Pátek, 26 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

4 miliony BTC údajně v budoucnosti bude čelit hrozbě kvantových útoků

V komunitě je již známo, že by kvantové počítače mohly teoreticky ohrozit BTC. Obecně se spíše věří, že k tomu nedojde, ale je tomu opravu tak? Následující údaje uvádějí, že kvantová hrozba může být reálná přibližně pro 4 000 000 BTC.

Ohrozí kvantové PC 4 mil. BTC?

4 miliony BTC představují asi asi 19% všech bitcoinů. Podle nových informací by právě toto množství mělo být potenciálně nejvíce ohroženo kvantovým útokem.

Dohady o tom, že by bitcoiny mohly být zničeny kvantovým výpočtem, probíhají již dlouhou dobu a nejsou ničím novým. Zvláště se pak rozšířily po nedávném oznámení společnosti Google o svém superpočítači, který dosáhl kvantové nadřazenosti.

4 miliony?

Tohle je však pro většinu z nás novinka. Proč zrovna 4 miliony BTC, proč ne všechno? A je vůbec důvod k obavám z kvantových počítačů? No, zatím sice takový důvod aktuální není, ale raději se připravit na nejhorší, než být nepříjemně překvapený.

Podle vědců společnosti Deloitte jsou ohroženy všechny bitcoiny umístěné na adresách „pay to public key“ (p2pk), stejně jako použité adresy p2pkh („pay to a public key hash”).

p2pk a p2pkh

Adresy P2pk byly používány k ukládání téměř všech BTC v prvních dnech od vzniku Bitcoinu. Nachází se zde tedy i mince vytěžených tvůrcem Bitcoinu Satoshi Nakamotem. Celkem se zde nachází okolo 2 mil. BTC. Tým uvádí, že „všechny mince na p2pk adresách a opětovně použitých p2pkh adresách jsou citlivé na kvantový útok.” Celkem tedy oněch asi 4 mil. BTC.

Graf: Kvantově nezabezpečené bitcoiny (vyznačeny červěně) a bitcoiny celkem (žlutě) (zdroj: Deloitte.com)

Kvantové počítače a kryptografie

Pokud vás zajímá, jak vlastně kvantové PC může ohrozit Bitcoin, výzkumníci Deloitte to vysvětlili poměrně jasně a jde o natolik zajímavé info, že jsme se rozhodli ho s vámi sdílet:

„V asymetrické kryptografii je generován pár soukromých a veřejných klíčů takovým způsobem, že tyto dva klíče mají mezi sebou matematický vztah. Jak název napovídá, soukromý klíč je uchováván v tajnosti, zatímco veřejný klíč je veřejně přístupný. To umožňuje jednotlivcům vytvořit digitální podpis (pomocí jejich soukromého klíče), který může ověřit kdokoli, kdo má odpovídající veřejný klíč.

Toto schéma je ve finančním odvětví velmi běžné, aby se prokázala pravost a integrita transakcí.

Bezpečnost asymetrické kryptografie je založena na matematickém principu zvaném „jednosměrná funkce.“ Tento princip diktuje, že veřejný klíč lze snadno odvodit ze soukromého klíče, ale ne naopak. Všechny známé (klasické) algoritmy odvozující soukromý klíč od veřejného klíče vyžadují astronomické množství času na provedení takového výpočtu, a proto nejsou praktické. V roce 1994 však matematik Peter Shor publikoval kvantový algoritmus, který může narušit předpoklad bezpečnosti asymetrické kryptografie. To znamená, že kdokoli s dostatečně velkým kvantovým počítačem by mohl tento algoritmus použít k odvození soukromého klíče od jeho odpovídajícího veřejného klíče, a tak falšovat jakýkoli digitální podpis.”

Závěr

Věřím, že než doba kvantových počítačů příjde, Bitcoin na ně bude připravený. Jednou z možností je však poskytnou určitý čas na přesun mincí všem, kdo mají BTC na nezabezpečené adrese a následně udělat zbytek těchto bitcoinů nadále nepoužitelnými. Takové drastické řešení by si však vyžádalo shodu celé komunity. Pokud by skutečně došlo ke kvantovému útoku, mohl by majitel takového PC podle uvedených údajů ukrást cca 4 miliony BTC a pravděpodobně tím také kompletně zničit Bitcoin. Dalším možným řešením je update BTC, který by přinesl určitou quantum-resistant funkci, která by mu v tom měla zabránit.

Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Steemitu a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.

Co číst dále?

Update | Craig Wright v kauze Kleiman – tohle snad už nikdo nebere vážně!

Zdroj:

https://www2.deloitte.com/

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *