Pátek, 8 listopaduVítejte na českém hodlerském webu!

Litecoin udělal významný krok k implementaci Mimblewimble

Aktuálně 7. nejsilnější kryptoměna dle tržní kapitalizace Litecoin (LTC) usiluje o zvýšení soukromí. Za tímto účelem vývojáři pracují na implementaci protokolu Mimblewimble. Litecoinový a Grin ++ vývojář David Burkett oznámil, že vytvořil testovací rámec a integrace codebase byla zahájena. To je významný krok ve snaze zvýšit soukromí Litecoinu pomocí Mimblewimble, což by podle Burketta mohlo být dokončeno již koncem léta.

Mimblewimble

V roce 2016 byl poprvé odhalen protokol, který využívá algoritmus Proof-of-work a zajišťuje, že nikdo kromě odesílatele a příjemce transakce nevidí adresu ani odeslanou částku. O to se stará technologie Confidental transactions. Název Mimblewimble je odvozen od názvu kouzla z Harryho Pottera, které brání ve vyzrazení nějaké informace.

Mimblewimble kombinuje několik dalších technologií, jako např Dandelion (česky Pampeliška), díky kterým se snaží znemožnit vystopovat transakce, snižuje náročnost na diskový prostor a zvyšuje škálovatelnost. Má však i nevýhody. Například sice podporuje multi-sig transakce (s více podpisy), Lightning Network či Atomic Swaps, ale nepodporuje skriptovací jazyky a tedy i část smart kontraktů. I proto byl odmítnut pro implementaci v Bitcoinu.

Testovací rámec MW pro LTC

Samotný zakladatel Litecoinu Charlie Lee se nyní nejvíce soustředí na zvýšení soukromí litecoinových transakcí. Toho se snaží dosáhnout právě pomocí integrace Mimblewimble. 1. května bylo na fóru Litecointalk oznámeno, že vznikl testovací rámec, který vytváří platné záhlaví, bloky a transakce.” 

Vývojář David Burkett říká: „Nyní mám několik (většinou) kompletních testů ověření typu end-to-end.”

Burkett dále dodává:

Začal jsem také s integrací s litecoinovou codebase, počínaje logikou ConnectBlock. To je část, kde jsou bloky validovány, aby bylo zajištěno, že jsou utraceny platné UTXO, žádné dvojí útraty, atd. A je také zodpovědná za samotné přidání bloků do řetězce. […] Pokusím se to dostat na Github někdy v příštích několika týdnech, jakmile budu mít šanci kód trochu vyčistit.

Jakmile dokončím testování logiky ConnectBlock, mohu jít několika různými směry, ale stále se rozhoduji, co má smysl dále řešit. Vše, co v tuto chvíli mohu dát, je plán na vysoké úrovni na květen, který zahrnuje pokračující integraci s kódovou základnou LTC a mnoho dalších testů.”

Tip: Co je kryptoměna Litecoin (LTC)

Závěr

Mimblewimble byl zveřejněn v roce 2016 a v lednu roku 2019 byl poprvé implementován kryptoměnou Grin. Další kryptoměnou, která tento protokol využívá, je Beam, což je na rozdíl od Grinu, který ani neměl ICO či předtěžení mincí, spíše korporátní krypto. Nyní se však ve snaze implementovat Mimblewimble o krok vpřed posunul také Litecoin – jedna z nejznámějších a nejstarších kryptoměn v top10 i na celém kryptomarketu.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *