Pondělí, 27 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Ropa zažila největší propad od roku 1991. Cenová válka způsobila pokles o 31 %

Ropa se na trzích propadla o více než 30% po rozpadu aliance OPEC +. Totální cenová válka mezi Saúdskou Arábií a Ruskem může mít rozsáhlé politické a hospodářské důsledky.

Ropa klesá a hrozí ekonomické dopady

Dnes, v počátečních sekundách obchodování, se ropa prudce propadla. Jak informoval Bloomberg, jednalo se o druhý největší propad v počátečních sekundách vůbec. Horší to bylo už jen během války v Zálivu v roce 1991. Mezitím, co ropa Brent klesla na 31,02 USD za barel, Goldman Sachs varoval, že by cena mohla klesnout až blízko k 20 $.

Kolaps cen by mohl zasáhnout rozpočty národů závislých na ropě od Iráku po Nigérii a může také přetvořit globální politiku a narušit vliv zemí, jako je Saúdská Arábie.

Dalším možným problémem pádu ceny ropy je narušení ekologických snah, protože fosilní paliva se stanou konkurenceschopnějšími vůči obnovitelné energii.

„Je to jen noční můra,” řekl Tamas Varga, analytik společnosti PVM Oil Associates Ltd. v Londýně. „Měli jsme šok poptávky a nyní máme také šok nabídky. Je to bezprecedentní.“

Saúdská Arábie snížila o víkendu své oficiální ceny nejvíc za 20 let

Problémy ropa zažívala již díky koronaviru, který působil negativně na poptávku. Nyní Saúdská Arábie snížila své oficiální ceny a signalizovala kupujícím, že zvýší produkci. V podstatě dala najevo, že zaplaví trh. Zvýšená nabídka a navíc snížená poptávka dohormady tvoří zabijáckou kombinaci pro cenu ropy. Rusko pak uvedlo, že jeho společnosti mohou volně pumpovat co nejvíce. Sledujeme cenovou válku…

Světová ekonomika byla v posledních týdnech oslabena koronavirem. Rozpad aliance OPEC+ (organizace sdružující země exportujících ropu) nyní ukončil spolupráci mezi Saúdskou Arábií a Ruskem, která měla pozitivní dopad na ceny ropy od roku 2016.

Toto není první případ, kdy cenová válka působila značné propady cen. WTI Ropa (jiný typ “lehké” ropy; podobně jako Brent) od konce roku 1985 do března 1986 klesla o 66 %, když Saúdská Arábie zahájila cenovou válku s cílem vytlačit konkurenty z trhu.

Závěr

Dramatický propad cen ropy přichází již během toho, co si koronavirus začíná vybírat svou daň na ekonomice. Jeffrey Currie, vedoucí komoditního výzkumu v Goldman Sachs v New Yorku, uvedl: Trh s ropou nyní čelí dvěma vysoce nejistým medvědím šokům s jasným výsledkem prudkého výprodeje cen.” Íránský ministr ropy Bijan Namdar Zanganeh pak řekl, že doufá, že se členové OPECu a Rusko brzy dohodnou na snížení produkce ropy.

Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Steemitu, Twitteru a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny či do Steemit komunity.

(Zdroj: Bloomberg)

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *