HODL | Digitální Identita Pod Vaší Kůží – Světlá Budoucnost, nebo Zlý Sen?

digitální, identita, blockchain, ledger, data, údaje, cestování, čip, čipování lidí, kryptoměny, otazník, hodl, záda, osoba, data

Představte si blízkou budoucnost, kdy lidé budou vlastnit digitální identitu, položenou na blockchainu. Že se vám to zdá příliš vzdálené? Není tomu tak. Např. vlády Kanady a Nizozemí to již začínají testovat. Digitální identita doslova „pod kůží,” i tak by již brzy mohla vypadat naše budoucnost. 

Milí čtenáři, vítejte opět při čtení našeho pravidelného nedělního týdeníku HODL, kde se rádi občas zabýváme možnými způsoby reálného využití kryptoměn a jejich technologie. Blockchain zajišťuje potřebnou stabilitu a bezpečnost uložených dat. Čím větší síť a čím více zapojených zařízení, tím menší je šance, že se někomu podaří síť ohrozit.

Díky tomu neexistuje možnost napadnout úložiště dat a data změnit či jinak ohrozit (ať už hackem, nebo jinak). To je jednou z hlavních předností Bitcoinu, díky které může toto digitální zlato (či digitální peníze) fungovat. A nyní přicházíme k dalšímu využití této cenné vlastnosti.

Digitální identita

Nemůžu si pomoct, ale tato věc ve mě vyvolává myšlenky na konspirační teorie o Iluminátech a novém světovém řádě, které již dříve předpovídaly svět, kde budou lidé nosit čipy. Pokud si dobře pamatuji, tak dokonce věděli, že tyto čipy budou sloužit jak coby digitální identita, tak i jako peněženka.

Peníze v papírové podobě spějí k zániku a nahradí je digitální peníze. Vzhledem k tomu, že zde již dané technologie máme, tak to již vázne pouze na státní správě. Je jen otázkou času, jak dlouho bude politikům a úředníkům trvat, než tyto technologie objeví a dokážou je použít. Může jim to chvilku trvat, ale postupně do toho doba dozraje.

Pilotní program KTDI (Known Traveler Digital Identity)

KTDI, česky lze přeložit třeba jako digitální identita známého cestujícího, je pilotní program bezpapírového cestování založený na blockchinu. Data jsou uložena v čipu a jsou bezpečně zašifrována. Program KTDI byl zahájen vládami Kanady a Nizozemí. Cestujícím je umožněno rozhodnout, která část informací bude sdílena s bezpečnostními agenturami.

Čipy

Doslova by se nám to mohlo dostat pod kůži. Veškerá naše data v zašifrované podobě, naše osobní údaje i stav finančního konta. To vše by jednou mohlo být uloženo na blockchainu a my bychom si přístup ke svým financím i dokumentům nosili stále při sobě. Právě čipy však zároveň mnoho lidí děsí. Každý by si asi neuměl představit, že by měl být očipován.

Mezi kryptonadšenci jsou i lidé, kteří si již dobrovolně čip s peněženkou implantovali. Patří mezi ně například také ekonom a příznivec klasického liberalismu Dominik Stroukal, se kterým jsme na Hodlerovi dělali rozhovor (ZDE).

Digitální identita na vládním blockchainu

Ano, pokud to někdo udělá dobrovolně, říkáte si možná, tak je vše ok. Jenže stát alespoň v jeho současné formě nevytváří prakticky nic, co by bylo liberální a dobrovolné. Jakmile by vám někdo chtěl přikázat, že se musíte nechat očipovat, umím si představit, že by s tím hodně lidí nesouhlasilo. Protestovali by a opoziční politici by na tom težili snadné politické body pro svoji kampaň.

A co víc, jak by ve skutečnosti vypadal vládní blockchain, na kterém by to stálo? Byl by použit Bitcoin nebo technologie některé decentralizované kryptoměny? Nebo by si vlády ve spolupráci s korporacemi vytvořily vlastní. A byl by to vůbec ještě blockchain, či obdobný distribuovaný ledger? Nebylo by nutné celý systém navrhnout tak, aby data mohla být aktualizována? A kdo by měl právo je aktualizovat? Stát? Co dále? Bylo by možné je tedy v případě potřeby poupravit? Pak už bychom se ale dostali zpět k centralizaci…

Režimy

V minulosti byly různé světové země zmítány různými zlovolnými režimy. My jsme se vymanili z moci komunismu poměrně nedávno. Je celkem bolestivé si přiznat, že k něčemu podobnému může dojít i v budoucnosti. Zatím lidstvo bohužel nedospělo do určitého rozumného stavu, kdy najdeme cestu, jak se vzájemně respektovat.

Někde ve světě se stále válčí, někde lidé umírají hladem a jsou i státy, kde se na lidská práva příliš nehledí. Vypisujeme si emisní štítky a na polích pěstujeme pohonné hmoty. Trápí nás oxid uhličítý, tak si píšeme normy a zároveň dopustíme, aby byly káceny deštné pralesy. Země jako USA si silou prosazují svoji moc ve světě.

Není divu, že se někteří z nás obávají toho, co jim takové čipy a digitální identita můžou přinést. Cítí se jako tečka na mapě, kterou někdo může kdykoli vypnout. Pod 100% kontrolou…

Technologie (digitální identita)

Digitální identita je technologie. Technologie není dobrá nebo špatná. Čip s peněženkou a osobními údaji je skvělý vynález. Při správné implementaci technologie to může být velmi pohodlné, bezpečné a elegantní řešení. Nejedná se o žádný tajný projekt Iluminátů na centralizaci světa, ale jednoduše je to technologický pokrok.

Přináší řadu výhod. Nemuseli bychom u sebe nosit žádné peněženky, doklady a další papíry. Vše bychom měli na blockchainu a my sami bychom byli jediní, kdo by měl k našim datům přístup. Vlastnili bychom je a rozhodovali o tom, co s kým budeme sdílet, a co ne.

Už žádné zdlouhavé fronty na letištích. Žádné obavy z krádeže vašich peněz a nepříjemné ztráty dokumentů v cizí zemi. Žádné odcizení osobních údajů. Únos? Vaši blízcí by zřejmě měli možnost odemknout údaje o vaší poloze a najít vás. Kolik dalších skvělých možností by to lidstvu mohlo přinést? Přemýšlejte a dejte nám vědět v komentáři, co si o tom myslíte vy.

Co číst dále: Krypto Online Svet | Libra Facebook Coin je Trojský Kůň Bank Plný Dluhopisů?

Závěr

Blockchain může být použit k odstranění centralizace ověřování totožnosti, a to prostřednictvím digitální identity. Tato technologie na jednu stranu děsí odpůrce globalizace jakožto nástroje pro zřízení děsivého celosvětového režimu.

Na druhou stranu jde o skutečně převratný vynález či prostředek, který nám může usnadnit život a technologicky nás posunout o velký skok dál. Vládní program Kanady a Nizozemí (KTDI) a případně i některé dřívější pokusy nám ukazují, že se jedná o velmi blízkou budoucnost využití technologie kryptoměn.

-Kytka (fb stránka; decentralizované platformy: Steemit, Publish0x)

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Sleduj nás na Facebooku, Instagramu a přidej se do naší diskuzní HODL skupiny. Využij také odkazy na decentralizované platformy výše. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

Zdroj:
https://bitcoinnews.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.