Pátek, 19 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Rozhovor | Ekonom Dominik Stroukal: Jsem hodler, co si moc rád za bitcoiny koupí pivo

Pozvání k rozhovoru přijal ekonom Dominik Stroukal. Mnozí z vás ho znají, z různých rozhovorů a přednášek, jako propagátora Bitcoinu. Dominik Stroukal je taktéž bývalý ředitel Liberálního institutu a spoluautor první české knihy o Bitcoinu – Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti. Řeč bude o Bitcoinu, blockchainu, ekonomii i o zákonech a regulacích. Jak by se Bitcoin mohl chovat v krizi? Měl by stát či centrální banka připravovat regulace? A je Dominik hodler? 

Obsah článku:

Mnozí z nás čtou denně články a sledujeme videa o různých novinkách ze světa kryptoměn, a ten posun je brutální. Jen jestli nežijeme v informační bublině. Co když na řadu věcí není vůbec potřeba kryptoměn a blockchainu?

Blockchain je hype. Šrumec. Mluví se o něm, jako o technologii budoucnosti, ale já si myslím, že je to jedna velká šaráda. Ale pro pořádek: blockchain je výsledek řady technologií a správně nastavených ekonomických motivací. Blockchain s vlastnostmi toho bitcoinového je výsledkem používání Bitcoinu.

Blockchain je jako záchod. To, že když si na něj sednete a spláchnete, tak jeho obsah záhadně zmizí (obvykle, když se neucpe), je výsledkem celé řady technologií. Sifonu, plováku, kanalizace, ventilu… No a teď přijde někdo, kdo vezme sifon, možná i plovák, přidělá ho na auto a bude vám vyprávět, že když nastartujete, tak zmizíte. Ti upřímnější hodí klíče do kanálu a řeknou vám, že jsou spláchnuté do záchoda.

Aby měl blockchain všechny svoje vlastnosti, potřebuje každý kousek skládačky – otevřenost, hašovací funkce, důkazy prací apod. Prodavači hrnců se ale v poslední době překabátili na prodavače blockchainů a prodávají vám za miliony možnost uložit si třeba zahašovaná data na pět počítačů. Za mě super, ale to jsme uměli už před desítkami let, na to jsme nemuseli čekat na “vynález” Satoshiho Nakamota.

Svět potřebuje kryptoměnu, nebo možná i kryptoměny a blockchain, který jejich používání vytváří. A potřebuje i standardizovat, ukládat data na víc míst, hašovat, digitalizovat… Ale nepotřebuje, aby tomu někdo říkal “blockchain” a prodával to do firem a nedejbože do státní správy.

Je Bitcoin spíš „internet”, nebo „teletext”?

Pokud bych si musel vybrat, potom internet. Pokud bych mohl couvnout mimo otázku, tak Bitcoin je spíš sada protokolů, něco jako TCP/IP, než internet.

Naráží to ale na zajímavou věc – my vůbec netušíme, kam Bitcoin řadit. Jsou to peníze? Podle všech možných definic ne, ale jsou ty definice dobré? Najednou nám to tam nesedí, i když to řada lidí, jako třeba já, bitcoiny jako peníze používá. Co znamená, že musí být něco “všeobecně” přijímané? Jaké vlastnosti musí mít komodita?

Vím, že zastáváš názor, že cena není to nejdůležitější. Přesto, podařilo se ti na Bitcoinu něco vydělat, když jsi ho měl možnost koupit již v roce 2011? A řekl bys o sobě, že jsi hodler?

Pokud je “vydělání” směnou korun na bitcoiny a následná směna bitcoinu na více korun, potom ne. Bitcoiny za koruny neprodávám. Pokud je tohle definice hodlerství, tak jsem hodler. Jsem ale hodler, co si moc rád za bitcoiny koupí pivo kdykoliv to jde a hlavně kdekoliv po světě to jde. Ostatně podobně to má většina lidí s korunami. Taky na nich nevydělává, když se mění kurz, ale rádi je hodlují a utrácí za pivo.

Jak se díváš na lidi, kteří přicházejí nyní, nebo přišli během posl. roku či dvou let a jejich motivací není primárně zájem o Bitcoin jako takový, ale ekonomicky si to spočítali a vidí v tom možnost, vydělat nemalé peníze?

Upřímně si nemyslím, že si něco spočítali, jen spekulují na růst ceny. To je přirozená lidská činnost, která je užitečná při hledání správné tržní ceny, takže já si všech těch lidí cením. Jakkoliv by mě samozřejmě těšilo, kdyby více lidí Bitcoin používalo, než aby na něj spekulovalo. Je to ale přirozený vývojový krok. To si časem sedne. Bude to ale trvat dlouho.

Všichni víme, že krize přijde, jen nevíme kdy a co ji spustí. Jak se ty sám připravuješ na krizi? Bude lepší před příchodem krize držet fiat a nakoupit, až ceny zlata, akcií či kryptoměn spadnou? Jak se bude Bitcoin chovat v krizi?

Bitcoin ještě nikdy žádnou větší hospodářskou krizi nezažil, takže je obtížné, se byť jen něco domnívat, ale kdybych si měl vsadit, vsadil bych si na pokles ceny. Bitcoin je ekonomicky to, čemu říkáme luxusní statek. Tedy když lidé bohatnou, kupují si ho více, a to dokonce nadproporcionálně.

Na druhou stranu ale platí, že pokud bychom začali chudnout, budeme se bitcoinů zbavovat. Cena by tak měla padat. Bitcoinu navíc nahrávalo období rekordně nízkých úroků, kde lidé hledali výnos kdekoliv.

Samozřejmě existuje i malá pravděpodobnost, že by se nedařilo současným penězům, jako jsou koruny nebo dolary. Potom by lidé hledali v krizi alternativy. To se v malém může dít v jakékoliv krizi, jestli to ale tento efekt přebije, si nemyslím.

Navíc, i kdyby byť jen minimum lidí chtělo v krizi přejít na alternativu v podobě Bitcoinu, tak si musíme přiznat, že na to nemá kapacitu. Jednoduše by to nešlo. Bitcoin potřebuje ještě hodně času a projít si tu a tam nějakou tou krizí. V dlouhém horizontu nejenže přežije, ale i vyhraje. Nevidím to ale nikdy v dohledné době.

Česká republika má potenciál být ve světě kryptoměn velmocí. Vznikl zde např. první těžařský pool či Trezor, což je sice z velké části zásluha jediného člověka, ale přesto máme určitě celkem dobře nakročeno. Diskutuješ někdy s politiky o tom, jaké zákony by měli připravit, abychom jako stát tento potenciál skutečně využili, resp. abychom na to byli co se týče legislativy připraveni?

Trezor určitě není zásluha jednoho člověka. 🙂 Jakkoliv chápu, že Slush je tím nejvýznamnějším z naší kotliny a asi bychom se na tom všichni shodli.

S politiky, úředníky a centrálními bankéři se o tom bavím moc rád a poměrně často. Držím to, k čemu jsme dospěli s tehdejším viceguvernérem ČNB na první (neveřejné) a druhé (veřejné) akci o Bitcoinu přímo v centrální bance v roce 2015. Nepomáhat, neházet klacky pod nohy. Žádný speciální zákon pro kryptoměny nepotřebujeme, jsme plně připraveni už teď. Je to místy boj, o tom nepochybuju, například s neotevíráním účtů směnárnám apod. Ke změně ale musí dojít přirozenou konkurenční cestou, prozákonit se do budoucnosti je omyl a cesta do pekel.

Jinak pochopitelně ideální změnu znám – stát by vůbec neměl předstírat, že dokáže centrálně plánovat peníze. Za minulého režimu nedokázal centrálně naplánovat ani víčka na kečup nebo slipy. Teď nějak záhadně předstíráme, že u toho nejdůležitějšího vůbec, co všechny ostatní trhy spojuje, u peněz, to najednou zvládne.

TIP redakce: Co je to? | Fiat peníze

Děkuji, že jsi přijal pozvání k rozhovoru

Dnešním hostem webu KryptoHodler.cz byl ekonom a dlouholetý propagátor Bitcoinu Dominik Stroukal. Děkujeme mu za zajímavé názory a myšlenky. Co si o tom myslíte vy? Navštivte skupinu Kryptokomunita CZ/SK a hlasujte v anketě, zda by měli politici nechat Bitcoin vyvíjet se přirozenou cestou, nebo potřebujeme regulace.

 

-Kytka (fb stránka, steemit, Publish0x)

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Určitě se přidej do naší fb HODL skupiny a využij odkazy na decentralizované platformy výše. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

 

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *