Pátek, 24 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Musk vs. krypto Twitter; Kryptoměny s nízkou spotřebou; PlanB připomíná HODL: Příběhy týdne

Elon Musk se vyhřívá na slunci pozornosti médií i kryptokomunity, i když to znamená spoustu negativních komentářů na jeho osobu nebo způsob, jakým si pohrál s důvěrou kryptoinvestorů. Příběhy týdne tentokrát budou patřit soubojům zakladatele Tesly s kryptokomunitou na Twitteru a mnoha souvisejícím tématům, které se na to postupně nabalily. Hlavní kryptozprávy tedy patří všemu okolo rozruchu, který způsobil druhý nejbohatší člověk světa podle žebříčku Forbes.

Follow-up

Elon Musk začátkem roku vysílal nejasné signály na Twitteru ohledně Bitcoinu a svého zájmu o něj. V únoru pak vyšlo najevo, že společnost Tesla začátkem roku nakoupila 48 tisíc BTC za 1,5 miliardy dolarů a Musk později připustil, že také on nějaké bitcoiny koupil do svého soukromého portfolia. Zpráva podpořila růst Bitcoinu na nová maxima a stejný efekt mělo také oznámení, že Tesla začne přijímat Bitcoin za své elektromobily a další produkty.

Později se Elon Musk opakovaně vyjadřoval nejen k Bitcoinu, ale ještě častěji na adresu Dogecoinu, který jeho výroky na Twitteru vystřelily doslova na měsíc. Zatímco se komunita DOGE radovala z růstu ceny a vznikaly také jeho klony (tokeny Shiba, apod), Musk neustále přitápěl pod “kotlíkem” a hypoval Dogecoin. Než došlo k nečekanému oznámení, že Tesla přestala přijímat BTC, Musk ještě pokračoval otázkou, zda by Tesla měla začít přijímat Dogecoin k platbám.

Po měsících propagace výhod bitcoinu (BTC) a blockchainové technologie pak generální ředitel Tesly Elon Musk ve středu šokoval Crypto Twitter i celý kryptosvět oznámením, že společnost vyrábějící elektromobily pozastaví přijímání BTC jako formy platby, s odvoláním na obavy související s energií potřebnou k těžbě. Tato nečekaná zpráva způsobila prudký propad ceny Bitcoinu a stvořila dosud největší korekci tohoto bull marketu s nejhorší panikou od března 2020.

TIP: V pondělí ráno Bitcoin pokračoval v pádu a křečovitě drží dominanci nad 40 %

Kryptoměny s nízkou spotřebou

Elon Musk jako blesk z čistého nebe zklamal mnoho svých příznivců z kryptokomunity a donutil kryptosvět začít brát vážně otázku spotřeby energie při těžbě Bitcoinu a dalších kryptoměn, které používají algoritmus proof-of-work.

V návaznosti na Muskovu ránu namířenou převážně do řad bitcoinových maximalistů se vyrojily projekty, které se mu začaly nabízet. Další doporučila jejich komunita pro jejich “zelenou” povahu a kvůli ekologickému provozu v porovnání se spotřebou bitcoinové sítě. Zde jsou některé z nich

Hedera Hashgraph (HBAR)

„Elone, @Hedera  je veřejná síť, na které můžete stavět svou udržitelnou budoucnost. Jejich síť spotřebovává pouze 0,0001 Kwh!
Naším posláním je budovat mírumilovný, spravedlivý, udržitelný, zdravý a radostný svět… Pojďme se spojit @Tesla @spaceX – Hello Future.”

– Deepak Chopra (@DeepakChopra) 13. května 2021.

Nano (NANO)

Druhým protokolem, který skočil na zahájenou zelenou energetickou vlnu, kterou spustil Musk, je Nano, lehká kryptoměna navržená k poskytování bezpečných téměř okamžitých plateb s nulovými poplatky.

Energy Web Token (EWT)

„Oznámení @Tesly o $ BTC z tohoto týdne je větší než #crypto a větší než #elektromobily, protože jde o OBĚ. Díky $ EWT technologickému zásobníku #EnergyWeb a @CryptoClimAcc můžeme #makecryptogreen při dekarbonizaci globálního energetického sektoru. Jste uvnitř, @elonmusk?”

– Energy Web (@energywebx) 13. května 2021.

Proof-of-stake kryptoměny

Nutno dodat, že kterýkoli blockchain kryptoměny, která používá PoS, jako je např. top 4 kryptoměna Cardano, bude z podstaty věci energeticky úspornější o kilometry, než kterýkoli projekt používající těžbu.

Musk vs. krypto Twitter

Na základě informace zveřejněné agenturou Reuters se zdá, že Tesla může mít poněkud pokrytecký důvod pro své rozhornutí, přestat po pouhých 49 dnech přijímat BTC k platbám. Nemusí to totiž mít tolik společného s jeho energetickou náročností, jako s vládními dotacemi.

„Automobilka Tesla se přihlásila do mnohamiliardového dotačního programu podpory obnovitelných zdrojů,“ komentoval zprávu Hlavní ekonom společnosti Trinity bank a člen národní ekonomické rady vlády Lukáš Kovanda a dodává: „Administrativa prezidenta Joea Bidena jej totiž nyní hodlá rozšířit nejvýraznějším způsobem od jeho vzniku za vlády administrativy prezidenta George Bushe mladšího. Mohla by tak do něj zahrnout právě i Teslu a další výrobce elektromobilů. […]

Když se Musk rozhodl investovat do Bitcoinu, Biden byl v Bílém domě čerstvě. Šéf Tesly jako mnozí jiní podcenil, jak masivně dotačně podpoří ekonomiku, včetně elektromobility. Musk si spočítal, že teď je výhodnější hrát s vládou. Vládl-li by Trump, asi by dál hromadil bitcoiny.Bidenovi úředníci totiž podle Kovandy
„zjevně Muskovi naznačili, že si na dotace nesáhne, bude-li dál roztleskávat krypto.”

Vím více než vy, říká Musk

Právě způsob, jakým si Musk pohrál s náladou investorů i cenou hlavní kryptoměny, potažmo celého kryptotrhu, se na Twitteru neobešel bez bouřlivé války. Mnoho obchodníků si stěžovalo, že kvůli několika neuváženým tweetům přišli o peníze. Hostitel podcastu What Bitcoin Did uvedl, že nedávná Muskova kritika BTC je „špatně informovaná” a naznačil, že se z něj stál dokonalý trol, což je je „takový, kde lidé nevědí, zda je to troll nebo ne. Vaše nedávná špatně informovaná kritika podpory Bicoinu + podpora Doge, může být dokonalým trolem.” Vývojář společnosti Yearn.finance „banteg“ naznačil, že šlo o pump and dump schéma.

Mezitím to Musk, hnaný mnoha dalšími negativními odezvami krypto Twitteru, nevydržel a napsal toto:

„Hej ,experti’ na kryptoměny, slyšeli jste někdy o PayPalu? Je možné … možná … že vím [více], než si uvědomujete, jak fungují peníze.“

Vedoucí inženýr PayPal Daniel Brain opáčil:

Dokonce i na PayPalu chápeme rozdíl mezi vrstvou vypořádání a vrstvou transakce. :)”

Musk pokračuje v boji

Další eskapádou utrpělo možné přátelství mezi šéfem MicroStrategy Saylorem a Muskem. V prosinci 2020 byl Musk spatřen, když se ptal Saylora na snadnost, s jakou může velká firma koupit bitcoiny, což následně urychlilo nákup Tesly. Nyní Michael Saylor zdůraznil rozdíly mezi PayPalem a Bitcoinem a uvedl:

„Svět potřebuje decentralizované, bezpečné a deflační úložiště hodnoty jako Bitcoin mnohem víc, než potřebuje centralizovanější, méně bezpečné a inflační médium směny které popisujete výše.“

V reakci na Saylorovu obranu Bitcoinu Musk odhodil slušnost stranou a napsal: „Měl by nosit oblečení na Halloween, ale s bitcoiny vytetovanými vysoko na stehnech.“

Několik dalších komentářů z přestřelky:

Bitcoin v posledním desetiletí vzrostl o 20 000 000 % – nejvýkonnější třída aktiv za poslední desetiletí […] – a průmysl si bez Elona poradí.” – Alex Mashinsky, generální ředitel společnosti Celcius Network.

Pokud jste také nevyměnili výrobu svých raket a baterií za ,udržitelnější energii,’ budete tady vypadat jako bezradný velký pokrytec. Svět potřebuje zdravé peníze mnohem víc, než potřebuje vaše rakety a vládní elektrická auta. – Saifedean Ammous, autor populární knihy The Bitcoin Standard.

„Koupil jsem dip. Díky Elonovi. Elon neprodal své bitcoiny. On i já jsme stále v longu. Stejný tým.” – Zakladatel Morgan Creek Digital, Anthony Pompliano.

PlanB připomíná HODL

Adrian Przelozny, generální ředitel Independent Reserve, řekl, že krok Tesly byl „zklamáním.“

„Během let jsme však viděli, jak bitcoiny dostávají nejrůznější špatný mediální ohlas, například to, že vlády zakazují jeho používání. A navzdory tomu se Bitcoin vždy vzpamatoval a vzrostl na nová maxima. Z dlouhodobého hlediska jsem na Bitcoinu stále velmi bullish a nevěřím, že toto oznámení významně ovlivní cenu nebo přijetí.”

Také tvůrce stock-to-flow modelu pro BTC PlanB poznamenává, že v celém Muskově dramatu si bitcoiny stále vedou lépe než během bull runu v roce 2017 na 20 000 $. A to navzdory poklesu na 42 000 dolarů, který je oficiálně největším bitcoinovým propadem v tomto cyklu od krachu v březnu 2020.

„Dnes se cítím jako v býčím trhu v roce 2017 (zejména během války s forky),” tweetoval v pondělí a vzpomínal na zrození Bitcoin Cash (BCH).Není to přímka k dalšímu ATH, ale velká volatilita (několikanásobné poklesy -30 %). HODL.“

 

Tesla koupila Bitcoin za 1,5 mld. $ – překonal 44 tisíc dolarů! Elon Musk a Snoop Dogg shillují Dogecoin; Ether CME futures spuštěny: Příběhy týdne

Trh zachvátila krvavá panika minuty poté, co Musk oznámil, že Tesla nepřijímá Bitcoin

Hot DOGE spustil bláznivé fomo, které propuklo v matku všech hypů a podpořil to Dogefather: Příběhy týdne

Interoperabilita: Cardano (ADA) spustí převodník ERC-20 tokenů na svou síť – zatím na testnetu

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *