Úterý, 23 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Rozhovor | Ondřej IXOYE Dvorský: Bitcoinu nemá co pomoct. Bez skutečných regulací dříve či později zanikne

Druhá část rozhovoru s dlouholetým bitcoinovým analytikem Ondřejem Dvorským bude věnována především trhu. Zabrousíme mimo jiné také do ekonomiky a dozvíte se, na jaké ceně bude IXOYE prodávat své bitcoiny. ..A přichystejte se i na pár ostřejších slov ohledně BTC.

  • První díl naleznete zde

IXOYE, pojďme rovnou na trh a na graf. Jak jsi na tom nyní, ještě hodluješ, nebo už jsi část svých pozic prodal? Nabídneš našim čtenářům (hodlerům) nějaký dlouhodobý výhledový scénář na BTC?

Ale kdeže, čas sklizně zdaleka nenastal. Ačkoliv jsem kdysi zmiňoval, že se vyplatí zaspekulovat v okolí hladiny 11 200 $, neudělal jsem to. A to i přesto, že se trh dosáhl až na cenu necelých 14000 $.

Měl jsem jednoduše další fiat navíc a jednoduše jsem jen čekal na pokles a něco málo dokoupil. O dně toho poklesu jsem opět tradičně informoval zcela veřejně, jak prostřednictvím svého webu IXtrading.live, tak i ve zmiňované FB komunitě. Zcela nezištně, a to již ode dne 23. 12. 2019, kdy se formovaly první obratové signály.

A kdy přijde ten kýžený čas sklizně? 🙂 To vážně může trvat ještě nějakou řádku let, přeci jen jsem poziční, dlouhodobý obchodník. Přesto předpokládám překonání současného ATH. To bude pro mě signál přesunou své bitcoin prostředky z Trezoru na směnárnu.

Nelze skutečně říci přesně, jakou cenu si představuji, ono nelze jen tak něco vypustit bezhlavě jako jsou některá “velkohubá” prohlášení “odborníků” BTC za 100k a podobně. Já vážně nechci nikoho ovlivnit, to za prvé. A za druhé, kdykoliv se mohu splést. Osobně ale čekám na cenu 32k $. Tam začnu odprodávat a rozhodně to nebudu přehlížet jako loni při 11,5k $.

A pokud by bitcoin měl tendenci letět klidně na oněch 100k, vím, že se jednoho dne vrátí zpět hluboko pod 32k, takže si opět v klidu se ziskem nakoupím. Vše ale bude záležet hlavně na momentální situaci. Dle toho si budu určovat jak velké množství budu prodávat a po jakou dobu.

Co říkáš na koronavirus a nedávný pád akcií, měli bychom čekat propad i na BTC, pokud to bude pokračovat?

Koronavirus je průser nejvyššího kalibru, ani ne kvůli nemoci samotné, jako pro globální ekonomiku… Jeden bacil a zastavil celý svět..

Osobně si myslím, že je to spouštěč krize, nemyslím, že je to uměle vyvolaný, ale prostě to sedlo no…

To znamená, že už podle tebe začíná krize?

No, vypadá to tak. Krize se potvrdí, až přijdou výsledky globální ekonomiky za první kvartál tohoto roku. Asi to nebude pěkný pohled. A nechci vidět, co přijde na konci roku. Prostě propad na všech frontách, tohle ani centrální banky nezachrání…

Takže akcie spadnou, pak i nemovitosti, co zlato (stříbro) a bitcoin?

Tak zlato posiluje, což je pochopitelný. Je to fyzická věc, i když se obchoduje virtuálně. Stále je to hmotná věc, která má v dnešní době dost podstatné využití. Od IT po létání do vesmíru.

No a Bitcoin..? Kapitola sama o sobě. K čemu ho vlastně potřebujeme? Zatím to vypadá tak, že pouze donutil banky se transformovat. Centrální banky, tedy regulátoři, nemají zájem to nijak výrazně regulovat, aby to podpořili. Ty regulace, které probíhají, jsou jen vyložená nutnost, aby se přes to nepral fiat.

Ve své podstatě se obávám, že Bitcoinu nemá co pomoct. Bez skutečných regulací dříve či později zanikne. To je právě rozdíl mezi ním a třeba finančními trhy. Finanční trh je jeden globální, Bitcoin jsou desítky různých burz a na každé z nich může kdokoliv zmanipulovat cenu. Nelze to hlídat, nelze to chránit před cenovou manipulací.

Když koukneme na trh, co vidíme? Souboj desítek botů, kteří nahrazují market makery a poskytují domělou likvidiu, kteří uměle zvyšují objem. Skutečných obchodníků je tam ale zlomek. Celý trh je pouze o tom, že pár retailových obchodníků se modlí za tzv. whales [velryby], aby pohla s cenou. jakmile to je pouze na retailu, vidíme, jak se perou o dolar…

A o čem tohle je, to je trh? Že komunita čeká na akci jednoho investora, aby cenu někam popohnal? A na co čekáme? Na astronomickou cenu? Proč by měl a být astronomická? Kdo by to měl pak od nás koupit..? Adopce a osvěta je minimální, pro běžný mainstream je to přehnaně složité. Upřímně..? Však se lze prohodlovat až k nule. Ceně Bitcoinu chybí zájem a především masové použití.

Jen v USA loni opustilo platby kryptem 38 % obchodníků. Měli v tom neskutečné ztráty. Z pohledu regulací je Bitcoin nic, není to měna, jen spekulativní aktivum. co vlastně chceme, když jen čekáme až někdo vyžene cenu nahoru abychom my vybrali svoje dolary? Vždyť ani my nemáme zájem o Bitcoin, chceme ho jen zneužít ke svému bohatství. Nelžeme si, o nic jiného zde nejde…

Tip: Nová komunita pro hodlery na Steemitu – přidáte se? [KryptoHodler]

No a nedělají to lidé se vším? Liší se v tomto Bitcoin od jiných aktiv, od toho, když podnikatel založí firmu a prodá akcie? Když si jeho akcie koupí investor, nebo si koupí zlato? Podle tebe je špatné, že na tom chceme vydělat? Není právě tohle podstata finančních trhů jako takových?

Ne, není to špatné. Jen to není to, co pomůže ceně bitcoinu. Není to ani myšlenka bitcoinu, tohle je zneužití myšlenky Bitcoinu. Satoshi chtěl platební metodu, která by byla P2P, bez bank… Chtěl do jisté míry anonymní platby, přesto na 100 % transparentní. Chtěl, aby nás establisment nemohl omezovat a koukat nám přímo do talíře.

My máme bitcoin používat, ne ho držet a čekat na cenu. Jak říká jeden ze známých členů kryptokomunity, bitcoinu stačí cena za stovku. Bitcoin klidně může být i za milion dolarů, pokud to bude běžná, regulovaná platební metoda a bude normální, že co rodina, to pár set tisíc Satoshi. Může to být, až zmizí volatilita, až zmizí cenové manipulace… Až s ním zaplatíme veřejné záchodky a nákup v Tescu.

Ano, ale zatím tam nejsme a Bitcoin na to momentálně ani nemá kapacitu. To jsi mě dost překvapil, takže podle tebe to není tak, že hodleři držením zároveň BTC podporují, protože vidí právě ty dobré vlastnosti, ve které věřil Satoshi? Protože jinak bychom přece nedrželi bitcoin, ale šli si koupit třeba zlato, ne?

Pak by mě zajímalo, kdy takový hodler začne BTC používat. Ve své podstatě, kdy a za co ho bude chtít utratit? Na jaké ceně musí být, aby ho začal vážně používat? Pravda, dnes nemá takové možnosti a je ve své podstatě nepoužitelný, pokud protistrana není ochotná jej také používat. Chápu, že jsem překvapil. Koukám na to ale realisticky. Nejsem snílek. A pokud se nezmění myšlení spekulantů, tak to bude jen nástroj několika velkých hráčů na obírání ostatních.

Historie ale ukazuje, že právě HODL vynesl lidem mnohdy i nečekané bohatství, zatímco trading končí ve většině případů ztrátou. Myslíš si snad, že velcí hráči oberou hodlery?

O kolika hodlerech vlastně víme, zdali ještě žijí? Takových, kteří mají své klíče k walletkám..?

No, mezi našimi čtenáři jich minimálně pár takových určitě je. Tak jo, díky moc za vyčerpávající dvoudílný rozhovor. Ať se ti daří.

Není zač. 🙂

Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Steemitu, Twitteru a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *