. Blockchain zajišťuje potřebnou stabilitu a bezpečnost uložených dat. Čím větší síť a čím více zapojených zařízení, tím menší je šance, že se někomu podaří síť ohrozit.

Díky tomu neexistuje možnost napadnout úložiště dat a data změnit či jinak ohrozit (ať už hackem, nebo jinak). To je jednou z hlavních předností Bitcoinu, díky které může toto digitální zlato (či digitální peníze) fungovat. A nyní přicházíme k dalšímu využití této cenné vlastnosti.

Digitální identita

Všichni už asi známe konspirační teorie o Iluminátech a novém světovém řádě, které předpovídají svět, kde budou lidé nosit čipy a nebude to dobrovolné. Ano, je to samozřejmě konspirace, ale připusťme, že předpovědět třeba před 10 lety čip sloužící jako digitální identita i jako peněženka už svědčí o určité schopnosti vidět dopředu.

Hotovost – peníze v papírové podobě spějí k zániku a nahradí je digitální peníze?  Vzhledem k tomu, že zde již dané technologie máme, tak už skutečně stačí, když to někdo schválí. Je jen otázkou času, jak dlouho bude politikům a úředníkům trvat, než tyto technologie objeví a dokážou je použít. Může jim to trvat i pár desítek let , ale postupně do toho doba s poměrně velkou pravděpodobností dozraje.

Pilotní program KTDI (Known Traveler Digital Identity)

KTDI, česky lze přeložit třeba jako digitální identita známého cestujícího, je pilotní program bezpapírového cestování založený na blockchinu. Data jsou uložena v čipu a jsou bezpečně zašifrována. Program KTDI byl zahájen vládami Kanady a Nizozemí. Cestujícím je umožněno rozhodnout, která část informací bude sdílena s bezpečnostními agenturami.

Na tomto příkladu je zajímavé, že již ukazuje směr – možnost osobního vlastnictví digitálních dat. V budoucnosti bude stále důležidější chránit své digitální údaje, svou identitu, protože jako je možné dnes ukrást KYC data a zneužít je, bude to stále větším problémem s tím, jak se bude online svět stále více rozrůstat o nové možnosti. Digitalizace osobních dokumentů bude potřebná zejména proto, že se komunikace s úřady a dalšími institucemi či místy, kde je třeba např. ověřit totožnost, přesouvá na internet.

Osobní vlastnictví identifikačních dokumentů v nějaké digitální zašifrované a bezpečné podobě tedy bude nutností. Blockchain by to mohl vyřešit. Řekněme, že pouze vy budete mít klíč k vašim dokumentům a v případě potřeby umožníte jednorázový zabezpečený přístup úřadům, apod. Zde ale žádný čip není nutný.

Čipy

Doslova by se nám to však mohlo dostat pod kůži. Veškerá naše data v zašifrované podobě, naše osobní údaje i stav finančního konta. To vše by jednou mohlo být uloženo na blockchainu a my bychom si přístup ke svým financím i dokumentům nosili stále při sobě. Právě čipy však zároveň mnoho lidí děsí. Každý by si asi neuměl představit, že by měl být očipován. Je to nebezpečné z hlediska lidské svobody a možnost zneužití vypadá děsivě. Nedělejme si iluze, že se již lidstvo poučilo a žádné další období pošlapávání práv a svobod jednotlivce není možné.

Mezi kryptonadšenci jsou naopak i lidé, kteří si již dobrovolně čip s peněženkou implantovali. Patří mezi ně například také ekonom a příznivec klasického liberalismu Dominik Stroukal, se kterým jsme na Hodlerovi před časem dělali rozhovor (ZDE).

Digitální identita na vládním blockchainu

Ano, pokud to někdo udělá dobrovolně, říkáte si možná, tak je vše ok. Jenže stát alespoň v jeho současné formě nevytváří moc věcí, které by byly dobrovolné. Jakmile by vám někdo chtěl přikázat, že se musíte nechat očipovat, umím si představit, že by s tím hodně lidí nesouhlasilo. Protestovali by a opoziční politici by na tom težili snadné politické body pro svoji kampaň. Jiní by říkali, že se není čeho bát a nazvali by to zřejmě hysterií…

Jak by asi ve skutečnosti vypadal vládní blockchain, na kterém by to stálo? Byl by použit Bitcoin nebo technologie některé decentralizované kryptoměny? Nebo by si vlády ve spolupráci s korporacemi vytvořily vlastní? Šlo by o blockchain CBDC – digitální měny centrální bany? A byl by to vůbec ještě blockchain či obdobný distribuovaný ledger?

Nebylo by nutné celý systém navrhnout tak, aby data mohla být měněna? A kdo by měl právo je aktualizovat? Stát? Co dále? Bylo by možné je tedy v případě potřeby poupravit? No vidíte, a jsme již jen krůček ke zneužití, že?

Režimy

V minulosti byly různé světové země zmítány různými režimy. My jsme se vymanili z moci komunistické totality poměrně nedávno. Je celkem bolestivé si přiznat, že k něčemu podobnému může dojít i v budoucnosti. Zatím lidstvo bohužel nedospělo do určitého rozumného stavu, kdy již takové věci nejsou možné. Historie se opakuje.

Někde ve světě se stále válčí, jinde lidé umírají hladem a jsou i státy, kde se na lidská práva příliš nehledí. Vypisujeme si emisní štítky a na polích pěstujeme pohonné hmoty místo jídla. Trápí nás oxid uhličítý, tak si píšeme normy a zároveň po celé dekády dopouštíme mýcení deštných pralesů. Země jako USA si silou prosazují svoji moc ve světě a vyvolávají konflikty. Případy jako Edward Snowden jsou veřejným tajemstvím.

Není divu, že se někteří z nás obávají toho, co jim takové čipy a digitální identita můžou přinést. Cítí se jako tečka na mapě, kterou někdo může kdykoli vypnout. Pod 100% kontrolou…

Digitální identita je však jen technologie

Digitální identita je technologie. Technologie není dobrá nebo špatná. Čip s peněženkou a osobními údaji je skvělý vynález. Při správné implementaci technologie to může být velmi pohodlné, bezpečné a elegantní řešení. Nejedná se o žádný tajný projekt Iluminátů na centralizaci světa, ale jednoduše je to technologický pokrok.

Přináší řadu výhod. Nemuseli bychom u sebe nosit žádné peněženky, doklady a další papíry. Vše bychom měli na blockchainu a my sami bychom byli jediní, kdo by měl k našim datům přístup. Vlastnili bychom je a rozhodovali o tom, co s kým budeme sdílet, a co ne.

Už žádné zdlouhavé fronty na letištích. Žádné obavy z krádeže vašich peněz a nepříjemné ztráty dokumentů v cizí zemi. Žádné odcizení osobních údajů. Únos? Vaši blízcí by zřejmě měli možnost odemknout údaje o vaší poloze a najít vás. Kolik dalších skvělých možností by to lidstvu mohlo přinést? Přemýšlejte a dejte nám vědět v komentáři, co si o tom myslíte vy.

Tip: Nová komunita pro hodlery na Steemitu – přidáte se? [KryptoHodler]

Závěr

Blockchain může být použit k ověřování totožnosti prostřednictvím digitální identity. Tato technologie na jednu stranu děsí odpůrce globalizace, jakožto nástroj pro zřízení děsivého celosvětového režimu. Na druhou stranu jde o skutečně převratný vynález či prostředek, který nám může usnadnit život a technologicky nás posunout o velký skok dál. Vládní program Kanady a Nizozemí (KTDI) a případně i některé dřívější pokusy nám ukazují, že zde existuje možnost využití technologie kryptoměn. Zabezpečení těchto technologí je však rozhodně velkou výzvou pro vývojáře.

Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Steemitu, Twitteru a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.

(Zdroj: Bitcoinnews)

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *