Latinská Amerika zažehla bitcoinové hnutí, ale Spojené státy s Čínou by mohly zahájit útok: Příběh týdne

Zatímco se z podpory Bitcoinu v zemích Latinské Ameriky začíná stávat hnutí, řada jiných poliků nechápavě sleduje, co se děje. Nejeden politik ze Spojených států má nyní pocit, že by bylo dobré zakročit proti Bitcoinu a ostatním kryptoměnám. Hlavní kryptozprávy tentokrát ovládl jediný, zato velmi významný příběh, který může mít dopad na budoucnost světa kryptoměn.
Follow up
Jak KryptoHodler informoval ve středu – zákonodárný sbor Salvadoru 9. června 2021 odhlasoval přijetí Bitcoinu jako zákonného platidla. Jelikož je Salvador první zemí, která přijala Bitcoin jako státní měnu, pozornost světa digitálních měn se nyní upírá na tyto dvě otázky:
- Budou následovat další země, čímž se potvrdí přechod Bitcoinu do nové éry peněz?
- Bude přijímání BTC v Salvadoru úspěšné a pomůže místní ekonomice, jak se předpokládá?
Budou následovat další?
Politici v Salvadoru si pravděpodobně uvědomují, jaký na ně po schválení Bitcoinu jako měny bude činěn mediální i politický tlak. Je pravděpodobné, že i proto proběhlo schvalování převratného zákona tak rychle. Zatímco se Latinská Amerika rychle stala tématem číslo 1 v kryptosvětě, z Bitcoinu se stalo téma číslo jedna v Latinské Americe. V každém případě není pochyb o tom, že jsme svědky událostí s ohromným významem.
Salvador by mohl být první vlaštovkou
Documenting Bitcoin na Twitteru vyjmenoval latinskoamerické politiky, kteří se již stačili vyslovit pro Bitcoin. Mnozí říkají, že hodlají podpořit podobné regulace, jakou přijal Salvador a nasazují si na Twitteru laserové oči, jako signál podpory Bitcoinu. Mezi další státy, které potenciálně mohou následovat, patří Panama, Brazílie, Mexiko, atd… Seznam je následující:
#Bitcoin support in Latin America:
🇪🇨 Ecuador- @JuliusEC
🇲🇽 Mexico- @eduardomurat, @IndiraKempis
🇵🇦 Panama- @gabrielsilva8_7
🇦🇷 Argentina- @fsancheznqn
🇵🇾 Paraguay- @carlitosrejala
🇧🇷 Brazil- @gilson__marques, ,@FabioOstermann
🇸🇻 El Salvador- @nayibbukele
🇨🇴 Colombia- @JCastroS— Documenting Bitcoin 📄 (@DocumentingBTC) June 8, 2021
Ačkoli se začíná zvedat bitcoinové hnutí a politici ze zemí Latinské Ameriky se rychle přidávají, kroky v podobě bitcoinového zákona dosud podnikl jen Salvador. Situaci budeme sledovat a jakmile by se další státy začaly přidávat, budete to vědět mezi prvními. Mnoho členů komunity však věří, že Salvador určitě nezůstane jediný.

Pokusí se USA a další země zmařit snahy Latinské Ameriky?
Poznámka pod čarou
Tohle není Muskův nejasný tweet o BTC se smajlíkem, ale reálný zákon, který přijala reálná země a Bitcoin se poprvé oficiálně dostává na mapu. A ano, v komunitě jsou slyšet i názory, že by bylo lepší, kdyby se Bitcoin dostal na “lepší” mapu (resp. do “lepší” země). Ruku na srdce – Bitcoin jsou peníze pro lidi – kdo z nás má právo vybírat, kteří lidi na něj mají právo a které země pro něj nejsou dost dobré?
Pokud je snad Latinská Amerika světem chápána jako méněcenná, tak bude její zákonné přijetí Bitcoinu jedině správně. Ač se to může zdát nepředstavitelné, na světě jsou miliardy lidí bez bankovních účtů a státy, které ani nemají svou vlastní měnu. Přesto však někteří zástupci takových míst ukazují, že mají lepší schopnost chápat a rychle přijímat nové technologie, než leckterý americký senátor, čest výjimkám.
Pozorně sledujme, od kterých politiků ze kterých zemí se musíme ve skutečnosti obávat regulací, které mohou chtít vývoj zastavit, krypto komunitu, investory i vývojáře hodit přes palubu a kryptoměny poslat dolů v jejich akceptaci i tržní ceně. Že tu něco nehraje si uvědomíte, když zjistíte, že v zájmu “ochrany investorů” by někteří politici neváhali tvrdým zásahem tyto investice srazit dolů z “útesu” a všechny investory tak místo ochrany připravit o peníze.
V kongresu USA zazněl zákaz směny BTC
Dr. Darrell Duffie, profesor financí ze Stanfordské School of Business navrhl potlačit Bitcoin během slyšení v senátním podvýboru pro bankovnictví, který se sešel krátce po novince ze Salvadoru. „Myslím, že nejlepší by bylo, kdyby se USA a další země spojily a dohodly se, že v žádné z jejich zemí nebude Bitcoin směnitelný za místní měnu.”
Šokující návrh pak de facto podpořila senátorka Elizabeth Warrenová, která na margo věci dodala: „Kryptoměny vytvořily příležitosti k podvodům na investorech, napomáhají zločincům a zhoršují klimatickou krizi. Hrozby, které kryptografie představuje, ukazují, že kongres a federální regulační orgány se nemohou nadále skrývat a doufat, že krypto zmizí. Nezmizí. Je čas postavit se těmto problémům čelem.”
„Kryptoměny jsou mizerná investice,” uvedla dále senátorka, která je nakloněna pro politicky vyvolaný pád Bitcoinu ve prospěch digitální měny centrální banky (CBDC) po vzoru Číny. „Na rozdíl například od akciového trhu nemá svět kryptoměn v současné době žádnou ochranu spotřebitele. V důsledku toho jsou poctiví investoři a lidé, kteří se snaží odložit nějaké úspory, vydáni napospas podvodníkům.”
Čína volí cenzuru
Jak informoval Decrypt, hlavní internetové vyhledávače a služby v Číně cenzurují kryptoměnové burzy používané čínskými spotřebiteli. Konkrétně se jedná o Weibo, Zhihu a Baidu, kde uživatelé nyní již nenajdou doslova žádné výsledky vyhledávání pro burzy Huobi, Binance či OKEx. Navíc začátkem tohoto týdne Weibo údajně pozastavilo několik populárních účtů souvisejících s kryptoměnami na své platformě podobné Twitteru. Čína se tak zřejmě rozhodla umlčet krypto influencery a cenzurovat kryptoburzy.
O důvodech země pro takový krok lze jen spekulovat, stejně jako o tom, zda jsou či nejsou v Číně podobné věci zcela běžné, resp. zda se jimi politici v USA budou chtít inspirovat stejně, jako některé z nich inspiruje úsilí o vlastní centralizovanou digitální měnu. Připomeňme, že CBDC byla předmětem výše zmíněného senátního slyšení. Tyto otázky se nabízejí v souvislosti s nápadně podobnou rétorikou odpůrců kryptoměn v USA a čínské vlády. Vládní zdroje totiž údajně uvedly, že se čínská vláda obává škod, které může krypto napáchat nevzdělaným investorům. Kromě toho chce obrovské množství elektřiny, které vyžaduje těžba bitcoinů, využít jinde. Nechybí pak ani aktuálně oblíbená otázka ekologie těžby.
Zatímco Čína a někteří politici v USA hledají mouchy na svobodné digitální měně, Salvador ukazuje, že to jde i jinak. Bitcoin zde přijímají nikoli na úkor, ale v podstatě v zájmu ochrany uživatelů, paradoxně ochrany před americkým dolarem a inflační politikou FEDu. Zatímco se někteří odpůrci Bitcoinu chopili spotřeby energie jako strašáka do zelí, v Salvadoru se rozjel projekt využívající k těžbě Bitcoinu zcela čistou a obnovitelnou sopečnou energii…
Tři zajímavé citáty
„Poslouchejte pozorně: nikdy nešlo o životní prostředí, klima nebo teroristy… jde o zákaz svobody.” – PlanB
„Dokážete si představit, že byste jednou svým dětem řekli, že jste se nepostavili za technologii, která posiluje práva a svobody jednotlivce a uvádí svět na cestu hojnosti, abyste mohli získat nebo si udržet větší kontrolu?” – Jeff Booth
„V tradičních financích už nemáme volné a otevřené trhy. Ani zdaleka ne. Vlastním Bitcoin, protože je to jediná věc co znám, která vypadá, že tento nepořádek skutečně řeší.” – Preston Pysh
Svoboda stále není samozřejmostí! Na začátku třetího tisíciletí [Komentář]