Sobota, 24 únoraVítejte na českém hodlerském webu!

Soud proti Ripple pokračuje, soudce dal zelenou. Je XRP neregistrovaný cenný papír?

V kryptosvětem velmi ostře sledované soudní kauze proti Ripple soudce odmítl návrh na zrušení žaloby za “neregistrované cenné papíry” (XRP).

Soud proti společnosti Ripple za XRP pokračuje

Federální soud rozsvítil pomyslné zelené světlo v kauze Ripple. Žaloba spočívá v tom, že společnost Brada Garlinghouse měla prodejem XRP porušit zákon. Podle žalobce se totiž jedná o neregistrovanou nabídku cenných papírů.

Soud odmítl návrh společnosti na zamítnutí žaloby. Ripple spoléhal na to, že i kdyby XRP byl cenný papír, což odmítli, tak jakýkoli soud v této záležitosti by porušil zákon o promlčení s odvoláním na tříletou promlčecí lhůtu od počáteční nabídky XRP v roce 2013.

Nicméně, soudkyně Phyllis Hamiltonová ze soudu v severním distriktu Kalifornie rozhodla, že částečně povolí soud proti Ripple. Zároveň však zamítl nároky na osobní odpovědnost vůči generálnímu řediteli Ripple Bradu Garlinghouseovi.

Spor byl původně zahájen v srpnu 2019 investorem Bradleym Sostackem, který tvrdí, že společnost uvedla investory v omyl a XRP prodala jako neregistrovanou nabídku cenných papírů.

Ripple říká, že žaloba by mohla poškodit či zničit trh s třetí největší kryptoměnou XRP. Jeho právní tým uvedl:

„Pokud by žalobce mohl opožděně zpochybnit klasifikaci XRP, hrozilo by to nejen vyloučení užitečnosti XRP jako měny [utility token], ale také by hrozilo zničení zavedeného trhu XRP v širším měřítku – trh, který zahrnuje obchodování s více než 500 miliardami dolarů. během posledních dvou let… – potenciální vymazání majetku údajných tisíců jednotlivých držitelů XRP po celém světě [z nichž mnozí nesporně nesouhlasí s tvrzením, že XRP je cenný papír].“

Boj proti ICO – s křížkem po funuse?

“Nejhlučnějším” regulátorem je v případě akcií a dalších “papírových aktiv” komise SEC, kterou již kryptokomunita zná z některých dalších případů (např. probíhající spor o miliardové ICO Telegramu). Ačkoli doba ICO již více méně skončila a investoři se do této oblasti moc nehrnou, regulační aktivity a postih proti některým ICO ze strany SEC teprve nabírá na obrátkách. Výjimkou je možná IPO, což je v podstatě ICO vydávané prostřednictvím burzy.

Zajímavostí je třeba i nedávný zásah, kdy komise nařídila herci Stevenu Seagalovi vrátit provizi přesahující 330 tisíc dolarů. Podle regulátora akční hvězda propagovala ICO, aniž by prozradila, že za to dostala zaplaceno.

Závěr

SEC se mj. opírá o zákony z let 1933 až 1934, o kterých KryptoHodler psal v tomto článku. Soud odmítl zastavit žalobu namířenou proti společnosti Ripple za údajnou neregistrovanou nabídku cenných papírů. Námitka promlčení pravděpodobně nebyla uznána z důvodu, že Ripple dosud prodává své XRP, jak namítl žalobce. Soud tedy pokračuje a nyní by se již mělo začít řešit, zda společnost vydáním a prodejem XRP porušila zákon.

Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Steemitu, Twitteru a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.

(Zdroje: Cointelegraph, Dailyhodl)

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *