Úterý, 25 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

Počet bitcoinových uzlů (BTC full node) je na historickém maximu po nedávné aktualizaci Bitcoin Core zahrnující Taproot

Bitcoinová síť má aktuálně nejvíce uzlů v historii. Provozovatelé full nodů se starají o decentralizaci BTC a jejich vysoké množství je tedy pro síť pozitivní zprávou.

Bitcoin zaznamenal ATH v počtu aktivních uzlů

Celkový počet aktivních BTC nodů v době přípravy článku dosahuje 11 701 dle Bitnodes, resp. 11 525 dle udájů CoinDance, který naposledy updatoval údaje před 2 hodinami. Bitcoinerů, kteří jsou provozovateli vlastních uzlů, je tak nyní nejvíce v celé historii Bitcoinu.

Graf – množství BTC uzlů (zdroj: CoinDance)

Aktualizace Bitcoin Core

14. ledna byla vydána aktualizace softwaru Bitcoin Core 0.21.0. Bitcoin Core (dříve Bitcoin-Qt) je bitcoinový klient vyvinutý Wladimirem J. van der Laanem na základě původního referenčního kódu Satoshi Nakamota. Jedná se o zdaleka nejpopulárnější implementaci bitcoinového protokolu, přičemž 98,5 % všech uzlů používá verzi softwaru Bitcoin Core.

Nejnovější verze Bitcoin Core obsahuje nové funkce, různé opravy chyb a vylepšení výkonu. Mimo jiné zavádí způsob, jak vytvořit předvídatelnější testovací sítě a implementuje pravidla konsensu Taproot bez jejich aktivace v hlavní síti..

Taproot

Bitcoin nemá marketing jako např. Ethereum, takže se o změnách příliš často nikde nemluví, ale odehrávají se. Např. právě Taproot má postupně zajistit větší soukromí v bitcoinových transakcích, přičemž nastavené podmínky na vstupu již nebudou odhaleny na výstupu. V praxi to zahrnuje vylepšení řady zajímavých možností nastavování podmínek pro transakce, přičemž po dokončení by se taková transakce neměla lišit od transakcí

bez speciálních podmínek. Navíc se tím ušetří místo…

Všechny tyto změny se odehrávají pomocí soft forků (fork se zpětnou kompatibilitou), aby se zabránilo případnému politikaření a eliminovala se možnost rozštěpení sítě, jako v případě Bitcoinu Cash (BCH) a dalších. Bitcoinoví vývojáři pak spoléhají na aktivaci upgradu Taproot prostřednictvím Bitcoin Improvement Proposal 8 nebo Bitcoin Improvement Proposal 9 (zkráceně BIP8 a BIP9).

Velké množství uzlů je dobré pro BTC

Již ve White Paperu Bitcoinu Satoshi Nakamoto uvedl, že velké množství nezávisle provozovaných uzlů je považováno za nezbytné pro úspěch BTC. Díky množstí provozovatelů uzlů je bitcoinová síť decentralizovaná. Uživatel @thebitcoinrabbi na Twitteru uvedl:

„Pokud jste bitcoinový HODLer, který se stará o vlastní úschovu a provozuje úplný uzel, pak jste jedním z předních světových odborníků na blockchain.“

Závěr

Bitcoin se těší největšímu množství uzlů v historii sítě. Zajímavostí je, že také množství kanálu v platební síti postavené na druhé vrstě (mimo hlavní blockchain kryptoměny) Lightning Network (LN) dosahuje svých maxim.

 

Proč cena Polkastarter (POLS) od prosince vzrostla o 500 %?

BTC a altcoiny v korekci po kritice Janet Yellenové! Ministryně financí, kterou si zvolil Joe Biden, chce zničit kryptoměny

Kde je Jack Ma? Nejbohatší Číňan kritizoval režim, pak se bez vysvětlení odmlčel

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *