Německý regulátor představil návrh zákona o zavedení elektronických cenných papírů. Se zavedením digitálních cenných papírů bude implementována jedna z ústředních součástí strategie německé federální vlády v oblasti blockchainu. Stává se z Německa se kryptovelmoc?
Německo pokračuje směrem k přijetí krypta
Německé finanční úřady věnují kryptu pozornost již dlouhou dobu. Vše nasvědčuje tomu, že se tato evropská velmoc (možná už kryptovelmoc) posunula směrem k přijetí kryptoměn, blockchainu a souvisejících technologií. Z toho můžou plynout budoucí výhody a náskok tamního kryptoprůmyslu před mnoha jinými státy. Rovněž jde o krok směrem k nové éře digitálních aktiv, která se zřejmě blíží.
Krátké nahlédnutí do historie – rodí se kryptovelmoc?
Německo skutečně může být jednou z největších světových kryptovelmocí. První přístup ke kryptu země zaujala již v roce 2011. O to se postaral německý federální úřad pro finanční dohled – „Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht” neboli „BaFin,” který klasifikoval kryptoměny jako „zúčtovací jednotky.“
V roce 2013, když začaly vznikat první altcoiny, přišla další kryptoregulace. BaFin vydal pokyny pro kryptoměnu, které dokonce akceptovaly povahu některých tokenů jako náhradu za zákonné platidlo. „Tokeny, které vykazují funkce, které jdou nad rámec toho, že slouží jako pouhá náhrada platby, tj. například security [cenné papíry] tokeny, tokenizovaná aktiva a užitečné [utility] tokeny, musí být klasifikovány případ od případu. Mohou se kvalifikovat jako cenné papíry nebo dokonce spojovat nebo podílovat v investičních fondech.”
V únoru 2018 BaFin vydal pokyny pro ICO s cílem chránit investory. Tehdy také německé ministerstvo financí vydalo své pokyny týkající se zdanění kryptoměn, které mj. stanovily, že nákup, trading či použití kryptoměn nepodléhá DPH. V září 2019 pak německé MF stanovilo německou národní blockchainovou politiku.
V listopadu 2019 KryptoHodler informoval o další regulaci, která měla posunout Německo blíže ke svému cíli, stát se leaderem v oblasti blockchainové technologie, kryptoaktiv a digitálních cenných papírů. Prováděcí zákon čtvrté směrnice EU o praní peněz poskytl německým bankám mnoho úlev. Banky a další finanční instituce mohou od roku 2020 nabízet svým zákazníkům online bankovnictví společně s kryptoměnami.
Tokenizované cenné papíry
Máme srpen 2020 a Německo přichází s dalším velmi významným návrhem zákona, zatímco se z něj pomalu stává kryptovelmoc. V oznámení se uvádí: „Návrh zákona slouží k modernizaci německého zákona o cenných papírech a souvisejících zákonů o dohledu. Ústřední součástí je zavedení nového zákona o elektronických cenných papírech – eWpG. Se zavedením digitálních cenných papírů bude implementována jedna z ústředních součástí strategie federální vlády v oblasti blockchainu.”
Dokument dále uvádí, že dosud musí být finanční nástroje klasifikované jako cenné papíry podle občanského práva sekuritizovány v dokumentu (na papíru). Ten by se mohl nahradit např. „zápisem do registru založeného na technologii blockchain.” Od toho si regulátor kromě samotného přijetí tokenizovaných cenných papírů slibuje také vyšší přehlednost. Dále uvádí:
„Federální finanční dozorový úřad bude sledovat vydávání a správu decentralizovaných registrů jako nové finanční služby v souladu s eWpG. […] Návrh rozlišuje mezi správou centrálního elektronického registru cenných papírů centrálním depozitářem cenných papírů a správou registrů pro vydávání elektronických dluhopisů, které umožňují distribuované účetní knihy.
Přizpůsobení právního rámce novým technologiím, zejména technologii blockchain, slouží k posílení Německa jako místa podnikání a ke zvýšení transparentnosti, integrity trhu a ochrany investorů.”
Závěr
Německo se tiše přiblížilo o další krok blíže k modernizaci světa financí a digitalizaci aktiv. Na stole je návrh zákona, který v případě přijetí umožní a usnadní vydávání tokenizovaných cenných papírů. Přitom jde pouze o další krok, kterému předchází celá řada kryptopřátelských regulací. Země má dobře nakročeno k tomu, aby se z ní stala světová kryptovelmoc.