Čtvrtek, 22 únoraVítejte na českém hodlerském webu!

Bitcoin.org neuposlechne výzvu k odstranění Bitcoin Whitepaperu! Craig Wright hrozí žalobou kvůli “autorským právům” k hlavnímu BTC dokumentu

Právní hrozby samozvaného Satoshi Nakamota Craiga Wrighta, někdy nazývaného také pseudonymem “Fake Satotoshi” či “Faketoshi”, způsobily, že jeden web odstranil to, co Wright prohlašuje za „svůj“ dokument o bitcoinech. Bitcoin.org však Whitepaper smazat nehodlá a bude se bránit.

Wrightovy eskapády pokračují

Craig WrightJak asi víte, Craig Wright v minulosti útočil do řad kryptokomunity a jejích členů za to, že rázně odmítli tvrzení, že je Satoshi Nakamoto. Za podvodníka jej označil například Hodlonaut, na jehož identifikování posléze Wright vypsal odměnu, ale i CZ (CEO největší burzy kryptoměn Binance) nebo Vitalik Buterin (zakladatel Etherea) a mnozí další…

Přestože samozvaný zakladatel Bitcoinu řešil mnohé výroky výhrůžkami a žalobami, nikdy nepředložil důkaz, který by doložil jeho tvrzení, že je skutečně Satoshi Nakamoto, tedy osoba / osoby, skrývající se za pseudonymem, jímž se identifikoval autor při publikování whitepaperu BTC. Ten byl vydán v roce 2009 a zájemci si jej mohou dosud v originále přečíst na Bitcoin.org (část je v češtině i na Hodlerovi).

Mnohé Faketoshiho eskapády zahrnují táhlý soudní spor s rodinou zesnulého kolegy Dave Kleimana. Ta si i na základě Wrightových vlastích prohlášení o tom, že společně s Kleimanem vytvořili a těžili Bitcoin, nárokuje polovinu vytěžených mincí. Je známo, že skutečný Satoshi Nakamoto v rané fázi BTC vytěžil přes milion bitcoinů. – Whale Alert odhadl množství Satoshiho BTC, pomocí Lernerova Patoshi patternu na 1 125 150 BTC v aktuální hodnotě přes 35 miliard dolarů.

Bitcoin.org Whitepaper nestáhne!

21. ledna bylo majitelům dvou bitcoinových webů – Bitcoincore.org a Bitcoin.orgvyhrožováno právními kroky ze strany právníků zastupujících Craiga Wrighta. Wright tvrdí, že je držitelem autorských práv k dokumentu Bitcoin Whitepaper a požadoval jeho odstranění z obou z nich.

Bitcoincore.org dokument stáhl. Toto rozhodnutí odůvodnil tím, že se nechce pouštět do nákladného právního boje. Druhý z webů, Bitcoin.org, však výhružkám odmítá podlehnout a Whitepaper Bitcoinu zde bitcoinová komunita má i nadále k dispozici. Pseudonymní vývojář známý jako Cobra, který Bitcoin.org spravuje, nemá v úmyslu dokument stáhnout a říká, že je připraven věc řešit soudní cestou.

Uvedl:

„Ve skutečnosti nebylo zahájeno žádné soudní řízení, ale jsme připraveni jít celou cestu a bránit se, pokud to přijde.”

“Faketoshi”

Bitcoin.org má vzhledem k okolnostem poměrně dobrou šanci případný soudní spor proti samozvanému autorovi vyhrát. Na mezery v tom, co Wright říká, a také údajné falšování dokumentů, opakovaně upozornil dokonce i samotný soud v kauze Kleiman. CEO Binance

pak zhruba před rokem Wrightovo počínání v kryptosvětě komentoval slovy:

„Tvrdí, že je zakladatelem Bitcoinu, Satoshi Nakamoto, což je lež. Zraňuje důvěryhodnost bitcoinů a je hanbou pro celé naše odvětví.“

  • V listopadu 2018, samozvaný tvůrce Bitcoinu předpověděl, že kryptoměny BTC a LTC budou do roka mrtvé.
  • Když 21. května 2020 došlo k neúmyslnému zveřejnění bitcoinových adres, které informatik předložil soudu jako souhrn svého bitcoinového majetku, který vytěžil coby Satoshi, začaly se dít věci. Ukázalo se, že mnoho z těchto adres prokazatelně nevlastní. 145 z těchto adres tehdy jejich skuteční majitelé použili k podpisu veřejné zprávy, která říká: Craig Wright je „podvodník.”

Lživé adresy – pokračování

A tím to nekončí, jsou tu i další okolnosti svědčící proti Wrightovi, které by Bitcoin.org mohl u soudu použít. Wrightovi právníci loni přišli s dopisem zaslaným soudu, kde hovoří o údajném hacku, při kterém samozvaný Satoshi údajně přišel o kontrolu nad některými peněženkami. Ukázalo se však, že jedna z nich – nazvaná 1Feex – obsahuje mince z hacku burzy Mt. Gox. Monero Core vývojář Riccardo Spagni i bývalý šéf Mt. Gox potvrdili, že peněženka, kterou měl vlastit zakladatel kryptoměny BSV Wright, byla spojena s hackem a krádeží signifikantního množství BTC z někdejší největší kryptoburzy na světě.

Mt. Gox v roce 2014 definitivně ukončila provoz v důsledku hacku a odcizení 850 000 BTC. Pro zajímavost – teprve nyní by se zákazníci mělo dočkat vrácení zbývajícího Bitcoinu, jak KryptoHodler informoval začátkem týdne.

TIP: Speciál – kdo je Satoshi Nakamoto

Závěr

Bitcoin.org má pádný důvod neuposlechnout právní hrozby údajného Satoshiho. V podstatě je to dokonce jeho povinnost, protože nyní chrání právo každého člověka, který si chce přečíst hlavní bitcoinový dokument napsaný jeho dosud neznámým zakladatelem Satoshi Nakamotem. Jelikož je autor neznámý, mohl by teoreticky kdokoli přijít a tvrdit, že Bitcoin vytvořil právě on. Bez důkazu v podobě podpisu transakce z některé ze Satoshiho adres mu však nikdo neuvěří. Pokud Wright uskuteční své právní hrozby, bude o osudu Whitepaperu BTC rozhodovat soud.

Kryptoměna – podívejte se na crypto z jiné perspektivy

Počet bitcoinových uzlů (BTC full node) je na historickém maximu po nedávné aktualizaci Bitcoin Core zahrnující Taproot

Proč cena Polkastarter (POLS) od prosince vzrostla o 500 %?

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *