Úterý, 25 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

Jak dlouho ještě potrvá korekce, pokud je Bitcoin stále v bull marketu? Co už je dlouhodobý downtrend?

V tomto článku se podíváme na historická data a pokusíme se určit délku průměrné korekce v bull marketu. Zároveň nás bude zajímat, jak dlouho obvykle trvá dlouhodobý bear market. Tato data nám pomohou lépe porozumět trhu kryptoměn.

Jak dlouho potrvá, než se Bitcoin vyhrabe z korekce?

Otázka, kterou si v tuto chvíli dost možná klade hodně lidí na kryptomarketu. Za jak dlouho se Bitcoin dostane na své předchozí maximum a výše. Ačkoli neznáme budoucnost, můžeme vzít data z minulosti a s jejich pomocí určit, co se v podobné situaci většinou stalo. První logická otázka tedy zní: nacházíme se v podobné situaci, jako někdy v minulosti? Následující graf ukazuje, že skutečně existuje několik fází cyklu, které se střídají a opakují. My si je třeba nazvěme: uptrend, vrchol, downtrend a akumulace. Když se v rámci trendu graf vydá krátkodobě na druhou stranu a poté pokračuje v dlouhodobém trendu (ať už nahoru nebo dolů), hovoříme o korekci.

Dlouhodobý graf BTC (zdroj: TradingView)

Jak jste mohli sami určit, aktuálně se nacházíme v korekci uptrendu. Pokud by však pokles pokračoval, mohl by z korekce přejít do downtrendu.

Jak dlouho trvá downtrend?

Změřil jsem délku předchozích čtyř dlouhodobých downtrendů a dostal jsem hodnoty zhruba od 90 do 411 dní – měřeno od vrcholu až po dno. Průměrně pak dlouhodobý bear market trval kolem 280 dní, tedy něco kolem třičtvrtě roku. Když se teď ještě jednou zadíváte na graf, vidíte, že pouze jednou byl uptrend kratší než předchozí downtrend a v podstatě šlo o anomálii způsobenou koronavirovou panikou. Zajímavé pak je, že po dosažení dna následuje různě dlouhá doba akumulace. Fázi akumulace někdy také říkáme pohyb do strany a mnoho obchodníků ji vítá kvůli uklidnění situace a možnosti kumulovat satoshi.

Korekce už možná skončila

Pokud se ptáte, za jak dlouho skončí korekce, nezapomínejte na možnost, že již skončila. Problém je, že délku určité fáze trhu nelze určit, dokud není zřejmé, že již začala jiná fáze. Jinými slovy, dokud Bitcoin nevytvoří vyšší maximum, nebudeme moct vyloučit začátek downtrendu. V tuto chvíli nevíme jistě, zda se korekce nepřetaví v downtrend, ale zatím ji za korekci s tímto vědomím považovat můžeme. Naměřil jsem 14 dní po aktuální dno a propad o 31,5 %.

Velikost aktuální korekce (zdroj: TradingView)

Opět jsem pro srovnání změřil, jak dlouho trvalo několik korekcí v bull marketu v roce 2016 – 2017. V průměru tehdy korekce trvala něco kolem 15 dní do vytvoření dna. Zajímavý údaj je také průměrná hloubka korekce, což činí -35 %.

dní 12 45 7 15 2 34 5 13 4
procent 42 39 37 33 32 39 20 40 30

Závěr

Bitcoin po vytvoření aktuálního ATH při ceně bezmála 42 tisíc dolarů spadl během 14 dní asi o 31,5 %. V průměru dosahovala korekce v době bull marketu v roce 2016 – 2017 -35 % a to během 15 dní. Tato čísla jsou velmi podobná, což naznačuje, že již možná korekce skončila. Nechápejte to však tak, že nyní již jednoznačně jdeme up, protože tak jednoduché to není. I za předpokladu, že se Bitcoin nachází v bull marketu, který nás dostane na nová ATH, může klidně nastat několikaměsíční stádium akumulace, tedy takzvaný pohyb do strany.

Tolik k datům, svůj tip si nyní každý z vás může udělat sám. Osobně se přikláním k tomu, že se skutečně nacházíme již za dnem (či velmi blízko dnu) korekce a spíš bych na nějakou delší akumulaci vzhledem k neutuchající poptávce institucí nesázel.

Úspory: Peníze nejsou všechno, ale bezpochyby musíte umět šetřit

Počet bitcoinových uzlů (BTC full node) je na historickém maximu po nedávné aktualizaci Bitcoin Core zahrnující Taproot

Bitcoin.org neuposlechne výzvu k odstranění Bitcoin Whitepaperu! Craig Wright hrozí žalobou kvůli “autorským právům” k hlavnímu BTC dokumentu

 

Disclaimer
KryptoHodler poskytuje edukativní, vzdělávací a zpravodajský obsah. Neprodáváme žádné analýzy, ani nenabízíme investiční rady. Investice v kryptosvětě jsou spojeny se zvýšenou mírou rizika. Za svá rozhodnutí zodpovídá každý sám, proto doporučujeme provést vlastní průzkum.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *