Čtvrtek, 25 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Honeywell sestrojil nejrychlejší kvantový počítač na světě – je dvakrát rychlejší než IBM a „chladnější než povrchová teplota Pluta”

Gigant Honeywell oznámil, že jeho nejnovější kvantový počítač je nyní nejrychlejší na světě. „To, díky čemuž jsou naše kvantové počítače tak výkonné, je, že máme nejvyšší kvalitu qubitů s nejnižší mírou chyb. Jedná se o kombinaci používání identických, plně propojených qubitů a přesné kontroly,“ řekl Tony Uttley, prezident Honeywell Quantum Solutions.

Světově nejvýkonnější kvantový počítač Bitcoin neohrozí

„Náš tým vědců, techniků a odborníků vytvořil to, co je v současné době nejvýkonnějším dostupným kvantovým počítačem,” uvádí Honeywell ve svém oznámení. Kvantový počítač je technologie, která se využívá k řešení výpočetních problémů, které je nepraktické či nemožné řešit s tradičními počítači. Kvantové počítače používají qubity. Jak společnost uvádí, qubity  jsou „kvantové výpočetní bity, pro zpracování informací jedinečným způsobem, který využívá vlastností kvantové fyziky.”

„Představte si, co si myslíte o počítačích z doby před 60 lety, které vypadají že zabírají celou místnost a které mají dráty úplně všude,” řekl Tony Uttley. „Jsme tam.” Tím myslí současnou úroveň kvantových počítačů. Proto také platí, že byl potřeba vyšší výkon na případné ohrožení Bitcoinu, které je sice reálné, ale na hony vzdálené současné technologii. Kvantový objem počítače Honeywell dosahuje 64, zatímco stroj IBM zaznamenal 32 bodů.

Jak uvedlDragos Ilie, výzkumník kvantového zpracování dat a šifrování v Imperial College London: „Superpočítač Google má v současné době 53 bitů.  Aby mohl mít jakýkoli účinek na Bitcoin nebo většinu jiných finančních systémů, potřeboval by mít alespoň asi 1500 qubitů a systém musí umožňovat zapletení všech… “

Jak kvantový počítač vypadá

O kvantových počítačích se již v souvislosti s kryptoměnou napsalo a namluvilo hodně. Jedno to bude problém potenciálně hrozící třeba dešifrovat privátní klíč z veřejné adresy. Do té doby evoluce Bitcoinu značně pokročí, takže se vlastně nic nestane. Jak ale vlastně takový kvantový počítač vypadá a co umí? Honeywell k tomu uvádí následující zajímavosti:

„Nejprve je zde ultra-vysoká vakuová komora. Je to koule z nerezové oceli, asi o velikosti basketbalového míče, s portály, které umožňují laserové světlo, a ze které byl vzduch odčerpán, takže obsahuje vakuum s pětkrát méně částicemi než ve vesmíru. Komora je kryogenně ochlazena kapalným heliem, aby teplota čipu pro zachycení iontů klesla na 10 stupňů nad absolutní nulou (přibližně mínus 441 stupňů Fahrenheita, chladnější než povrchová teplota Pluta).”

„Kvantová výpočetní technika nám umožní řešit složité vědecké a obchodní výzvy a řídit postupné změny v oblasti výpočetní síly, provozních nákladů a rychlosti,“ uvádí předseda představenstva a generální ředitel společnosti Honeywell Darius Adamczyk. A dodává, že díky této technologii: „Materiálové společnosti prozkoumají nové molekulární struktury. Dopravní společnosti optimalizují logistiku. Finanční instituce budou potřebovat rychlejší a přesnější softwarové aplikace. Farmaceutické společnosti urychlí objev nových léků.“

Ilustrační obrázek na téma kvantová technologie (zdroj: Honeywell.com)

Tip: Anonymní Španěl si právě zaregistroval ochrannou známku na logo Bitcoinu

Závěr

Nejrychlejší kvantový počítač na světě nyní patří společnosti Honeywell. Je dvakrát výkonnější než model od IBM a dle vyjádření výrobce překonal také Google, který tak přinejmenším dočasně ztrácí svoji “kvantovou dominanci.” Jde o stroje, které dokážou řešit ty nejtěžší výpočetní úkoly. Jejich vývoj je však v současnosti přirovnáván k počítačům před 60 lety, které byly velké přibližně jako menší byt a moc toho ještě neuměly. To před námi otevírá netušené možnosti. Nabízí se otázka, zda si ve srovnání s touto počítačovou revolucí kryptoměnové blockchainy vůbec zaslouží obvykle užívané označení “technologie”, namísto skromnějších výrazů jako “decentralizovaný software”. Nicméně software a hardware jsou dvě strany stejné mince a za dalších 60 let mohou i dnešní kryptoměny vypadat směšně zastaralé, oproti jejich případné budoucí formě využívající kvantové PC.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *