Co vám nikdo neřekne o Bitcoinu 3: Investiční rady neexistují a jsou prý zbytečné

bitcoin, btc, taproot

Pozor, tento článek není investiční rada! Investorské rady nedává nikdo, my taky ne, a kromě toho, že jsme si zvykli říkat, že nedáváme investiční rady, je potřeba dodat, že investiční rady nedáváme. Navíc, většina z vás pravděpodobně věří, že cizí názory o investicích jsou naprosto zbytečné. Je to ale skutečně pravda?

Tato série článků je bez servítek a bez cenzury. Předchozí díly najdete zde.

Otevřeně o investičních radách

Pro úplnost začněme tím, že malá část uživatelů Bitcoinu svobodnou digitální hotovost vůbec nepovažuje za investici. Jejich heslem je 1 BTC = 1 BTC a hodnota BTC vyjádřená v takovém “shitcoinu” jako dolar či koruna je vůbec nezajímá. Já se však nehodlám tvářit, že žiju na jiné planetě, kde k životu není potřeba platit účty a kde vás nemusí zajímat, kolik máte peněz.

Je pravda, že díky platebním vrstám Bitcoinu, jako je Lightning network, jsou platby Bitcoinem již poměrně představitelné v každodenním životě. Přesto růst ceny za předchozí roky předurčil BTC prozatím převážně ke spekulacím a k dlouhodobému investování. Ostatně, cena je u mnoha lidí to, co je zajímá nejvíce, což jako autor článků o kryptoměnách vím moc dobře.

Problém je, že lidé často chodí, ať už k nám na hodlerský web nebo jinde, s tím, že se zde dozví, jestli bude Bitcoin růst, nebo naopak klesat. Jsou weby, kde se trading analýzám věnují celé rubriky a často jsou hojně navštěvované. Co už možná víte, je, že prakticky nikdo ve skutečnosti neví, kde bude Bitcoin zítra, natož za měsíc. Jako hodleři jsme si uměli spočítat jediné – růst může BTC třeba o desetinásobky a už předvedl, že umí tisíc procent za dva roky, zatímco spadnout může jen na nulu, tedy o 100 %.

Lidem však tohle často nestačí. Nejen, že nemají trpělivost, ale navíc chtějí záruku. Jak můžete chtít, aby se někdo zaručil s právními důsledky k tomu, že Bitcoin udělá desetinásobek, a ještě aby to pro vás dělal bez nároku na odměnu, pokud bude mít pravdu? Proč se chcete na někoho spolehnout, kdo vám teda řekne, kam ten Bitcoin půjde?

Někteří lidíé doufají, že když si přečtou nějakou analýzu, nebo se podívají na video o tom, proč BTC zítra překoná 70 tisíc, tak můžou bez obav nakupovat. Určitá část lidií, a věřím, že drtivá menšina, nechce mít odpovědnost a stále hledají někoho, kdo jim teda řekne, co mají dělat. Obávám se, že spousta z nich nedopadne dobře a možná pak budou obviňovat vás, pokud to dovolíte…

Investiční rady neexistují

Abychom předešli tomu, že nás potom takový člověk obviní ze svých finančních ztrát, naučili jsme se neustále říkat, že nedáváme investiční rady. Pokud náhodou patříte k těm, kteří nepřijali odpovědnost za své rozhodování, prosím, udělejte to. Nenuťte nás psát tato varování, jako pro nesvéprávné idioty, kteří nejsou schopni sami za sebe rozhodovat. Ale pojďme dál, tím totiž jen začíná další problém.

Mnoho z nás se totiž ve snaze vyhnout se případným problémům začalo vyloženě bát říkat svůj názor ohohledně investic. Dokonce někdy reagujeme až nepřátelsky, když se nás na to někdo zeptá. Zvykli jsme si třeba říkat, že vám nikdo nic neřekne, všichni ví hovno, nebo ještě oblíbenější – udělej si vlastní výzkum a analýzu. Tohle je fráze, kterou vážně musím jednou provždy přestat používat, protože každý prostě neví, jak se sakra dělá kvalitní analýza, která má nějakou vypovídací hodnotu. Tohle je přece úlohou profesionálních analytiků či zapálených samouků a ne sprominutím Pepíka, který přišel z Hornídolní a ptá se – jak si mám koupit ten váš BTC a půjde to nahoru, že?

TIP: Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn

…A jsou potřebné

Ať už se chcete naučit dobře plavat, cvičit, vařit nebo třeba krasobruslit, v každé specializované lidské činnosti se vyplatí poslouchat rady zkušenějších. Opravdu nevím, proč by tomu u investic mělo být jinak. Soudíte se snad se zedníkem, který vám dal špatbou radu o cemetnu nebo doporučil zbytečně drahý písek a vy jste prodělali, protože se vám to nechtělo ověřovat?

Zcela otevřeně, skutečně mi vadí, že je takový problém cokoli napsat o ceně Bitcoinu a okamžitě neupozornit, že nejde o investiční radu. Vlastně se z toho už stala obsese a klidně přiznám, že sám u sebe pozoruju, kdykoli se k ceně kryptoměn přiblížím, že se mi hned vkrade do mysli potřeba varovat, že nedávám investiční rady.

Advertisement

V podstatě ale chci být součástí komunity, kde si vzájemně poradíme. Klidně o investicích. Kde si bez obav z nějakých nesmyslných následků řekneme svůj názor a nebudeme se schovávat za – udělej si vlastní analýzu – a další hloupé výmuvy. Protože víme, že druzí lidé nám mohou radit, ale to, jestli jejich rady zohledníme a do jaké míry je budeme považovat za rozumné a zajímavé, to je zcela v naší vlastní režii.

Sám se rád něco zajímavého dozvím od zkušenějších nebo chytřejších z vás. Pravda však je, že celá řada moudrých lidí svůj názor prostě neřekne, protože jim v tom brání společenský konsenzus, který v podstatě nahrává nesvéprávným. Kde navíc lidé rádi hledají vinu u druhých a sami jsou dokonalí a bezchybní.

Závěr

Investiční rady nedává nikdo a je to škoda. Jedním z důvodů je ta obava z obvinění ze strany lidí, kteří nechtějí investovat informovaně a na svou vlastní zodpovědnost. Nutí nás to vám pokaždé připomenout – máte vlastní hlavu a pokud věříte, že máte právo svobodně nakládat s penězi a nechcete si platit investičního poradce, tak vždy investujte a obchodujte na základě vlastního rozhodnutí a na vlastní triko.

A zcela upřímně – pokud tohle někdo nechce dělat a radši by přenesl zodpovědnost za své peníze na někoho jiného, tak takového čtenáře já vlastně ani nechci. Jestli je tohle váš případ a odmítáte s tím něco dělat, tak prosím odejděte. Na internetu je spousta článků a obsahu, které vám poradí lépe než hodlerský web, a vy díky jejich investičním radám okamžite zbohatnete.

 

HDP USA rostlo nejvíc za 37 let; BTC pomáhá v Kanadě; Svatba v metaverse: Zprávy týdne

Kryptoměny ve výprodeji: Cardano (ADA) sedí na 1 dolaru

HDP USA rostlo nejvíc za 37 let; BTC pomáhá v Kanadě; Svatba v metaverse: Zprávy týdne

2 thoughts on “Co vám nikdo neřekne o Bitcoinu 3: Investiční rady neexistují a jsou prý zbytečné

  1. Krásně napsáno, pravda, tleskám. Nebát se říct svůj názor je jednou z cest k klidné mysli. Pokud ostatní nechtějí vzít svůj život do vlastních rukou a vinit Vás za svoje chyby a neschopnost dělat rozhodnutí, tak jsme jako společnost selhala, ať jdou do řiti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.