
Vitalik Buterin komentoval potřebnou dobu, kterou si vyžádá přechod Etherea na PoS potažmo ETH 2.0 na mainnetu druhé největší kryptoměny. Zatímco přesné datum významného updatu je stále v nedohlednu, zakladatel připustil, že to potrvá dlouho.
Vitalik ohledně čekání na PoS pro Ethereum
Spoluzakladatel kryptoměny Ethereum Vitalik Buterin na konferenci Virtual Fintech Forum v Hongkongu hovořil mimo jiné v mandarínštině. Vitalik se vyjádřil k překážkám na cestě k mainnetu Ethereum 2.0. Uvedl, že náročné projekty často potřebují ještě více času, než se původně předpokládalo.
„Mysleli jsme si, že bude trvat jeden rok, než provedeme Proof of Stake, ale ve skutečnosti to bude trvat šest let. Pokud děláte složitou věc, o které si myslíte, že to chvíli potrvá, je velmi pravděpodobné, že to zabere mnohem více času,“ uvedl Buterin.
Největší problémy přitom podle vizionářského vůdce Etherea nepramení z technologie, ale od lidí a tedy z mezilidských vztahů mezi těmi, kteří na projektu pracují. Buterin vysvětlil, že během pěti let, které Ethereum trvalo dostat se tam, kde je nyní, existovaly určité vnitřní konflikty. Nakonec však očekává, že ETH 2.0 bude mít škálovatelnost, kterou velké podnikové aplikace očekávají, když se spojí kumulativní aktualizace a sharding… Spíše než nahrazení jednoho blockchainu za druhý se pak přechod na ETH 2.0 podle Buterina podobá sérii „přírůstkových změn.”
Kolik času bude třeba?
Zajímá vás, kdy k tomu dojde? Podle hlavní tváře top 2. kryptoměny zvýšení škálovatelnosti ehereového blockchainu pomocí tzv. shardingu, který známe ze Zilliqy, zřejmě nenastane dříve, než koncem roku 2022. Totéž pravděpodobně platí pro ETH 2.0. Do té doby se Etherum zřejmě bude potýkat s nedostatkem kapacity na základní vrstvě. S rozmachem řešení škálování druhé vrstvy se hlavní priorita přesunula na výměnu algoritmu Proof-of-Work za Proof-of-Stake prostřednictvím sloučení obou verzí. Celkové množství staknutých (uzamčených) etherů ve verzi ETH 2.0 se mezitím vyšplhalo na 5,25 mil. mincí v aktuální hodnotě přesahující 14 miliard dolarů.
ETH se v podstatě stalo obětí vlastního úspěchu díky rozvoji DeFi a NFT hypu, ale i obecně díky bull marketu a rozvoji smart kontrakt aplikací. Platforma narazila na své limity a nastaly problémy se zahlcením, což vedlo ke strmému růstu poplatků a dalším problémům, byť právě nyní je díky vychladnutí trhu situace klidnější. Dlouhé čekání na přechod Etherea na novou ekologičtější a rychlejší verzi poskytuje čas ostatním konkurenčním projektům, jako je Cardano, Zilliqa či Solana a další. Ty nyní zřejmě dostanou šanci zaujmout své místo na krypto trhu.
Goldman Sachs předpovídá, že Ethereum předběhne Bitcoin jako úložiště hodnoty