Čtvrtek, 30 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Cardano (ADA) v srpnu spustí dlouho očekávané smart kontrakty! Update Alonzo umožní podporu DeFi či NFT

Jedna z TOP10 kryptoměn – Cardano (ADA) – se konečně dočká vytoužených smart kontraktů. Ke stěžejnímu updatu Alonzo, který umožní DeFi, NFT a další zajímavé možnosti na Cardanu, by mělo dojít přibližně za 4 měsíce, slibuje její vývojářská společnost IOHK.

Cardano se dočká smart kontraktů v srpnu (ALONZO)

ADA by mohla začít sloužit třeba i pro NFT či tvorbu DeFi, tedy decentralizovaných protokolů a burz a nabídnout další alternativu pro přetížené Ethereum, po poměrně silně centralizovaném, leč hojně využívaném, Binance Smart Chainu, který dovedl BNB na 15násobnou cenu od začátku roku. Smart kontrakty budou přibližně za 4 měsíce, oznámil vývojový tým stojící za blockchainem Cardano – IOHK (Input Output Hong Kong).

V návaznosti na vydání protokolu Mary, který umožnil spouštět tokeny na Cardanu letos v březnu, plánuje Cardano zakladatele Charlese Hoskinsona svůj fork (upgrade) Alonzo. Ten má být spuštěn v srpnu a konečně přidá podporu inteligentních kontraktů do blockchainu Cardana.

Vývojáři uvedli:

„Alonzo, implementované pomocí naší technologie hard fork kombinátor, přidá podporu smart kontraktů – digitálních smluv – do Cardana přibližně za čtyři měsíce. Otevírá příležitosti pro podniky a vývojáře tím, že umožní vytváření inteligentních smluv a decentralizovaných aplikací (DApps) pro decentralizované finance (DeFi).

…Alonzo pochází z modernější postavy, Alonzo Church (1903 – 95). Church byl americký matematik a logik, který pracoval na logice a základech teoretické počítačové vědy.”

Chytré smlouvy na blockchainu ADA

Tuto zprávu považujeme za velmi důležitou s potenciálně zásadním významem pro růst ceny a především pro budoucnost aktuálně 6. největší kryptoměny dle tržní kapitalizace.Chytré smlouvy značí další fázi vývoje Cardana coby celosvětového distribuovaného ledgeru,” uvádí tým a dodává: 

„Inteligentní smlouvy lze použít k vypořádání složitých obchodů, k zadržení prostředků v úschově a k bezpečnému pohybu fondů za předem stanovených podmínek. Cardano umožní DApps komunikovat s hlavní knihou, zaznamenávat jejich aktivity a provádět inteligentní smlouvy. Tyto digitální dohody vyjadřují příběh transakce, určují, kam by měly prostředky směřovat, a za jakých podmínek budou odeslány, přičemž transakci provedou, pouze pokud budou splněny všechny podmínky. Alonzo položí základ pro podporu těchto aplikací na Cardanu.

…Zatímco podpora více aktiv umožňuje uživatelům vytvářet jedinečné měny, které podporují obchodní potřeby, Alonzo představuje všestrannou platformu pro vytváření inteligentních smluv. Bude možné například pracovat se sběratelskými předměty, crowdfundingem nebo aukcemi.

Alonzo roadmap

Alonzo roadmap pro smart kontrakty na Cardanu (zdroj: IOHK)
  • Březen a duben: Integrace pravidel Alonzo s uzlem Cardano a kódem hlavní knihy. Po dokončení integrace vznikne podpora rozhraní příkazového řádku (CLI).
  • Od poloviny dubna do začátku května: Pokračování práce na vývoji Plutus za účelem spuštění testnetu. Během ní budou partneři z řad vývojářů testovat platformu, vytvářet a nasazovat NFT, tržiště nebo DApps s inteligentními kontrakty na Cardanu.
  • Květen: “Certifikovaní účastníkci” Plutus budou pokračovat v testování platformy psaním a spouštěním DApps a DeFi aplikací. Během této fáze bude tým provádět integraci backendu hlavní knihy, uzlu a peněženky a tvorby příruček pro vývojáře.
  • Květen a červen: Uživatelský testnet, po kterém bude následovat zmrazení funkcí trvající čtyři týdny. To poskytne kryptoburzám a peněženkám čas na upgrade a přípravu na aktualizaci protokolu Alonzo. „Očekáváme, že upgrade Alonzo (hard fork) proběhne koncem léta, a pevné datum oznámíme v dubnové show Cardano360,” uvádí IOHK.

Závěrem

Hard fork Alonzo umožní na blockchainu Cardana vytvářet různé protokoly a měl by znamenat začátek jeho využití pro rozmanité on-chain aktivity. To zahrnuje DeFi, jako jsou decentralizované burzy a různé druhy decentralizovaných protokolů… Očekávaný termín je srpen, přičemž přesné datum spuštění smart kontraktů na síti Cardana má být oznámeno v průběhu tohoto měsíce.

Vývojáři dodávají několik zajímavých technickcých poznámek: Alonzo ledger implementuje účetní model rozšířeného nevyčerpaného transakčního výstupu (EUTXO) pomocí Plutus Core k zajištění výkonného skriptování. Platforma smart kontraktů musí být bezpečná a spolehlivá. Proto jsme si vybrali Haskell jako základ pro psaní chytrých kontraktů Plutus Core. Haskell je jazyk na vysoké úrovni, který vývojáři použijí k psaní kódu a jeho následné kompilaci do Plutus Core. Haskell existuje od roku 1987 a vyniká nad ostatními programovacími jazyky pro svou vysokou úroveň důvěry.

Psaní v Haskellu zajišťuje, že inteligentní kontrakty jsou naprogramovány tak, aby přesně splňovaly očekávání, a před implementací je lze otestovat na přesnost. To znamená, že inteligentní smlouvy postavené na Cardanu budou přímé a odolné vůči zranitelnostem, což je zásadní pro aplikace, které zpracovávají automatizované obchodování nebo pohybují velkými fondy.”

 

Visa umožňuje svým partnerům vypořádat fiat transakce v kryptoměně

DeFi sektor má potenciál přetrvat jako součást peněžních a kapitálových trhů

Arthur Hayes z BitMEXu se po 6 měsících vzdává na Havaji. Zaplatil kauci 10 mil. dolarů

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *