Pondělí, 17 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

Bitcoin naráží na 60 000 USD! Co aktuálně ukazují on chain data?

Nacházíme se v bull marketu a aktuálně již také v altcoinové sezóně, na jejíž začátek jsme vás upozornili na konci března. V tomto článku se zaměříme na on-chain data, jako jeden z indikátorů, které nám pomáhají se rozkoukat na trhu a stanovit, jak daleko od vrcholu cyklu se nacházíme.

Bitcon útočí na 60 tisíc dolarů

Bitcoin již několikrát krátce nakoukl nad 60 tisíc dolarů, ale pokaždé se rychle vrátil zpět. Poslední výlety nad byly doprovázeny překonáním hodnoty 2 bil. dolarů u tržní kapitalizace všech kryptoměn. Zatímco nyní je cena BTC lehce pod 60 tisíci, kapitalizace kryptomarketu dosahuje cca 2,06 bil. $. Tomu odpovídá dominance Bitcoinu, která již klesla na 54,2 % s tím, jak se trh dostal do fáze altseason.

Prudký pohyb ceny Bitcoinu by teoreticky mohl přinejmenším krátkodobě altcoiny vůči BTC oslabit, ale zatím se cena krále kryptotrhu zastavila na silné rezistenci a čekáme na průraz. Pochopitelně nyní každého zajímá, jestli nás v blízké době zastihne vrchol cyklu a nastoupí bear market, nebo je ještě čas. Nepodložené názory a tipy nechme šarlatánům a podívejme se na nějaká data.

Jsme na topu?

Konec býčího cyklu bývá historicky spojen s on-chain aktivitou, která ukazuje na příliv krátkodobých spekulantů přicházejících s vidinou rychlého zisku a odliv dlouhodobějších investorů a hodlerů. Jeden z nejlepších on-chain indikátorů, který umožňuje sledovat tento trend v každém cyklu, se nazývá vlny HODL (HODL Waves).

Doba, po kterou každá BTC adresa drží bitcoiny, než jsou přesunuty (prodány na trhu), je seskupena do termínových segmentů, které jsou poté vizualizovány v různých barevných pásmech.

Na grafu vidíme, že pokud jde o dlouhobě držené mince v řádu 3 a více let (spektrum 4 nejchladnějších barevných pásem), tak od začátku roku 2020 narůstají a zatím zde nedošlo k odlivu. Můžeme se přesunout k nejčervenějším odstínům signalizujícím nedávnou aktivitu (často prodej). Zde vdíme nárůst na přelomu 2020 a 2021. Došlo k výraznému nárůstu krátkodobé aktivity, který je na grafu poměrně lehce patrný. Nejlépe to vidíme na třech nejteplejších barvách, které dohromady zahrnují on-chain aktivitu mincí, které se pohly před měsícem nebo méně. Pokud se podíváme na další místa, kde oranžová vlna v minulosti vytvořila top, a porovnáme je s cenovým grafem, vidíme, že na některých místech šlo o signál vrcholu cyklu, ale jindy, jako i na začátku 2021, šlo jen o signál pro korekci.

Od začátku roku až dosud počty mincí, které se pohly před měsícem či méně, opět klesají, což je zajímavé.

Pokles krátkodobé aktivity

Jak už bylo řečeno, on-chain data ukázala významný nárůst krátkodobé aktivity na začátku roku. Následující graf vám napoví, jak blízko jsme teoreticky byli od možnosti konce bull marketu v lednu.

Realized Cap HODL Waves

Jak vidíte, dosud pokaždé, když graf krátkodobě aktivních bitcoinů (max 1 měsíc) narazil na zvýrazněnou trendline, šlo o ukazatel vrcholu cyklu. To je velmi zajímavý a užitečný indikátor, který může poměrně zásadně zvýšit vaše šance na rozpoznání vrcholu cyklu, na který někteří hodleři čekají z různých důvodů. Může jít o výběr části zisku, prodej altcoinů, příprava na další kumulaci, atd… Doporučujeme tato data prozkoumat samostatně a udělat si vlastní obrázek.

Zde je ještě zvýraznění poklesu krátkodobé aktivity, který nastal od začátku roku. Může se jevit jako dosud nevídaný trend na býčím trhu. Za předpokladu, že cenového vrcholu dosud nebylo dosaženo, to naznačuje, že investoři začínají znovu více hodlovat BTC, protože očekávají, že cena půjde nahoru.

Závěr

Bitcoin klepe na 60 tisíc dolarů a snaží se prorazit nad rezistenci, zatímco altcoiny rostou. On-chain data Glassnode naznačují, že jsme na začátku roku nebyli daleko od aktivity signalizující top, ale poté došlo opět k výraznému uklidnění a zdá se, že hodleři jsou čím dál silnější. Pokles krátkodobé aktivity značí zvýšenou pravděpodobnost, že ještě nejsme na vrcholu cyklu, ale pochopitelně je třeba sledovat také poptávku retailu i institucí a není třeba zakládat veškerá rozhodnutí pouze na několika grafech.

Disclaimer
KryptoHodler poskytuje edukativní, vzdělávací a zpravodajský obsah. Neprodáváme žádné analýzy, ani nenabízíme investiční rady. Investice v kryptosvětě jsou spojeny se zvýšenou mírou rizika. Za svá rozhodnutí zodpovídá každý sám, proto doporučujeme provést vlastní průzkum.

 

Co pro mě znamená Bitcoin: Challenge

Grayscale si přes víkend nakumulovala Bitcoin a altcoiny za 3,1 miliardy dolarů

DeFi sektor má potenciál přetrvat jako součást peněžních a kapitálových trhů

Regulátor OCC: Americké banky mohou využívat stablecoiny a veřejné blockchainy

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

2 Comments

    • Jasně, ale dominance není on-chain údaj a není ani indikátorem toho, zda půjdeme nahoru nebo dolů. Věnovali jsme se jí v článku o probíhající altcoinové sezóně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *