Čtvrtek, 16 lednaVítejte na hodlerském webu!

Charlie Lee: Kdo je zakladatel Litecoinu – “Satoshilite”

Počítačový věděc Charlie Lee je zakladatelem kryptoměny Litecoin (LTC), která vznikla v říjnu 2011. Někdy bývá přezdíván jako Satoshilite, což je odkaz na zakladatele Bitcoinu Satoshi Nakamota. Narodil se v Pobřeží slonoviny a ve svých 13 letech se přestěhoval do USA. Po vystudování vysokoškolského studia počítačových věd na univerzitě MIT (Massachusettský technologický institut) pracoval pro Google. V roce 2011 se dozvěděl o Bitcoinu a začal se o něj zajímat.

Kdo je Charlie Lee

Narodil se v západní Africe a v mládí se s rodinou přestěhoval do Spojených států. Během své práce v Google, kde setrval do roku 2013, pracoval na platformách YouTube, Chrome a Play Games. Během práce pro internetového giganta vytvořil Litecoin (LTC). Charlie Lee nebyl nadšený z prvních altcoinů, které podle něj nenabízely skutečné výhody oproti Bitcoinu. V současné době je paradoxně Litecoin z top10 altcoinů Bitcoinu asi nejblíže.

Původní hlavní záměr Litecoinu byla spravedlivost těžby a zamezení speciálních vysoce výkonných těžebních “ASIC” strojů. S postupem času se však stal hlavně digitálním “stříbrem,” alternativou k bitcoinovému “zlatu” s násobně nižšími poplatky. Pro porovnání, průměrné poplatky za transakci v bitcoinové síti se za poslední 3 měsíce pohybovaly mezi 0,5 až 3 dolary, zatímco litecoinová transakce stála v průměru mezi 0,04 až 0,015 USD.

Zajímavostí je, že Charlie je investor, který hledal možnosti “útěku” z dolaru. Jeho skepse vůči FEDu ho nakonec společně s vášní pro počítačovou vědu přivedla k Bitcoinu, ale například také i ke zlatu. Zpočátku, než začal vytvářet vlastní kryptoměny, Charlie Lee těžil Bitcoin.

Tip: Více si o Litecoinu můžete přečíst v článku Co je Litecoin

Fairbix

Možná nevíte, že před vydáním Litecoinu se Satoshilite neúspěšně pokusil o vytvoření kryptoměny Fairbix. Společně s dalšími vývojáři přitom použili jako vzor Bitcoin a Tenebrix, kryptoměnu, která vznikla na začátku roku 2011. Po vydání Fairbixu v září tohoto roku se rychle ukázalo, že to byl neúspěch. Chyby v softwaru a problémy během předtěžení mincí způsobily vysokou náchylnost vůči 51% útoku. Jen několik týdnů po tomto fiascu vznikl Litecoin, který jeho zakladatel prezentoval jako alternativu Bitcoinu, nikoli konkurenci.

ASIC

Litecoin se dlouho těžil na grafických kartách, nakonec se však v roce 2014 podařilo vyrobit ASIC miner pro algoritmus scrypt. Téhož roku Charlie Lee prohlásil, že Litecoin nepotřebuje další vývoj. Tímto kontroverzním výrokem poslal LTC do kolen a ten se během downtrendu, probíhajícího na celém kryptomarketu, dostal během pár týdnů na své historické dolarové minimum (cca 1,2 $).

Akceptace Litecoinu

Po svém odchodu z Google začal Charlie Lee pracovat v Coinbase. Burza později během Leeho působnosti zalistovala Litecoin. Tohle je jeden z příkladů, kdy zakladatel skutečně zapracoval na adopci Litecoinu, byť by Coinbase LTC nakonec jistě zalistovala i tak. Víme také, že sám dlouhodobě finančně podporoval nadaci Litecoin Foundation. Koncem roku 2019 KryptoHodler informoval, že Leeho příspěvky tvořily 80 % rozpočtu nadace

. Kritici hovoří o vážném nedostatku práce na vývoji aktualizací, nicméně nadace se zaměřila hlavně na zvyšování všeobecné akceptace aktuálně 7. největší kryptoměny (2020).

Prodej LTC

Charlie Lee v prosinci 2017 oznámil, že byl často obviňován z manipulace a střetu zájmů, a proto prodal všechny litecoiny, které držel. Bylo to prakticky přesně na ATH, což mu vysloužilo pověst člověka, proti kterému raději nesázejte. Když začátkem roku 2019 Litecoin krátkodobě překonal BCH v tržní kapitalizaci, Charlie, který to předpověděl, žertoval, abychom se proti němu opravdu raději nevsázeli. Této události se mimochodem přezdívá flappening, což Lee odvodil od slova flippening označujícího hypotetickou situaci, kdy Bitcoin překoná jiná kryptoměna.

Nicméně se po oznámení, že Lee prodal všechny své litecoiny, zvedla vlna kritiky. Samotné poměrně “hlučné” oznámení zakladatele, že již nehodluje mince svého projektu, bylo pro investory studenou sprchou. Naštěstí se pak ukázalo, že na projektu hodlá pracovat i nadále. Lee se totiž po svém odchodu z Coinbase v roce 2017 začal naplno věnovat práci v nadaci Litecoinu. Vyskytly se i hlasy, že šlo z jeho strany o exit scam, avšak zcela neoprávněné.

Závěr

Arise Chickun, je den Litecoinu (Zdroj: Reddit)

Charlie Lee je jedním z nejznámějších a nejváženějších členů kryptoměnové komunity. V roce 2011 vytvořil Litecoin jako jeden z prvních altcoinů a zároveň jeden z mála, které od té doby přežily až do dnešních dní. Pro porovnání, Ethereum Vitalika Buterina vzniklo až na přelomu let 2013 a 2014. Byť byly v průběhu času vytvořeny tisíce altcoinů, LTC si zatím zachovává svou oblibu a místo v první desítce. Musíme tedy zakladateli uznat, že práce na masové akceptaci může být pro kryptoměnu skutečně v záplavě různých altcoinů stěžejní.

V případě odlehčené verze BTC určené pro drobné transakce je prostě potřeba, aby s tím lidé skutečně platili. Na druhou stranu je Leeho 4x rychlejší “bitcoin” také potřeba škálovat, což je nyní jednou z největších výzev prakticky každé kryptoměny. Satoshilite, známý mimo jiné svou vtipnou profilovkou a memy s kuřetem, které si oblíbili také hodleři Litecoinu společně s “pokřikem” „Arise Chickun,” v současné době pracuje v nadaci Litecoinu. Zde se nyní nejvíce soustředí na zvýšení soukromí litecoinových transakcí.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *