Úterý, 16 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Decentralizace je potřebná, ale nebuďme zaslepení jen jednou věcí: Názor bez servítek

Žijeme ve státě, kde vládne demokracie, nebo se to alespoň tak uvádí. Nicméně jde o silně centralizovaný model, který potřebuje něčím vyvážit. Decentralizace je právě proto extrémně důležitá.

Důležitost decentralizace

Decentralizace je potřebná, protože systém, ve kterém žijeme, se propadá do centralizace, ze které zdánlivě není východisko.

Lidé si často myslí, že doba, ve které žijí, je něčím speciální. Ukazuje se však, že si to lidé mysleli snad v každé době. A pravdou je, že každé historické období skutečně bylo něčím výjimečné a přelomové. Současná doba je velmi rychlá, někdo by řekl uspěchaná, a pokrok se neustále zrychluje. Díky předchozím objevům jsme na tom technologicky stále lépe a to nám umožňuje stavět na stále větších základech a dosahovat netušených možností.

Jedním z obrovských průlomů posledních několika dekád je internet. Internet přinesl revoluci do celé řady oblastí, včetně nevýslovného zjednodušení komunikace, obchodování, dostupnosti informací a vzdělání, atd. Přinesl také možnost, jak se mohou lidé spojit v mnohem větším měřítku, než to bylo kdy vůbec možné. Zajímavým uvědomění a úhlem pohledu je v tomto kontextu i fakt, že právě tak se to stalo s Bitcoinem

. Velké množství se spojilo pomocí internetu a společně již 12 let udrželi v chodu největší decentralizovaný projekt na světě – Bitcoin.

Nebuďme zaslepení

Centralizovaný model je natolik zažraný do společnosti, že si lidé v podstatě již ani neumí nebo nechtějí představit, že by to mohlo fungovat i jinak. Každá firma má centrální vedení, každý úřad i každý stát… Ředitelé jsou všude, od firem, přes školy a vzdělávací instituce, až po vlády a my už jen čekáme, kdy nastoupí ředitel zeměkoule a nasadí tomu všemu korunu… Nebo spíš sobě, a nám okovy, že?

Decentralizaci nezbytně potřebujeme, aby vyvážila radikálně centralizovaný systém. Bylo by však krátkozraké si myslet, že vše centralizované je zlo a budoucnost už bude jen čistá decentralizace. Můj názor je, že k tomu určitě nedojde. Ale ani nemusí, protože my skutečně potřebujeme pouze tu alternativu, která lidem otevře oči a vytvoří půdu pro dosažení určité rovnováhy a systému, který nebude čistě o centralizaci.

To je stejné, jako s Bitcoinem a altcoiny. Nahradí moderní altcoiny klasický Bitcoin a způsobí jeho pád? S největší pravděpodobností rozhodně ne! Znamená to, že jen Bitcoin je dobro a veškeré altcoiny jsou zlo? Ne! Altcoiny přinášejí spoustu nových vlastností a možností a bylo by zaslepené je jako celek odmítat jenom proto, že máme rádi Bitcoin. Altcoiny vytvářejí další implementace decentralizace na různé její škále. Některé kryptoměny již nyní umožňují decentralizované řízení na základě hlasování hodlerů a uvádějí do praxe další dosud spíše teoretické modely.

Závěr

Radikalizace postojů vede k tvorbě uzavřených bublin. Lidem v takové bublině většinová společnost často nerozumí a bývá to vzájemné. Pokud decentralizované kryptoměny mají mít nějaký potenciál, tak by měly spíše přinášet zajímavé alternativy ke stávajícím dogmatům a čistit zatuchlý vzduch, než vytvářet nová dogmata a fanatické představy. Pokud hejtujete centralizaci a hádáte se o tom, který projekt má jako jediný budoucnost, tak ztrácíte čas na skutečně důležité věci.

Pryč s toxickým maximalismem i s “fanatickým” odmítáním veškeré centralizace! Jsem proti vnucování tvrzení, že je třeba odmítat peníze a být tu jen kvůli technologii a rozhodně odmítám i všechny cynické žvásty a komentáře některých lidí v české a slovenské kryptokomunitě. Líbí se mi, že v naší komunitě působí tolik youtuberů a tvůrců, kteří se každý orientují na trochu jiný typ obsahu, což je jednině dobře.

Já respektuji vaši svobodu být nábožensky založeným maximalistou, ale vy respektujte mé právo se rozhodnout sám, čemu chci věřit, a že mi nebude nikým vnucováno, čemu musím nebo nesmím věřit. A pamatujte si, že decentralizace není všechno!

 

Tržní kapitalizace Bitcoinu poprvé v historii překonala 1 bilion dolarů! Překoná BTC Google a stříbro?

Některým uživatelům burzy Binance zmizely zůstatky. Co se děje? „Funds are SAFU”

Cosmos vydal aktualizaci Stargate: Cesta pro interoperabilní aplikace DeFi je volná a těží z toho i BNB

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *