Pátek, 26 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Zásahy do těžby se stupňují – Čína hrozí těžařům sociálním vyloučením; Írán těžbu zakázal do konce léta: Příběhy týdne

Nejhlasitějším příběhem kryptosvěta posledních dní je jednoznačně těžba Bitcoinu, resp. její zákazy, omezení a zásahy. Po údajném a nikdy nedokázaném praní peněz pomocí kryptoměn tu máme další “obžalobu” digitálních měn a svobodných decentralizovaných peněz, jako je Bitcoin. Politickým tématem se stává otázka ekologie těžby kryptoměn.

Zásahy do těžby se stupňují – řeší se ekologie

Minulý týden se hlavní kryptozprávy věnovaly Muskovu zásahu do trhu a kryptoměnové komunity. Šéf Tesly rozvířil debatu o ekologii těžby a jejích dopadech na životní prostředí 13. května, když na svém Twitteru oznámil, že Tesla přestane přijímat Bitcoin k platbám, dokud „těžba přejde na udržitelnější energii.“

Jak už je ve světě zpolitizovaných témat zvykem, problémy a témata se zdánlivě vynoří a najednou je o nich slyšet všude. Nyní je takovým tématem udržitelnost a ekologie těžby Bitcoinu. Nicméně jde o součást širšího okruhu s názvem klimatické změny, chcete-li klimatická krize. Lze čekat, že tato otázka jen tak nevyšumí, ale stane se dlouhodobě důležitým bodem pro masovou akceptaci kryptoměn a jejich celospolečenské přijetí.

Jak asi víte, nový prezident USA Joe Biden má svůj plán a hodlá

učinit z boje proti klimatické krizi jeden z hlavních bodů, které bude americká vláda řešit. Jedno z jeho nových nařízení prohlašuje “klimatickou krizi” za „stěžejní prvek americké zahraniční politiky a národní bezpečnosti.”

Těžba Bitcoinu tak nyní stojí před důležitou vývou, aby prokázala, že může jít ruku v ruce s využíváním obnovitelných zdrojů a splňovat různé požadavky ekologie a udržitelnosti.

Írán těžbu zakázal do konce léta

Írán s okamžitou platností zakazuje těžbu Bitcoinu. Uvádí, že jeho města trpí výpadky proudu a nedostatkem elektřiny, přičemž vinu připisuje právě těžbě Bitcoinu. Zákaz bude platit do 22. září, přičemž má jít o opatření na horké léto, kdy je v zemi největší spotřeba energie. Íránská vláda navíc tvrdí, že 85 % těžby Bitcoinu v Íránu se provádí nelegálně, zatímco jen málo těžebních farem má potřebnou licenci. Přesto je zákaz zřejmě namířen i proti subjektům, které se těžby účastní legálně.

Íránské hlavní město Teherán a několik dalších velkých měst čelilo v posledních několika měsících opakovaným výpadkům elektřiny. Úředníci z toho viní nedostatek zemního plynu, dlouhodobé sucho, které zneklidňovalo vodní elektrárny v zemi, a stále více těžbu Bitcoinu. Jak teploty v zemi rostou, byla spotřeba energie v posledních týdnech tak vysoká, že některá zdravotnická zařízení údajně čelila problémům s udržením v provozu svých chladírenských skladů pro vakcíny Covid-19.  

Jak dále uvádí CNBC, místní centrální banka zakazuje obchodování s kryptoměnami těženými v zahraničí, ale podle Íránců žijících v zemi je lze na černém trhu najít. Podle analytické firmy blockchain Elliptic se v Íránu mezi lednem a dubnem tohoto roku uskutečnilo přibližně 4,5 % veškeré těžby BTC. Tím se země řadí mezi top 10 zemí s největší koncentrací těžby Bitcoinu celosvětově. Čína se umístila na prvním místě s téměř 70 %.

Čína hrozí těžařům sociálním vyloučením

Nejnovější hrozby čínské vlády, jež jsou namířené proti těžařům kryptoměn ve čínském regionu Vnitřního Mongolska, se jeví jako ukázka děsivých praktik a možností režimu, který neváhá zneužít svou moc proti vlastnímu obyvatelstvu.

Omezení energeticky náročné těžby kryptoměn je součástí čínských plánů, jak se do roku 2060 stát uhlíkově neutrálními. V regionu Vnitřního Mongolska nyní došlo k tvrobě nových sankcí pro ty, kteří by byli přistiženi při nezákonné činnosti. Kromě odebrání podnikatelských licencí jde právě o zařazení dotyčných na černou listinu, což by jim zabránilo v získávání půjček nebo v používání dopravního systému…

Nejlidnatější země na světě ukazuje, že začíná testovat tresty sociálního vyloučení, které mohou začít u některých finančních služeb a povolení používat dopravní prostředky. Na začátku 3. tisíciletí vidíme na jedné straně přicházet stále více moderních technologií a na straně druhé vidíme, jak vlády utužují státní moc na úkor lidí. Mezitím lidstvo dohánějí některé hříchy z minulosti, jako je konec konců i celá otázka ekologie a ničení přírody.

Bitcoin nyní stojí před úkolem prokázat, že se těžba spoléhá na obnovitelné zdroje a je v souladu s ekologickými požadavky.

 

Microstrategy CEO Michael Saylor zprostředkoval úspěšné setkání Elona Muska a severoamerických těžařů Bitcoinu

Těžařská společnost Marathon Digital plánuje „uhlíkově neutrální“ centrum pro těžbu bitcoinů

Musk vs. krypto Twitter; Kryptoměny s nízkou spotřebou; PlanB připomíná HODL: Příběhy týdne

Čína zavádí přísnější regulace – Lidé budou pod větší kontrolou!

Vyvážené portfolio

Arthur Hayes z BitMEXu se po 6 měsících vzdává na Havaji. Zaplatil kauci 10 mil. dolarů

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *