Čtvrtek, 25 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Svoboda stále není samozřejmostí! Na začátku třetího tisíciletí [Komentář]

Otázka ekologie těžby Bitcoinu je znamení, které nám ukazuje v novém světle společnost, kde udržitelnost ani svoboda stále není samozřejmostí. Kde se již celá staletí do popředí staví ekonomické zájmy elit a kde zájmové skupiny bezohledně prosazují své cíle…

Svoboda stále není jistota

Bohužel, ani v demokratických zemích svoboda stále není samozřejmostí. Bitcoin neumožňuje vládám, aby s jeho prostřednictvím zasahovaly do volného trhu, omezovaly některé transakce nebo někoho ekonomicky “odstřihly.” Pokud jsou však slova o svobodě a demokracií víc, než pokřivením reality, měla by každá vláda na světě právě tyto aspekty považovat za nejdůležitější důvod, proč je kryptoměna důležitá.

Ekologie těžby není argumentem proti svobodné decentralizované měně, jako je Bitcoin, ale součástí rozsáhlejší otázky dopadů nerozvážné činnosti člověka na přírodu. Ani zákaz těžby kryptoměn nevyřeší problémy, které působí bezohledné ničení přírody v honbě za ziskem a ekonomickým růstem. Je podivné, pokud po celých staletích, kdy se člověk považuje za majitele světa a chová se jako smyslů zbavený, někdo vykřikuje, že zrovna Bitcoin je neekologický.

Bitcoin je únikový modul z havarující ekonomiky

Bitcoin spotřebovává energii a měli bychom usilovat, aby se jednalo o energii z obnovitelných zdrojů, to je pravda. Bitcoin však současně přináší svobodu a decentralizaci lidem a je tak kompatibilní s úplně novým typem společnosti.

Může být základem svobodné společnosti, která dbá na udržování hodnoty a hodnot. Je to únikový modul z inflační ekonomiky, která se bezhlavě žene do záhuby. Ze světa růstu pro růst, kde se prosperita kupuje na dluh a na úkor našich potomků a kde snahu o blahobyt a dostatek životních potřeb lidí nahradila snaha o udržení imaginárního růstu, který potřebuje k životu stroj zvaný ekonomika. Tento stroj roky živíme a sledujeme jak roste, a po celou dobu nás drží v šachu hrozbou zničujícího výbuchu.

TIP: Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn

Vrátí nás 21. století do “pravěku”?

V díle Zprávy týdne z 28. 5. 2021 jsme naše čtenáře informovali o nových typech trestů, které se již testují v Číně. Experimentuje se s možnostmi sociálního vyloučení těch, kteří “zlobí”. Pokud se tento typ trestů vymkne z rukou, může velmi rychle přerůst v tvorbu podřadné vrstvy, čímž dojde k rozdělení společnosti na méněcenné a ty druhé.

Můžeme zde najít určitou podobnost s Orwellovskou společností. „Proléti” jsou sociální třídou z románu 1984, která se považuje za méněcennou. Žijí ve velmi chudých poměrech a stát se o ně nestará. Členové vnitřní strany pak představují vrstvu společnosti, která je všemi dostupnými technologiemi a prostředky sledována a testována, zda bezmezně a fanaticky vyznává režim. Je to román o tom, jak lidé sami sebe drží v okovech nelidského systému. Varuje před ztrátou svobody, spravedlnosti, pravdy, lidskosti i zdravého rozumu, přitom je však vše v rámci platných norem, zákona, “pravdy” a “spravedlnosti”.

Demokratické režimy však také dosud tápou v tom, jak zabránit, aby se moc koncentrovala a centralizovala v rukou vyvolených a stávala se tak snadno zneužitelnou proti masám. Když dojde na konflikt nespokojených lidí se svou vládou, často nastupuje hrubá sílá, obušky, vodní děla a slzný plyn… To jsme viděli již mnohokrát. Ani západní svět bohužel stále není v pozici, abychom mohli jít Číně nebo komukoli příkladem. Konec konců, sám při psaní těchto slov cítím, že mám taky co napravovat a uvědomuji si, že jediná správná cesta je začít sám u sebe.

Závěr

Pokud někdy přistoupíme na společnost, která se rozdělí – ať už to budou zlobiví a hodní, poslušní a neposlušní, ekologičtí a neekologičtí, nebo třeba černí a bílí – bude to pokaždé katastrofa. Místo toho se můžeme pokusit podporovat společnost, kde budou lidé sami ochotni dát stranou část svých zájmů ve prospěch dlouhodobě výhodných a obecně prospěšných cílů společnosti i celé planety a dalších generací. Netvrdím, že to bude jednoduchý úkol, ale vše nasvědčuje tomu, že jednou bude stejně nutný.

 

Co vám nikdo neřekne o Bitcoinu 3: Investiční rady neexistují a jsou prý zbytečné

Pozor! Facebook je plný podvodníků – spamují a vydávají se za KryptoHodler a další legitimní krypto stránky

Ruská vláda a centrální banka se dohodly: Bitcoin je měna

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *