Středa, 24 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

DeFi Yield Farming: Co to je? Obstojí srovnání s červencem 2017 ve světě decentralizovaných financí?

DeFi Yield Farming bychom mohli přeložit jako „výnosové zemědělství“ decentralizovaných financí. Jako v bouřlivých dnech začínajícího boomu počáteční nabídky mincí (ICO), tak i DeFi se nyní jeví jako velmi vyhypované. Vítejte u týdeníku HODL, dnes na téma Yield Farming.

Tip: Největší překážkou růstu decentralizovaných financí (DeFi) je bezpečnost

DeFi Yield Farming

„Výnosové zemědělství” – Yield Farming – je dnes jedním z nejžhavějších hesel světa kryptoměn. Investování do Etherea není výnosové zemědělství, půjčování ETH na Aave už ano. Vzhledem k velikosti konkurence mezi investory a vysokým cenám poplatků je výnosové zemědělství ziskové pouze pro ty, kteří jsou ochotni do akce vložit značné množství peněz. Na druhou stranu, investice v řádech 100 až 1000 dolarů by pravděpodobně měla za následek ztrátu. Malé částky se proto hodí jen na testování, ale zisk nepřinesou.

DeFi je ekosystém, který umožňuje každému s připojením k internetu přístup k celé řadě finančních produktů a služeb. Od decentralizovaných burz, přes pákový trading a deriváty, až po půjčky. Mezi využití patří i tzv. Yield Farming. Jde o využití výnosů z půjček (často 100x vyšší než v bance) a jejich napákování k získání expozice dalších kryptoaktiv. Jak to funguje, asi nejlépe pochopíte, když vám řekneme, že odměny COMP překračují náklady na půjčení BAT. To znamená, že je vlastně výhodné, půjčit si krypto, protože pak můžete provést jakousi arbitráž poplatků a výnosů.

Půjčka

Compound a Aave jsou dva z mnoha lending protokolů. Společně dosahují objemu půjček přes miliardu dolarů. Půjčování kapitálu na peněžním trhu je nejjednodušším způsobem, jak získat výnos v DeFi. Pouhým vkladem stablecoinu můžete získat pasivní příjem. Zatímco Aave má obecně lepší sazby, Compound zavedl odměnu pro uživatele prostřednictvím svého nativního tokenu COMP. Můžete buď sami půjčovat za určitý příjem, nebo si půjčit za úrok.

Zajištění

Pokud si chcete půjčit, funguje to tak, že nejprve vložíte kapitál jako zajištění. Peněžní trhy DeFi používají nadměrné zajištění, což znamená, že dlužník musí uložit aktiva s vyšší hodnotou, než je požadovaná půjčka. Když poměr zajištění (hodnota kolaterálu / hodnota úvěru) klesne pod určitou hranici, kolaterál (zajištění) je zlikvidován a splácen věřitelům. Toto nastavení je optimální pro finanční spekulanty, kteří chtějí získat pákový efekt. Ale také zajišťuje, že věřitelé neztrácí peníze.

Výnosy

Pokaždé, když někdo uzavře obchod prostřednictvím likviditního fondu (LP), účastníci poolu získají poplatek. Navíc také tokeny – např. Balancer za poskytnutí likvidity vyplácí BAL a Synthetix token SNX. Tyto pooly mohou být v různých kryptoměnách, navázaných na USD, nebo na BTC, ETH…

Každý den je uživatelům protokolu Compound distribuováno přibližně 2 880 tokenů COMP. Distribuce je rozdělena na každý trh (ETH, USDT, BAT, USDC, atd.) úměrně úroku, který se na tomto trhu nashromáždil, přičemž 50 % distribuce jde věřitelům a 50 % dlužníkům. Tyto “cashback“ odměny v kombinaci s pákovým efektem vytvářejí nadměrné výnosy pro investory.

Perfektní složení “yield farmy” neexistuje a bude se lišit pro každého jednotlivce, v závislosti na množství kapitálu, investičním časovém horizontu a požadované úrovni rizika. Protože protokoly DeFi používají automatizované inteligentní smlouvy bez zprostředkovatelů a není možné vrátit transakce zpět, existuje vždy riziko chyby v kódu, kterou hackeři mohou využít k odcizení uživatelských prostředků.  

Rizika

Postupně vznikají další a další protokoly a využití jejich odměn může být velmi lukrativní. Je třeba si však dát pozor. Nikdo se nechce účastnit motivačního programu, který by ho odměňoval v tokenech BitConnect. Kromě toho neustále visí ve vzduchu další reálné riziko – hack. Proto se v zásadě jedná o další extrémně rizikové “šílenství”, jako bylo investování do ICO v době jejich největšího hypu.

Mezi slušným zhodnocením a velkou ztrátou je zde možná až příliš tenká stěna. Vždy platilo a platí, že čím vyšší je potenciální zhodnocení, tím vyšší je také míra rizika.

Závěr

ICO je považováno za jeden z hlavních motorů bull runu 2017. DeFi a Yield Farming by mohl (a nemusel) být palivem toho nadcházejícího. V obou případech mluvíme o určité příležitosti, která může stejně snadno přinést jak slušné zhodnocení, tak i obrovskou ztrátu. S postupem času bude arbitrážních příležitostí ubývat a výnosy budou pravděpodobně klesat. Jak uvádí Defipulse, nyní jsou v DeFi uzamčena kryptoaktiva v hodnotě 2,9 miliardy dolarů. Z toho nejvíce v protokolu Maker, následuje Compound a Aave. Závěrem ještě přidáváme graf srovnávající uzamčené prostředky v DeFi v roce 2020 a celkové investice do ICO v roce 2017.

 

defi, yeld farming, výnosové zemědělství
Graf vytvořený na začátku měsíce, kdy bylo v DeFi o miliardu méně prostředků (Zdroj: Coindesk)

Co je to? | Fiat peníze – Co dává bankovkám hodnotu

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

1 Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *