Pondělí, 22 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Bitcoinovej Kanál | Stock-to-Flow a půlení Bitcoinu – vyletí cena na 55 tisíc nebo 100 tisíc dolarů?

Kdo nás pravidelně čte, nebo se již alespoň delší dobu pohybuje v kryptosvětě, ten již jistě zaslechl, že se blíží halving – tedy půlení. S tím souvisí Stock-to-flow a některé odvážné cenové predikce.

Info: Tento pořad vznikl pro kryptokomunitu ve spolupráci webu KryptoHodler.cz a youtubera Kicoma, který natočil následující video na Bitcoinovej Kanál.

Stock-to-Flow

Máme tu krásné teoretické téma – Stock-to-Flow. Než začneme, menší upozornění – berte následující informace s nadhledem a udělejte si vlastní názor. Nezapomeňte, že lidi snáze uvěří tomu, co si přejí, a proto si po prvotním nadšením uchovejte odstup a vlastní rozum.

V tomto článku se vám na Stock-to-Flow pokusím poskytnout trochu neotřelý pohled. Než to udělám, pokud jste o dané metodě / modelu ještě mnoho neslyšeli, přehrajte si následující video, které vám v krátkosti vysvětlí, o co se jedná.

Stock-to-Flow – ještě jednou

Zkusme být nyní trochu víc kritičtí. Co nám tato metoda, kterou PlanB a další analytici použili pro dlouhodobou cenovou analýzu, vlastně říká? Všechny ty grafy můžou působit, že to musí být naprosto geniálně promyšlené a úžasně složité, takže máme možnost své naděje na růst podložit něčím, co vypadá skvěle a být v klidu!

Ale co že vlastně Stock-to-Flow říká? No, bylo řečeno, že rostou li hodnoty Stock-to-Flow na jedné ose, roste také cena dané komodity na ose druhé (obojí log.). Růst Stock-to-Flow má tedy mít přímý vliv na cenu.

A co to je?

Je to poměr, přičemž Stock bychom mohli definovat jako celkovou zásobu a Flow jako roční přítok.

Je zřejmé, že při zachování stejné zásoby platí, že pokles flow způsobí růst daného poměru. A jak už bylo řečeno, růst tohoto poměru znamená také růst ceny komodity. Když to zjednodušíme, daná metoda nám tedy říká, že když klesne rychlost těžby nových mincí BTC, stoupne cena.

Pokud bychom chtěli položit kritickou otázku, zeptáme se – no dobře, ale tohle má být nějaká novinka? Jeden ze základních tržních principů – nabídka a poptávka – přece říká, že pokles růstu celkové nabídky při zachování stejné poptávky zákonitě vyvolá růst ceny.

K čemu je tedy celé to hraní s grafy a logaritmy, když nám to neříká nic nového?

Pravda je, že něco nového z daného modelu přece jen vyčíst lze. Je sice poněkud prostý, byť na první pohled působí složitě až úctyhodně, ale umí právě tu věc, že vytvoří model budoucnosti.

Bitcoin má navíc tu výhodu, že přesně víme nejen to, jakou rychlostí vznikají nové mince právě teď (cca 12,5 BTC za 10 minut), ale víme také, že již za pár měsíců se tato rychlost sníží o polovinu. Okamžik půlení je odhadován na 14. května 2020. Pokles růstu nabídky by měl vést k růstu ceny a zatím to u Bitcoinu pokaždé platilo. Ale o kolik bychom teoreticky mohli růst?

Někomu by možná stačilo se spokojit s pokorným – asi to poroste. Budu rád, když k tomu dojde a nepotřebuji předem vědět či hádat, jak moc. Většina z vás však dá přednost tomu, když se uvede nějaká cena, kam by to mělo růst a k tomu právě může pomoct Stock-to-Flow.

Závěrem – 55 tisíc nebo 100 tisíc dolarů?

Díky použití tohoto modelu jsme si ve videu všichni mohli prohlédnout, kam až by cena mohla vystoupit po halvingu. Je to však predikce, kterou musíme brát s rezervou, protože snad všechny ekonomické modely fungují na principu Ceteris paribus (lat. jsou-li ostatní stejné) – model tedy platí, když ostatní proměnné zůstanou beze změny. Jenže jediná jistota je, že se vše neustále mění a byť se u Bitcoinu nemůže změnit nabídka, může se změnit poptávka. Na grafech, které jsme viděli, to vypadá tak krásně, že bych si moc přál, aby se nic zásadně nezměnilo a zamířili bychom v roce 2021 třeba někam na 87 tisíc $ / BTC. Přál bych si tomu věřit, ale jak bylo řečeno, lidé snáze uvěří tomu, co by si přáli, a proto je někdy potřeba zapojit kritické myšlení.

 

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Zapni si zvoneček, sleduj nás na Facebooku , Steemitu a přidej se do naší free HODL skupiny. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

Co číst dále?

Matic Network (MATIC) se vysypal – za pád přesahující 50 % může “panic sell”

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *