Sobota, 12 říjnaVítejte na českém hodlerském webu!

Finanční reset: Ředitelka MMF požaduje „nový brettonwoodský moment“

Generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF), Kristalina Georgieva, ve Washingtonu, DC volá po „novém brettonwoodském momentu.“ Podle ní svět čelí stejným problémům, jako na konci 2. světové války (první brettonwoodský “moment”) a řešením je oprášit řešení, které (ne)fungovalo tehdy.

Nový brettonwoodský moment

15. října zveřejnil MMF projev generální ředitelky Mezinárodního měnového fondu. Kristalina Georgievová vyděsila zastánce zdravých peněz a volného trhu svým projevem, kde odkazuje na Brettonwoodský (měnový) systém.

Připomeňme, že šlo o dohodu z roku 1944, kdy se v hotelu Mount Washington v okresu Bretton Woods v New Hampshire v USA konala jednání zástupců 44 zemí. Brettonwoodská dohoda znamenala navázání státních měn ostatních států na americký dolar. Ten měl být navázán na zlato. Tehdy získal americký dolar status mezinárodní rezervní měny, vznikl MMF a brzy také Světová banka. V podstatě se tím za zavřenými dveřmi centralizoval celosvětový finanční systém.

brettonwoodský, brettonwoodská dohoda, moment, mmf, systém, finance, ekonomika, 2020

Znepokojující reset

Celosvětové šíření koronaviru v roce 2020 vedla k zavedení opatření na ochranu životů, které však současně vedly ke snížení HDP jednotlivých ekonomik světa. MMF nyní hovoří o tom, že chce zavést jakýsi „nový brettonwoodský moment,” což si lze vyložit jako pokus o finanční reset během pandemie.

Kryptokomunita neskrývá své znepokojení. Téma se hojně diskutovalo třeba na Redditu, kde jeden z uživatelů uvedl: „Většina věcí je tak neuvěřitelně znepokojivá, že budete potřebovat nějaký čas na pochopení důsledků.”

„Je to změna dnešního ekonomického systému na systém, který bude mít 1% elita pod 100% kontrolou,” uvedl @entertheroach na Twitteru, a dodává:Žádné malé podniky! Vše automatizované! Nová norma budou digitální peníze, digitální socializace, kompletní veřejné sledování s úplným vyloučením lidí, kteří ji nedodržují!”

Velké změny?

„Opět nás čekají dva obrovské úkoly: bojovat proti krizi dnes – a budovat lepší zítřek,” uvádí Kristalina Georgievová. Celý článek MMF pod vyjádřením šéfky však navzdory odkazu na brettonwoodský moment nehovoří o památce na zlatý standard, ani o dominanci dolaru jakožto rezervní měny, jak by se asi dalo očekávat. Místo toho jmenuje řadu v zásadě výlučně dobrých úmyslů a “bohulibých hesel.” Za zmínku stojí také ekologie, kde MMF očekává nulové emise do roku 2050.

„Náš výzkum ukazuje, že se správnou kombinací zelených investic a vyšších cen uhlíku můžeme do roku 2050 směřovat k nulovým emisím a pomoci vytvořit miliony nových pracovních míst.”

Nicméně, MMF v rámci své “kampaně” zdůrazňuje pozitivní roli půjček a zadlužování, které pomohlo zmírnit důsledky současné krize. “Reset,” představený šéfkou MMF, však příliš neřeší otázku splacení světového předlužení, které začalo růst po odpoutání národních měn od zlata. Světový dluh přitom letos závratně narostl. Jak se uvádí v citovaném článku, „hlavní centrální banky rozšířily rozvahy o 7,5 bilionu $. […] Očekáváme, že úroveň dluhu v roce 2021 výrazně vzroste – na zhruba 125 procent HDP ve vyspělých ekonomikách, 65 procent HDP na rozvíjejících se trzích; a 50 procent HDP v zemích s nízkými příjmy.”

„Fond poskytuje oddlužení svým nejchudším členům. […] Kromě toho, pokud je dluh neudržitelný, měl by být neprodleně restrukturalizován.”

Zadlužení (zelená = nízké, červená = vysoké; zdroj: Economist.com)

TIP: Grayscale: Rekordní institucionální poptávka ve třetím čtvrtletí 2020

Závěr

Ačkoli MMF děsí zastánce svobody, volného trhu a “zdravých peněz” novým brettonwoodským momentem, navenek představuje veřejnosti jen sadu bohulibých hesel. Nicméně, mnozí hovoří o tom, že se brzy něco velkého stane. Pokud si nemyslíte, že digitální měny centrální banky [CBDC] přicházejí, chybí vám velký a důležitý náhled,” uvedl macro analytik Raoul Pal. Také autor knihy Velký reset, Willem Middelkoop, očekává, že za vyjádřením Kristaliny Georgievové může být ukryto něco víc, co zatím nebylo vysloveno. Ve svém vláknu na Twitteru citoval mnoho osobností, např. slova mezinárodního obchodního editora britského deníku The Telegraph Ambrose Evans-Pritcharda: Svět postupuje krok za krokem k de facto Zlatému standardu, aniž by došlo k setkání vůdců skupiny G20 s cílem oznámit myšlenku nebo požehnat projekt.”

„Je třeba řešit dva hlavní problémy světového finančního systému: 1) zánik amerického dolaru jako světové rezervní měny a 2) téměř nekontrolovatelný růst dluhů a rozvah centrálních bank. U všech těchto emisí si centrální banky pouze kupují čas od začátku úvěrové krize v roce 2007. Ale vzhledem k tomu, jak citlivá je tato otázka, nelze na veřejnosti říci nic. Jakékoli oficiální komentáře k novému „plánu B“ způsobí okamžité selhání finančních trhů (plán A). Centrální plánovači vědí, že jediný způsob, jak naplánovat reset, je udělat to v naprostém utajení,” uzavírá Middelkoop.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *