Pondělí, 15 červenceVítejte na českém hodlerském webu!

Trh zachvátila krvavá panika minuty poté, co Musk oznámil, že Tesla nepřijímá Bitcoin

Miliardář Elon Musk (a.k.a. Technoking of Tesla, a.k.a. Dogefather) náhle oznámil na svém Twitteru, že společnost Tesla přerušuje přijímání plateb pomocí Bitcoinu. Komunita je z části pobouřena nekonzistetností a iracionalitou, s jakou Musk mává krypto trhem, který v době přípravy článku pohltila panika vyjádřená 10% propadem.

Panika a propad ceny

Po tomhle rozhodnutí hodně příznivců Elona Muska pravděpodobně přehodnotí svůj názor. Za předpokladu, že twitterový účet šéfa Tesly nebyl hacknut, tak Tesla právě zastavila přijímání BTC za své produkty. Bitcoin i kryptotrh zareagoval velmi prudce a panika, způsobená zcela nečekanou událostí, vedla ke krvavému propadu.

Bitcoin za několik hodin spadl knotem hodinové svíčky až na cca 46 tisíc dolarů (Coinbase), což představuje pád o 10 tisíc dolarů  v rámci necelých 24 hodin. – Pravděpodobně dosud největší krátkodobý pád v dolarovém vyjádření.

(Zdroj: TradingView)

Tesla se štítí elektřiny?

Je až nepochopitelné, že společnost produkující elektromobily, které jezdí na elektřinu, se otočí zády k Bitcoinu, protože spotřebovává elektřinu. Nicméně, tohle se právě stalo. Kryptotrh zachvátila panika a v době přípravy článku spadla kapitalizace celého marketu o cca 10 % za posledních 24 hodin. V tweetu z 13. května uvedl generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk obavy společnosti ohledně „rychle rostoucího využívání fosilních paliv pro těžbu bitcoinů a transakce, zejména uhlí.“

Ještě včera jsme vás informovali, že Musk oslovil komunitu na Twitteru, zda by měla Tesla začít přijímat Dogecoin – kryptoměnu stojící na stejném principu využití těžby (a tedy elektrické energie) k zabezpečení sítě. Byli jsme společně svědky toho, jak Musk svými tweety rozpoutal fomo a doslova šílenství, když prakticky po celý poslední týden kryptosvět ovládly “psí” projekty. Nyní, z ničeho nic, Tesla nelogicky kritizuje Bitcoin za to, že spotřebovává “špinavou” elektřinu. Momentálně nám není známo, zda má také ve svých elektromobilech nainstalovány nějaké systémy na odmítnutí energie z fosilníh paliv, ani odkud čerpala info o údajném „rychle rostoucím využívání.”

Životní prostředí FUD

V kryptosvětě se diskutabilním negativním zprávám, které se cyklicky opakují a vynořují do mediálního prostoru, obvykle říká FUDStrach, nejistota, pochyby (anglicky Fear, Uncertainty, Doubt). Nyní je tu tedy opět FUD týkající se životního prostředí a tentokrát nastala panika, protože přišel z nečekaného zdroje.

Společnost Tesla letos nakoupila Bitcoin za 1,5 miliardy dolarů, začala ho přijímat za své produkty s tím, že jej nebude prodávat. Poté prodala „zkušebních” 10 % svého bitcoinového HODL portfolia a nyní kryptoplatby zase zrušila, ale opět říká, že nebude prodávat. Přesto bitcoinové trhy zachvátil výprodej, který zatím s odřenýma ušima zastavil support na 50 000 USD.

Muskův tweet uvádí, že Tesla „nebude prodávat žádný Bitcoin a hodlá obnovit používání [bitcoinů] pro transakce, jakmile těžba přejde na udržitelnější energii.“

Musk dodal: „Podíváme se také na další kryptoměny, které používají méně než 1 % bitcoinové energie / transakce.”

Komunita to popírá

Anthony Pompliano vyvrací FUD:

„Elone.., uvědomuješ si, že 75 %  těžařů využívá obnovitelnou energii, že? Tento energetický příběh byl vyvrácen znovu a znovu.”

Michael Saylor poukázal na to, že transakce nespotřebovávají dodatečnou energii, takže se z hlediska elektřiny ničím neliší od Teslou nadále provozovaného HODLu:

„Ironické, protože v Bitcoinu není použita žádná přírůstková energie transakce. Energie se používá k zabezpečení sítě kryptoměn a čistý dopad na spotřebu fosilních paliv v průběhu času bude negativní.
Uživatel s přezdívkou Leonidas pak poukázal na nepromyšlenost prvotního rozhodnutí přijímat krypto, potažmo neinformovanost rozhodnutí to opět zrušit:
„Na jinou notu, porušil jste jedno z nejdůležitějších pravidel v kryptu: DYOR [udělej si vlastní průzkum]. Vy (a Tesla) jste zjevně provedli jen velmi malý průzkum, než jste se rozhodli, neberete tento prostor vážně a děláte si z kryptoměn výsměch.”

Závěr

Tesla se rozhodla pozastavit přijímání Bitcoinu k platbám, což mělo za následek prudký propad jeho ceny a tím i celého kryptomarketu. Panika, kterou odstartoval Muskův tweet, střídá šílenství a hype, kterým ještě včera krmil komunitu Dogecoinu. Proslýchá se, zátím nepotvrzeně, že se o Muskovy zásahy do trhů začala zajímat komise SEC. Situaci budeme nadále sledovat a budeme vás informovat, jak se vyvine, ale dá se tušit, že tahle epizoda bude mít v kryptosvětě dohru.

Někteří uživatelé na Twitteru naznačili, že se z Muska může stát další McAfee, což je poměrně smutný vývoj, ale k panice důvod nevidíme. Bitcoin sice krátkodobě reaguje výprodejem, ale z dlouhodobého hlediska Teslu ani Muska nepotřebuje a bylo by naprosto bláhové si myslet, že ho kvůli Muskovi nahrádí Dogecoin.

 

Hot DOGE spustil bláznivé fomo, které propuklo v matku všech hypů a podpořil to Dogefather: Příběhy týdne

John McAfee bere zpět svou sázku a navíc kritizuje Bitcoin

Co je Internet Computer (ICP) a co dělá v top 10 kryptoměnách v první den svého obchodování?

Jak dlouho ještě potrvá korekce, pokud je Bitcoin stále v bull marketu? Co už je dlouhodobý downtrend?

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

1 Comment

  • Míra

    Trhy nezachvátila panika, to jen dementi co žerou Muskovi každý žvást začali rychle prodávat a my normální jsme si levně dokoupili 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *