Týden po týdnu pro vás chystáme náš pravidelný Sobotní souhrn posledních novinek. Zde si během chvilky projdeme to nejzajímavější, co se za posledních 7 dní od vydání posledního dílu událo v kryptosvětě, na trhu, v kryptoměnové komunitě, ale i v ekonomice a ve světě.
Podcast verze:
- D.tube
- 3speak
Obsah článku:
Část první: Válka stablecoinů na obzoru
Asi pro vás není velkým překvapením, že by centrální banky rády prosadily regulace zakazující korporátní stablecoiny. Na obzoru je blížící se spuštění digitální měny centrální banky Číny a za korporace je stále nejdiskutovanějším stablecoinem Libra od sociální sítě Facebook. Již začíná být zřejmé, že tyto projekty pokročily do fáze, kdy se staly ožehavým tématem. Ve vzduchu je cítit válka mezi centrálními bankami a korporacemi. Trendem začátku 21 století je jednoznačně digitalizace a po vzoru kryptoměn začínají tímto směrem směřovat i mnohé banky se svými fiat měnami. S téměř stoprocentní jistotou tak již můžeme říct, že tuto oblast bude v následující dekádě stát za to sledovat a můžeme se těšit na řadu novinek, které to nepochybně přinese.
Co je CBDC a jaký je rozdíl oproti běžným kryptoaktivům
Měli bychom jasně rozlišovat mezi tradičními kryptoměnami a mezi CBDC, tedy digitálními měnami centrálních bank. Podobně jako většina korporátních stablecoinů, tedy digitálních měn podložených nejčastěji dolarem, také digitální měny centrálních bank jsou v zásadě jinou formou běžných fiat měn. Banky reagují na digitalizaci a hledají cesty, jak ještě účinněji sledovat lidi a každou jednu transakci. Kryptoměny jsou ze své podstaty něčím úplně jiným a prakticky se centralizované CBDC vlastně spíše přiživují na módní vlně kryptoměn, než že by s nimi měly mnoho společného.
Facebook mění plány: Libra bude zahrnovat několik stablecoinů navázaných na místní měny
Asociace Libra částečně ustupuje regulátorům v poměrně dramatické sérii ostrých útoků institucí i politků, kteří brání ve spuštění tohoto stablecoinu, který by mohl oslovit více než dvě miliardy uživatelů Facebooku. Libra byla poprvé představena Facebookem loni v červnu jako jednotný stablecoin podložený košem fiat měn. Nyní nový white paper zahrnuje plán na vybudování jakési sítě několika stablecoinů, přičemž každý z nich bude podložen jinou fiat měnou. Tyto jednotlivé digitální měny by se zároveň měly spojit do jakési digitální skládačky – čímž by v tomto šikovně vymyšleném konceptu měla vzniknout samotná Libra. Otázkou zůstává, zda tato svým způsobm geniální hříčka změní názor regulátorů, že Libra ohrožuje měnovou politiku.
Na sociálních sítích se šíří obrázky čínské mobilní peněženky podporující nový digitální juan
Čína již pokročila ve vývoji a testování své CBDC natolik, že již mají funkční mobilní peněženku. Tomu alspoň nasvědčují uniklé fotky aplikace, která umožňuje transakce s čínskou dlouho očekávanou digitální měnou – digitálním juanem. Aplikace podporuje platbu za zboží a služby pomocí skenování čárového kódu, jakož i převody peer-to-peer prostřednictvím “srážky” dvou telefonů. Čínská lidová banka poprvé oznámila, že vyvíjí digitální juan, v srpnu 2019.
Část druhá: Týdeníky a nepravidelné články
HODL | Youtube smazalo video Jaroslava Duška: Pochválil blockchain a řekl, že pravidla komunity musí tvořit komunita
Velikonoční neděle si žádala nějaké lehčí téma pro náš týdeník. Nakonec jsme vybrali příhodu známého českého herce Jaroslava Duška, kterému bylo smazáno video na Youtube. Cenzura internetu je smutným příkladem společenských změn, které jdou proti svobodě. Dušek poukázal na alternativní platformy, jako je DTube, a dále k tomu poznamenal, cituji: „My nepotřebujeme, aby nás pořád kontrolovali nějací lidi, kteří se domnívají, že jsou chytřejší než ostatní. A domnívají se, že mají právo ostatním vnucovat svoje nějaké představy o správnosti života.”
Část třetí: Kryptoměny a komunita
Justin Sun obviněn z plagiátorství a “zombifikace” BitTorrentu: Kritizuje ho Vitalik Buterin i tvůrce IPFS
Justin Sun zase jednou čelí obvinění z toho, že do svých projektů krade cizí loga, části textů nebo jiný cizí obsah. Již samotný vznik jeho kryptoměny Tron byl spojen s obviněním z plagiátorství, když se ukázalo, že má zkopírované celé pasáže svého white paperu od jiných projektů. Tvůrce IPFS Juan Benet nyní zuří na Twitteru, že Justin Sun napodobil název i logo jím vytvořeného projektu InterPlanetary File System. Rebranding BitTorrentu, který sun před časem získal do ekosystému Tron, na BitTorrent File System okomentoval také Vitalik Buterin. Spoluzakladatel druhé největší kryptoměny Ethereum si posteskl nad změnami BitTorrentu. Uvedl, že nyní z něčeho, s čím vyrůstal a co měl rád 15 let, zůstala
„jen další příloha Sunovy diktatury.”Část čtvrtá: Kryptomarket a ekonomika
Velké uzamčení ekonomiky: Nejhlubší recese od Velké hospodářské krize, říká MMF
Mezinárodní měnový fond očekává kvůli pandemii koronaviru, který způsobuje onemocnění Covid-19, pokles světové ekonomiky o 3 %. Světové hospodářství dle MMF čeká nejhlubší recese od Velké hospodářské krize. Ta současná pak pravděpodobně poprvé dostala od světové instituce název – Velké uzamčení (The Great Lockdown). V článku na Hodlerovi jsme vám přinesli také odhadované výsledky některých ekonomik za rok 2020, např. HDP eurozóny podle odhadů mezinárodního měnového fondu spadne do konce roku o 7,5 %.
Analytik předpověděl propad 2019: Nyní predikuje mocný dlouhodobý růst
Kryptoanalytik Dave Wave očekává, že na konci roku 2022 bude Bitcoin stát asi 110 000 dolarů. Poté predikuje další dlouhodobý downtrend, kdy cena za jednotku krále kryptomarketu spadne až na cca 20 000 dolarů v roce 2025. Nakonec by podle něj měl opět přijít dlouhodobý uptrend a Bitcoin by měl v roce 2029 dosáhnout ceny okolo 400 000 amerických dolarů za minci. V roce 2019 Dave Wave, jako jeden z prvních, rozpoznal začátek obratu střednědobého trendu. Na začátku července 2019 poměrně přesně odhadl pád až do konce roku, kdy se cena odchýlila od jeho predikce jen o necelých 500 dolarů.
Část pátá: Bezpečnost v kryptosvětě
FBI varuje kryptohodlery před nárůstem podvodů v souvislosti s Covid-19
Americká FBI pracuje i na velikonoční pondělí. V tento den se agentura věnovala světu kryptoměn ve své tiskové zprávě. Očekává nárůst podvodů s kryptoměnou souvisejících s pandemií COVID-19. FBI připustila, že existují legitimní charitativní organizace, investiční platformy a weby, které přijímají platby v kryptoměně. Zároveň však varuje, že „mnoho tradičních finančních zločinů a programů praní peněz je nyní organizováno prostřednictvím kryptoměn.“
51procentní útok na Bitcoin by teoreticky vyšel na 630 000 dolarů za hodinu
Kryptoměny využívající algoritmus těžby mohou být náchylné vůči 51procentním útokům. Hodinový 51procentní útok na Bitcoin by teoreticky vyšel na 630 tisíc dolarů, tedy cca 15 milionů a 500 tisíc korun. Pokud jde o altcoiny, Ethereum vychází na necelých 90 tisíc, Litecoin přes 12 tisíc a Bitcoin Cash přes 10 tisíc dolarů. Nebezpečí tohoto typu útoku, kdy útočník získá nadpoloviční většinu výpočetního výkonu v síti, spočívá v tzv. Double-spending, neboli dvojí utratě stejných mincí. Upozorňuji, že se jedná o teoretické náklady. V praxi by zakoupený výkon z NiceHash na útok na BTC zdaleka nestačil. – Není ho tam dostatek ani na ovládnutí jednoho procenta hashrate Bitcoinu.
Závěr
Další týden je téměř za námi. V dnešním díle dominovala tématům válka digitálních měn centrálních bank a korporátních stablecoinů. Asociace Libra se nevzdává a stále pokračuje v plánech na vydání svého stablecoinu Libra. Nově má jít o síť jednotlivých měn podložených místními fiat měnami. Také Čína pokročila a spuštění první digitální měny jedné z hlavních ekonomik se kvapně blíží. Jak jsme si také dnes ukázali, tyto fiatové digitální měny nezaměňujeme s tradičními decentralizovanými kryptoměnami, které používají úplně jiné principy a technologie. Měnový fond čeká v roce 2020 drsnou ekonomickou recesi. Analytik Dave Wave předpovídá nové all time high Bitcoinu do konce příštího roku s cenou přes 100 tisíc dolarů. A cenzura na Youtube již zasáhla dokonce i Jaroslava Duška, který dle svých slov marně hledal místo, kde se dá proti smazání videa odvolat. Dnes je sobota 18. dubna a Bitcoin aktuálně stojí 7 200 dolarů za jednotku.