Úterý, 18 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

Turecko zažívá silnou inflaci – obyvatelé hledají bezpečný přístav

Lidé žijící v zemi, kde se vaří úplně jiná káva, než jaké u nás říkáme “turek”, zažívají v roce 2020 dvojcifernou inflaci. Turecko má velký problém s místní fiat měnou – tureckou lirou. Za tisíc korun byste si před měsícem mohli pořídit asi 294 tureckých lir (pomineme li směnárenské poplatky), nyní by to již bylo 331. V roce 2000 měla naše tisícovka hodnotu jen necelých 16 lir!

Turecko sužuje inflace

Přetrvávající inflace podkopává poslední zbytky důvěry tureckých obyvatel v místní měnu. Při pohledu na graf zjistíme, že se zdaleka nejedná o krátkodobý problém. Prudká inflace turecké liry je chronický dlouhodobý problém, který příliš nesouvisí s koronavirem ani politikou posledních měsíců či jednoho roku. Místní měna se postupně kácí k zemi a úplný pád se zdá být neodvratný. Jak uvádí agentura Reuters, Turci tradičně využívají zlato a můžou ho mít až 5 000 tun “pod polštáři a matracemi”. Ukládají do zlata své úspory a v době prudkých propadů turecké liry jim poskytuje bezpečný přístav. Zlato zde téměř nikdo neprodává.

Graf turecká lira / česká koruna (zdroj: Kurzy.cz)

„Chatoval jsem se stovkami lidí, kteří přemýšlejí o prodeji svých aut nebo domů, aby investovali do zlata,” uvedl majitel stánku Gunay Gunes. Zatímco se lidé snaží zajistit a vytahují peníze z bank, lira dosahuje stále nových minim. Turecko se nyní snaží přesvědčit obyvatele, aby se přestali obracet ke zlatu, stříbru, či dolaru. Nelehkou úlohou vlády prezidenta Tayyipe Erdogana je přesvědčit Turky, aby opět začali věřit své národní fiat měně. Důvěra lidí je totiž to, co dává současným peněžům s nuceným oběhem hodnotu.

Turecká lira padá

Od roku 1997 ztratila národní měna Turecka přibližně 99 % hodnoty oproti české koruně. Přitom naše Kč také ročně ztrácejí nejméně 2 % vlivem inflace. Již jsme na KryptoHodlerovi několikrát zaznamenali velmi znepokojivé informace ohledně fiat měn a Turecko není žádnou výjimkou. Níže přikládáme několik příkladů.

 

Závěr

Kromě zlata či stříbra se Turecko, resp. jeho obyvatelé, stále častěji obracejí také na Bitcoin, jakožto bezpečný přístav. Dle nedávného průzkumu místní burzy BtcTurk se během pandemie COVID-19 důvěra v bitcoiny zvýšila o 23 %. V době pádu měny Turci zažívají vládní a bankovní intervence, jako je ukládání poplatků za výběr, omezení platebních kanálů, atd. Ratingové agentury a investoři dle Reuters tvrdí, že „Ankara by měla učinit rozhodné kroky, jako je zvýšení úrokových sazeb.”

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *