Čtvrtek, 2 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Podvody, falešné investiční hry a systémy na falešné sny: Co je Ponziho schéma a jak se mu vyhnout obloukem?

V tomto článu se zaměříme na Ponziho schéma (Ponzi scheme) a to, jak tento typ podvodu láká investory na příslib extrémně vysokých zisků.

Ponziho schéma je pojmenováno po Charlesi Ponzi. Svou metodu proslavil již počátkem 20. století, kam sahají kořeny podvodu, který se pak v mnoha obdobách uchytil v budoucnosti a způsobil značné ztráty mnoha obětem.

Základní charakteristikou tohoto podvodu je jeho ekonomická realita, která je svým způsobem něco jako finanční časovaná bomba. Dokud je zajištěn přísun nových účastníků, může zdánlivě fungovat. Ponzi totiž závisí na neustálém přísunu nových investorů, zatímco postrádá legitimní podporu komerčních aktivit, kterou deklaruje.

Ponziho schéma funguje tak, že výnosy vyplácené dřívějším investorům do určitého obchodního podniku nepocházejí z legitimních zisků, ale z investic nových účastníků. Jinými slovy, investice nových členů nejsou ve skutečnosti do ničeho investovány, ale slouží k výplatě určité části investorů, zpravidla těch, kteří přišli dříve.

Podvod tohoto typu se vyznačuje vágními či nesmyslnými informacemi o tom, odkud pochází zisk, který je vyplácen členům. Vzhledem k výše uvednému je zjevné, že se tato schémata nakonec nevyhnutelně zhroutí a způsobí velké ztráty investorům.

Jedno z nejznámějších Ponziho schémat ve finančním sektoru vytvořil Bernie Madoff. Skončilo v roce 2008 poté, co se přiznal, že řadu let provozoval falešnou investiční společnost. Jeho firma tvrdila, že investorům konzistentně vyplácí velké zisky z investic, které však neexistovaly. Madoff byl v roce 2009 odsouzen na 150 let do vězení.

V kryptosektoru je jedním z nejznámějších Ponzi schémat Bitconnect. Šlo o lending platformu s vlastní kryptoměnou, která se zhroutila v roce 2018. Bitconnect měl „vysoce výnosný investiční program,” který však kryptoměny ve skutečnosti neobchodoval ani netěžil a žádné zisky nikdy negeneroval. Po zhroucení tohoto Ponzi schématu přišlo obrovské množství lidí o peníze a iluze, a to včetně řady influencerů, kteří ho doporučovali.

Jak se vyhnout Ponzimu? Tyto systémy slibují zisky, které nedávají smysl. Nereálná a garantovaná návratnost je tak obrovskou červenou vlajkou, která by vás měla odradit vždy. Obvykle se také vyplatí zvýšit pozornost, jakmile se nějaký investiční program velkou měrou spoléhá na doporučování, potřebuje stále nové účastníky, jeho fungování je zahaleno tajemstvím a dostat z něho peníze je obtížné.

2, díl:

Podvody, falešné investiční hry a systémy na falešné sny: Co je pyramidové schéma a jaké škody páchá

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *