Čtvrtek, 30 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

100násobná škálovatelnost Etherea na dosah. Optimistic rollups nás provedou až k ETH2, říká Vitalik Buterin

Spoluzakladatel Etherea Vitalik Buterin říká, že layer-2 řešení druhé vrstvy známé jako “Optimistic rollups” vyřeší problém s vysokými poplatky v ETH síti. Škálovací řešení, které podle Vitalika provede Ethereum, dokud úspěšně nepřejde na ETH2.

Optimistic rollups

Tento postranní řetězec zapisuje transakce do postranního řetězce (mimo mainnet). Běží paralelně s hlavním řetězcem Ethereum, díky čemuž toto řešení nabízí mnohonásobné vylepšení škálovatelnosti. Transakce jsou na hlavní blockchain dodávány v kumulativních dávkách. Jelikož Optimistic rollups transakce nevypočítávají, je zde začleněn mechanismus proti podvodným transakcím. Za učelem zjištění podvodné transakce rollup spustí výpočet, jehož účelem je ověření legitimity transakce pomocí dostupných údajů o stavu. Nevýhodou proto může být delší doba čekání na potvrzení transakce.

Buterin věří v zlepšení

Vitalik Buterin je přesvědčen, že síť Etherea se brzy dočká 100násobného zvýšení škálování, protože Optimism v příštích týdnech uvolní své řešení druhé vrstvy. Zatímco ethereoví vývojáři soustředí veškerou energii na sloučení řetězců ETH → ETH2, Vitalik věří, že řešení druhé vrstvy mohou pomoct odlehčit přetíženou síť, dokud nebude vyvinut sharding.

„Optimistic rollups přicházejí již velmi brzy. Jsme si zcela jisti, že v době, kdy to budeme potřebovat, bude sharding již dávno připraven.”

100x škálovatelnost díky Optimistic rollups

Díky blížícímu se příchodu Optimistic rollups má již brzy dojít ke zmírnění vážných problémů spojených se škálováním Etherea. Prudký nárůst využití sítě spojený s DeFi hypem i samotným bull runem a růstem ceny kryptoměn, který láká více lidí do trhu, vedl k zahlcení ETH a tím i ke zvýšení poplatků.

Buterin věří, že kumulativní aktualizace budou v meziobdobí před přechodem na ETH2

stačit. Zdůraznil, že je na dosh řešení, které by mohlo 100krát zlepšit transakční propustnost Etherea:

„Je třeba mít na paměti, že pokud máte Optimistic rollups, ale nemáte sharding, stále máte 100násobné škálování, že? Stále máte schopnost blockchainu dosáhnout až někam mezi 1 000 a 4 000 transakcí za sekundu, podle toho, jak složité tyto transakce jsou.“

Závěr

Buterin předpovídá, že Optimism zahájí své plně kompatibilní Optimistic rollups řešení pro Ethereum Virtual Machine (EVM) „zhruba za měsíc.“ Následně bude třeba, aby toto řešení implementovaly také DeFi platformy, zejména decentralizované burzy. Očekává se, že Aave a Synthetix budou mezi prvními projekty využívajícími tuto technologii a spekuluje se, že ji zahrne také nadcházející update V3 Uniswap.

Buterin navíc minulý týden vytvořil návrh systému, který umožňuje smart kontrakt protokolům komunikovat přímo mezi sebou napříč různými škálovacími řešeními druhé vrstvy. Pokud se skutečně za měsíc podaří až 100x zvýšit škálovatelnost, bude to znamenat velkou úlevu pro uživatele Etherea v podobě snížení poplatků.

 

Top 3 nízkokapitalizované altcoiny podle Tylera Swope: Seriál TNT

Přečtěte si základy kryptoměn před případnou investicí do Bitcoinu: Pro začátečníky

První centrální banka na světě kupuje Bitcoin; BTC Whitepaper slaví 12. narozeniny; HODLbERRY NFT: Příběhy týdne

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *