Čtvrtek, 18 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Původcem ethereových transakcí s poplatky 5 mil. USD je údajný Poznzi systém GoodCycle

Ethereová komunta zaznamenala několik prapodivných transakcí s poplatky nastavenými do extrému. Tyto abnormality někoho stály přes 5 milionů dolarů ve prospěch těžařů, kteří tak obdrželi neočekávaný bonus. Dle zjištění PeckShield je původcem těchto transakcí korejská “směnárna” GoodCycle.

Našel se zdroj abnormálních transakcí

Po týdnu spekulací, kdy se Vitalik a další členové ethereové komunity zamýšleli nad důvodem nesmyslně vysokých poplatků, byl nalezen původce. Jak uvádí čínská blockchainová analytická společnost PeckShield, původní adresa pochází z korejské platformy GoodCycle. Jde o nedávno spuštěnou peer-to-peer směnárnu, která svým uživatelům poskytuje „investiční“ příležitosti. PeckShield však uvedl, že platforma vykazuje všechny znaky Ponzi systému.

Analytici provedli důkladnou analýzu blockchainu. Zjistili, že peněženka začínající „0xcdd6a2b“ byla původem prvních dvou transakcí. Dokázali to přesvědčivě určit tím, že provedli vklad na platformě GoodCycle a byli schopni dokázat, že šel na tuto adresu.

Hack a vydírání?

Vitalik vyjádřil názor, že může jít o nějakou formu vydírání. Uvádí: Takže transakční poplatky ve výši milionů dolarů *mohou* být ve skutečnosti vydíráním. Teorie: hackeři získali částečný přístup ke klíči burzy; nemohou to vybrat, ale mohou poslat transakce bez efektu s jakoukoli výší gas poplatku. Hrozí tedy, že “spálí” všechny prostředky prostřednictvím txfees, pokud nebudou kompenzováni.”

Analytici PeckShield dále uvedli, že vzhledem k tomu, že GoodCycle spoléhá na pyramidové schéma, má smysl, proč hack neoznámili. Mohlo by to narušit důvěru v platformu, ať už jde o legitimní burzu, nebo ne, ovšem legitimní burza by to netajila. Jeff Liu, spoluzakladatel společnosti PeckShield, řekl, že je tato možnost nejpravděpodobnější. Dodal však, že „existují ještě další možnosti, jako například chyby vnitřních procesů.“

Burza dle analytiků nemá dokonce ani šifrovaný protokol HTTPS, což KryptoHodler v době přípravy tohoto článku potvrdil.

Tip: Interview: Češka klikla na reklamu s Leošem Marešem, podvodníci z ní vymámili peníze, hesla a infikovali počítač

Závěr

Ať už hack a následné provedení těchto transakcí způsobila jen nezkušenost či neznalost operátorů burzy, nebo šlo o pomstu za údajné ponzi resp. vydírání, platforma ztratila miliony. Těžařské pooly Ethermine a SparkPool, které tyto transakce vytěžily, již rozdělily nečekaný bonus svým těžařům. Anonymní výzkumník Frank Topbottom dokázal identifikovat napojení na několik adres připojených k masivnímu ponzi PlusToken. Není jasné, zda asociace běží hlouběji. Možné je, že byl GoodCycle prostě jen dalším místem, které podvodníci použili k praní svých výnosů.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *