Pondělí, 15 červenceVítejte na českém hodlerském webu!

Programovací jazyk Minsc usnadní bitcoinové (BTC) inteligentní smlouvy – čtete dobře

Ano, čtete dobře, smart contracts – inteligentní smlouvy – jsou možné i na BTC a nyní mají vývojáři k dispozici nový programovací jazyk – Minsc. Ten by měl jejich psaní zjednodušit.

Minsc – nový jazyk pro inteligentní smlouvy na BTC

Inteligentní smlouvy uživatelům mj. umožní stanovit zvláštní pravidla pro jejich bitcoiny, které podmiňují / stanovují pravidla, jež musí být splněna před uvolněním prostředků. Programovací jazyk Minsc vytvořil bitcoinový vývojář Nadav Ivgi. Jeho účelem je primárně umožnit vývojářům snadněji vytvářet smart kontrakty na BTC. Jedním z cílů jazyka Minsc je učinit chytré smlouvy „dostupnější pro více lidí,“ uvedl.

V krátkosti si nyní shrneme historii bitcoinových smart kontraktů, resp. programovacích jazyků.

Úroveň jedna: Script pro inteligentní smlouvy

Chytré smlouvy poprvé popsal Nick Szabo v 90. letech. Teoretizoval způsob automatizace právně závazných smluv uzavřených mezi lidmi. Mezi typické příklady inteligentních smluv v bitcoinech patří třeba nepovolení utracení 0,1 BTC do roku 2025, což je takový správný HODL příklad. Inteligentní smlouvy také podporují druhé vrstvy v bitcoinovém protokolu, jako je například Lightning Network, která by mohla pomoci bitcoinům expandovat a oslovit více uživatelů.

Bitcoinový Script je jazykem, který to skutečně umožňuje, byť se o tom moc nemluví. Problém je v tom, že psaní inteligentních smluv bylo velmi složité, narozdíl od jiných jazyků, na které jsou vývojáři zvyklí. V důsledku tento nedostatek také zvyšuje pravděpodobnost chyby a tím i potenciálního ohrožení bitcoinů. Tyto předpoklady předurčily vznik Etherea, které se stalo platformou pro vývojáře inteligentních smluv.

Úroveň dva: Miniscript

Přibližně před rokem Kryptohodler informoval, že Bitcoin Core vývojář Peter Wuille, tvůrce aktualizace SegWit, představil smart contract programovací jazyk pro Bitcoin. Jeho název je Miniscript. Byl vyvinut v kanadské blockchainové technologické firmě Blockstream Research a práce na něm trvala rok.

„Jedním z důvodů, proč nejsme nikde blízko k využití plného potenciálu skriptu, je fakt, že vytváření skriptů pro netriviální úkoly je těžkopádné. Je těžké ověřit jejich správnost a bezpečnost a ještě těžší je najít nejúspornější způsob, jak psát věci,” uvedl Wuille.

Funguje to zjednodušeně tak, že samotné psaní chytrých smluv probíhá v jazyce Miniscript. Ten nabízí jazyk, který je lépe srozumitelný než Skript a má určité bezpečnostní funkce. Nakonec počítač převede Miniscript na bitcoinový Skript, což je nutné udělat, aby mohl být daný smart kontrakt (aplikace / program) nasazen na skutečný Bitcoin.

Úroveň tří: Minsc

Minsc je další evoluční krok. Navazuje na Miniscript a jeho účelem je vytvořit jazyk, ve kterém bude pro vývojáře ještě snadnější číst, psát a přemýšlet, než jak se jim to dařilo u Miniscriptu. Stejně jako předchůdce, ani Minsc nepřidává nic nového do bitcoinového jazyka Script, pouze vývojářům usnadňuje práci s ním při psaní bitcoinových smart kontraktů.

„Hlavním zamýšleným cílovým publikem jsou vývojáři, kteří sledují vývoj aplikací, které využívají bitcoinový skript zajímavými a pokročilými způsoby,” uvedl Ivgi a dodává: „Zpočátku však předpokládám, že použití bude především experimentální a vzdělávací. Minsc může být skvělým nástrojem pro lidi, kteří chtějí získat lepší pochopení bitcoinových skriptů, a také pro pedagogy vyučující technické aspekty bitcoinů.“

Závěr

Minsc je druhým zjednodušením bitcoinového programovacího jazyka Script. Jeho účelem je usnadnit tvorbu inteligentních smluv na Bitcoinu. Ta je totiž v bitcoinovém programovacím jazyce velmi složitá a těžkopádná. Dá se předpokládat, že se bude schopnost BTC tvořit smart kontrakty nadále zvyšovat.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *