Středa, 1 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Podvody, falešné investiční hry a systémy na falešné sny: Co je pyramidové schéma a jaké škody páchá

Jak poznat, že máte co do činění s pyramidou? Jak se liší pyramidové schéma od ponziho a co přesně se pod tímto označením ukrývá, že byste si měli dát pozor?

V tomto článu se zaměříme na pyramidové schéma a to, jak tento typ podvodu láká účastníky na příslib extrémně vysokých zisků.

Podobně jako ponzi, i pyramida má ve svém základu plán zahrnující vtáhnutí dalších účastníků. Co nejvíce zapojených lidí se snaží získat skrze agresivní politiku náboru členů, což ve finále znamená i velké množství budoucích obětí.

Tím však veškerá shoda s ponzim v zásadě končí. Pyramodové schéma totiž není až příliš lákavá a falešná investiční příležitost, ale určitý obchodní model.

Člen je nalákán na velké zisky, které jsou však závislé pouze na přivedení dalších členů. Každý nový účastník musí za vstup do schématu zaplatit poplatek, čímž získává právo inkasovat určitou provizi z poplatků od dalších účastníků, které sám získá.

Pyramidové schéma od jednotlivců zapojených do pyramidové hry vyžaduje, aby provedli tuto počáteční finanční investici. Následně je důraz namísto skutečného prodeje produktů nebo služeb kladen na přesvědčování ostatních, aby se stali součástí schématu.

Hierarchická pyramidová struktura, pro kterou si tento podvod získal svůj název, je vytvořena odpovědností nových rekrutů přivést nové rekruty, kteří přivedou více účastníků. První účastníci často dostávají platby za své zisky od pozdějších investorů, což vyvolává dojem prosperity.

Postupně je stále těžšší vtahovat do hry další lidi, takže ten, kdo vytvořil pyramidové schéma, a několik prvních členů profituje, dokud se systém stává neudržitelným a zhroutí se. Většina ostatních, kteří jsou ve spodních vrstvách pyramidy, přichází o svůj vklad.

Pyramidová schémata volí stejný model jako multi-level marketing (MLM). Účastníci MLM však mohou získávat provize jak z prodeje produktů, tak z náboru nových členů, a co je důležité, tyto odměny jsou vypláceny výhradně na základě skutečného prodeje. MLM není nelegální, na rozdíl od pyramidy.

I pyramida se však často maskuje nějakými produkty. Ty jsou obvykle extrémně nezajímavé, předražené a slouží pouze jako zástěrka. Může jít třeba o DVD s návodem na získání dalších členů, různé brožury, ale i práce z domu, atd.

Pyramida způsobí ztrátu velkému množství lidí tím, že jim přislíbí snadné zisky, velké výdělky a potom od nich vyinkasuje vysoké vstupní poplatky či povinný nákup nepřiměřeně velkého množství zboží, které zapojený účastník nespotřebuje ani neprodá.

Pyramidová schémata se jako první začala šířit v dopisech, později přes internet a odtud se bohužel dostala i do světa kryptoměn. Příkladem je OneCoin, který dokonce zkombinoval pyramidovou hru a ponzi. Hlavním cílem schématu bylo přilákat nové účastníky nabídkou významných odměn těm, kteří investovali do balíčku OneCoin a přivedli nové účastníky.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *