Středa, 21 únoraVítejte na českém hodlerském webu!

Vyhledávání Bitcoinu v Turecku vzrostlo o 566 % po propadu turecké liry o 14 %!

Hlavní kryptoměna Bitcoin se v Turecku vyhledává pět a půl krát více. Způsobil to propad místní měny turecké liry, která ztratila 14 % své hodnoty poté, co byl nečekaně odejit guvernér tamní centrální banky.

Bitcoin během zvýšené inflace turecké liry

Vyhledávání Bitcoinu na Google v Turecku za posledních 24 hodin explodovalo. Došlo k tomu poté, co hodnota turecké liry poklesla o 14 % po propuštění guvernéra centrální banky. Jak plyne z dat zveřejněných na Google Trends, počet vyhledávání Bitcoinu se zvýšil o 566 % v hodinách bezprostředně následujících po zprávách o znehodnocení turecké liry.

turecké liry
(Zdroj: Google Trends)

Guvernér náhle odvolán

Jak uvedla BBC, náhlé odstranění guvernéra turecké centrální banky šokovalo domácí i zahraniční investory. Bývalému guvernérovi Naci Agbalovi se přitom připisovalo vytažení místní měny z historických minim, částečně zvyšováním úrokových sazeb v boji proti inflaci. V reakci na jeho odvolání došlo k poklesu turecké liry o více než 10 %. Té se přitom oproti dolaru podařilo jen od začátku roku 2021 získat pětinu své hodnoty.

Za propadem stojí obavy, že pokrok učiněný Naci Agbalem může být nyní zmařen. Tuto obavu podtrhuje jmenování nového guvernéra Şahap Kavcıoğlu, bankéře a politika

, který je údajně proti používání vysokých úrokových sazeb k boji proti inflaci. Jak už bylo uvedeno, náhlé znehodnocení turecké liry vedlo k několikanásobnému nárůstu zájmu o BTC v Turecku. Bitcoin tak opět potvrzuje svou roli celosvětové měny (chcete li aktiva), která nabízí bezpečný přístav v dobách zvýšené inflace.

Bitcoin jako protiinflační aktivum

V roce 2020 a 2021 velké společnosti začaly viditelně investovat do Bitcoinu. Jejich důvody sahají od vysokého růstu, který od BTC očekávají, po jeho schopnost v dlouhodobém horizontu držet hodnotu. Zejména prudký nárůst množství dolarů v oběhu způsobuje obavy o budoucí znehodnocení a zvyšuje zájem o protiinflační aktiva.

Během 12leté historie Bitcoinu proběhlo několik inflačních krizí v různých zemích po celém světě. Ukázalo se, že Bitcoin v těchto místech zažil zvýšený zájem a výjimkou nebylo ani vysoké prémium na místních směnárnách a burzách.

KryptoHodler pamatuje silné příběhy, jako byl Venezuelan, který použil Bitcoin k zaplacení narození svého syna. BTC sloužil jako bezpečný přístav v Argentině, která se s následky měnové krize potýká již od roku 2002. I v samotném Turecku již v minulosti kromě tradičně oblíbeného zlata lidé využili také Bitcoin. V roce 2020 zde inflace řádila v řádech desítek procent.

Závěr

Bitcoin po propadu turecké liry potvrdil svou roli protiinflačních peněz / aktiva. Zájem o něj v Turecku během několika hodin po 14procentním propadu místní měny vzrostl více než 5násobně. Mnozí investoři se obávají důsledků masivního zvyšování množství největších světových měn (zejména dolaru) v oběhu, což může rovněž napomáhat zvýšenému zájmu o BTC.

 

Kryptotrh: 250 000 USD / BTC už nezní tak bláznivě, ale nepodceňujte možný propad

NFT toaletní papír – iracionalita, bizár a charita v jednom: NFTP

Hodleři BTC mají silné ruce! 95 % bitcoinových obchodů zahrnuje „mladé mince“

BlockFi recenze: Nabízí úroky z vložených kryptoměn [aktualizace 2022]

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *