Čtvrtek, 2 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

HODL | Evoluce Bitcoinu (BTC) po technické stránce

Bitcoin existuje více než deset let a za tu dobu se dramaticky změnil. Jeho základní vlastnosti však zůstávají a jsou tím, co z něj činí kryptoměnu číslo jedna. Zde si projdeme některé nejdůležitější změny probíhající bitcoinové evoluce a přehled vylepšení BTC.

Evoluce Bitcoinu

Během desetiletí změn bitcoinový ekosystém přitáhl vývojáře, kteří věnovali tisíce hodin zlepšování a vývoje většiny jeho základní codebase. To, co zůstává stejné, je základní soubor konsenzuálních pravidel, která definují ekonomické vlastnosti, jako je algoritmická inflace s pevně zakódovanou maximální nabídkou BTC. Znovu a znovu se frakce pokoušejí tyto základní vlastnosti změnit, naštěstí však žádné nepřátelské převzetí nenastalo. Evoluce Bitconu je často bolestivý proces, který vyzdvihuje a upevňuje dvě největší ctnosti bitcoinu. Těmi jsou:

  • Žádná strana nemůže diktovat, jak se BTC vyvíjí.
  • Ochrana ekonomických vlastností díky absenci centrálního vedení.

Přehled vylepšení BTC

Stejné hodnoty, které přitahují oblibu BTC, také činí jeho vývoj náročnějším. Vývojáří se soustředí na to, co můžou transformovat, aniž by bitcoinová evoluce podkopala ekonomické funkce. Inovace vyžadují kreativitu a trpělivost. Každá změna základní vrstvy se implementuje jako modul. Je to podobné vývoji sady internetových protokolů, kde se vrstvy různých protokolů specializují na různé specifické funkce. E-maily byly zpracovány pomocí SMTP, soubory pomocí FTP, webové stránky pomocí HTTP, adresy uživatelů pomocí IP, atd. Každý protokol si v rámci společné evoluce internetu prošel vlastním vývojem a vyvinul se. Podobně je tomu v případě Bitcoinu.

„Nepružnost základní vrstvy Bitcoin Core vyústila v několik dalších protokolů, které se specializují na různé aplikace, například Lightning’s BOLT standard pro platební kanály. Inovace jsou živé a relativně bezpečné, protože tento vrstvený přístup minimalizuje možná rizika,” uvedl Spencer Bogart z Blockchain Capital.

Níže vidíte diagram mapující bitcoinovou evoluci. Není vyčerpávající a nesignalizuje žádné schválení konkrétních iniciativ. Inovace probíhají na všech frontách, od technologie 2. vrstvy, až ke smart kontraktům.

Inovace Bitcoinu

(zdroj: DigitalAssetResearh)

2. vrstva

Lightning Network je nejvýznamnější technologie druhé vrstvy Bitcoinu. Ačkoli kritici poukazují na zjevný pokles počtu kanálů a celkového množství uzamčeného BTC, tyto metriky nejsou nejpřesnějším měřítkem využítí sítě LN. Jednou z nejvíce podceňovaných předností Lightning Networku je její přímá ochrana osobních údajů. Jelikož transakce v rámci LN nejdou na blockchain, uživatelé mohou soukromě provádět transakce pomocí dalších technik, jako je Tor. Aktivita na soukromých kanálech pak není zachycena populárními průzkumníky pro Lightning Network. Zvýšení privacy využití LN pak zřejmě mohlo vést ke snížení toho, co lze veřejně měřit. To pak pozorovatele vedlo k chybnému závěru, že tzv. adopce je dolů. Je však pravda, že LN před sebou má řadu překážek, než se bude moci těšit z vysoké míry použití.

Další část evoluce ochrany soukromí 2. vrstvy bylo vytvoření soukromého systému zasílání zpráv WhatSat na Lightningu. Projekt je úpravou Lightning Network Daemon (LND) a využívá mikroplatby k tvorbě decentralizovaného chatu, který je odolný vůči cenzuře a spamu. Také některé další projekty využívají mikroplatby na LN. Sahají od cloud computingu až po hostování obrázků. Obecněji definujeme 2. vrstvu jako sadu aplikací, které mohou používat bitcoinovou základní vrstvu jako soud, kde se vyrovnávají účty a urovnávají spory.

Chytré smlouvy

Možná to nevíte, ale smart kontrakty jsou neoddělitelnou součástí bitcoinové evoluce. Některé projekty se snaží tyto funkce postupně vracet zpět. V roce 2010 totiž byla odhalena řada chyb, což vedlo Satoshi Nakamota k deaktivaci některých funkcí skriptu, programovacího jazyka Bitcoinu. Postupem času jsme však viděli nové přístupy k architektuře inteligentních kontraktů, které mohou poskytovat rozsáhlé funkce a současně minimalizovat nepředvídatelnost, která je obecně vždy spojena s množstvím funkcí zavedených do virtuálního stroje.

Objev nového přístupu k bitcoinovým inteligentním kontraktům – Merklized Abstract Syntax Trees (MAST) – vyvolal novou vlnu podpůrných technologií pro bitcoinové smart kontrakty. Jedním z nejvýznamnějších implementací struktury MAST je Taproot. V současné době nový operační kód s názvem OP_CHECKTEMPLATEVERIFY – dříve známý jako OP_SECURETHEBAG – využívá tuto novou technologii k potenciálnímu umožnění bezpečného provádění chytrých smluv na BTC. V roce 2019 KryptoHoder informoval o novém smart contract programovacím jazyku pro Bitcoin

. Miniscript vytořil tvůrce chronicky známé aktualizace SegWit – Bitcoin Core vývojář Peter Wuille, společně s dalšími vývojáři ve svém týmu.

Těžba

Evoluce se nevyhla ani zdánlivě neměnné těžbě Bitcoinu. Cílem změn v protokolech těžby je znemožnit provozovatelům těžebních poolů, aby získali kontrolu nad tím, jaké transakce se budou těžit. Jde tedy především o odvrácení možnosti cenzurování transakcí. Jednou z nejvýznamnějších změn v těžbě BTC je druhá verze Stratum, nejpopulárnějšího protokolu používaného v těžebních poolech. Stratum V2 implementuje BetterHash. Jde o sekundární protokol, který umožňuje jednotlivým těžařům (nikoli provozovatelům poolů) rozhodovat o složení bloku, který budou těžit. Zajímavostí je např. také vnik derivátů navázaných na hash rate BTC, které těžařům umožní se zajistit proti kolísání hash rate a úpravám obtížnosti těžby.

Soukromí

Přinést volitelné soukromí do Bitcoinu se sice snaží řada vznikajících protokolů, jde však o velmi problematickou otázku. V současné době se o zvýšení soukromí hodlá pokusit Litecoin. Lze tedy předpokládat, že si v tomto ohledu pravděpodobně splní svoji roli, kterou mu někteří přisuzují – tedy jakési testovací sítě pro Bitcoin. Největší překážkou soukromých transakcí napříč digitálními aktivy je to, že většina řešení je polovičatá. Často také slýcháme zprávy, že byly soukromé prvky prolomeny a transakce rozklíčovány. Další problém je, že prostředky na ochranu soukromí, které se zaměřují na ochranu transakčních křivek, často zanedbávají soukromí na úrovni sítě, a naopak. Nedostatky usnadňují dešifrování transakcí pomocí statistické analýzy vysledovatelnosti, buď na úrovni síťové vrstvy peer-to-peer (P2P), nebo na úrovni blockchainu.

Několik projektů, které přinášejí zásadní vývoj soukromí, však již existuje. Nové přírůstky do CoinJoin jako P2EP a CheckTemplateVerify mohou zvýšit přijímání soukromých transakcí uživateli, kteří jsou motivováni pouze nižšími transakčními poplatky. Rovněž došlo k významnému pokroku v soukromí P2P komunikace, přičemž protokoly jako Dandelion již byly testovány v krypto sítích. Alternativní protokol transakčních přenosů Erlay zvyšuje účinnost soukromé komunikace a snižuje režii provozování uzlu.

TIP: Kryptozprávy: Microsoft spouští platformu pro správu digitální identity na mainnetu Bitcoinu; a další zprávy

Závěr

Všechny uvedené příklady jsou jen hrstkou iniciativ v rámci bitcoinové evoluce. Bitcoin je v zásadě neustále se vyvíjející sadou protokolů. Nezbytné je neustále chránit základní ekonomické vlastnosti Bitcoinu- zejména pak pevně zakotvenou maximální zásobu BTC (21 milionů mincí), které je dosaženo pomocí pravidelných halvingů zakotvených v samotném kódu. Vývoj Bitcoinu je pro vývojáře náročný a vyžaduje bezchybné provedení. Je založen na principu jednotlivých vrstev a samostatných modulů, které společně pracují jako celek.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *