Úterý, 21 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Salvador přijal zákon o Bitcoinu a jako první stát na světě oficiálně uznává BTC jako měnu [Follow-up]

Je to oficiální: Salvadorský zákonodárný sbor 9. června 2021 odhlasoval přijetí Bitcoinu jako zákonného platidla. Salvador přijal BTC a Bitcoin se tímto stává oficiálně přijímanou měnou v první zemi na světě a vstupuje do nové éry.

Follow up
O představení tohoto návrhu zákona KryptoHodler informoval 7. 6. a byl schválen prakticky okamžitě po jeho oficiálním představení vládě. „Zlepší to životy a budoucnost milionů lidí,“ uvedl prezident Salvadoru Nayib Armando Bukele Ortez před hlasováním.

Salvador oficiálně přijal Bitcoin

Poprvé v historii byl Bitcoin oficiálně uznán zákonným platidlem v kterémkoli státě na světě. Ve středečním časném hlasování se nadpoloviční většina zákonodárného sboru země vyslovila pro návrh prezidenta Nayiba Bukeleho, čímž latinskoamerická země Salvador přijala Bitcoin. Pro návrh hlasovalo 62 členů zákonodárného sboru, 19 bylo proti a tři se zdrželi hlasování.

Ve svém nahraném poselství promítaném na nedávné bitcoinové konferenci v Miami Bukele prohlásil, že více než 70 % z 6,5 milionu obyvatel Salvadoru stojí mimo bankovní systém. Další přibližně 2 miliony žijí ve Spojených státech, odkud každoročně posílají domů asi 6 miliard dolarů – které tvoří asi 23 % národní ekonomiky – a často jsou okrádáni zprostředkovateli. I jim by tak nyní Bitcoin mohl usnadnit životy.

Nová éra digitálních měn

Jelikož je Salvador první zemí, která přijala Bitcoin jako státní měnu, pozornost světa digitálních měn se nyní bude upírat na dva hlavní body:

  • Budou následovat další země, čímž se potvrdí přechod Bitcoinu do nové éry peněz?
  • Bude přijímání BTC v Salvadoru úspěšné a pomůže místní ekonomice, jak se předpokládá?

„V zájmu podpory hospodářského růstu země je nutné povolit oběh digitální měny, jejíž hodnota se řídí výhradně kritérii volného trhu, aby se zvýšilo národní bohatství ve prospěch co největšího počtu obyvatel,” uvádí se v návrhu zákona.

Co bude zákon znamenat v praxi

Jak informoval Coindesk, podle ustanovení dnes přijatého návrhu zákona bude nyní v Salvadoru v souvislosti s Bitcoinem platit toto:

  • Zboží může být oceněno v bitcoinech.
  • Daň lze platit v bitcoinech.
  • Transakce s bitcoiny nebudou podléhat dani z kapitálových výnosů.
  • Americký dolar zůstane referenční měnou pro cenu Bitcoinu.
  • Bitcoin musí být přijímán jako forma platby “každým hospodářským subjektem”.
  • Vláda “poskytne alternativy” umožňující kryptografické transakce.

Bukele rovněž naznačil, že vláda může podpořit těžbu bitcoinů a podniky s přebytkem geotermální energie. Jde však jen o jeden ze sektorů, které může nově přijatý zákon do země přilákat. Prezident Bukele také uvedl, že země připravuje nový zákon, který by udělil trvalý pobyt každému jednotlivci, který investuje 3 BTC

do ekonomiky Salvadoru.

Vláda dále zřídí trust u Salvadorské rozvojové banky, který bude bitcoiny okamžitě převádět na americké dolary. Do svěřenského fondu bude umístěno BTC za 150 milionů dolarů. Protože nyní bude každý ekonomický subjekt v zemi povinen přijímat Bitcoin k platbám, bude tento fond sloužit jako pojistka pro ty, kteří nejsou ochotni podstoupit riziko volatility hlavní kryptoměny.

TIP: Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn

Závěr

Salvadorské přijetí Bitcoinu je milníkem v historii největší decentralizované měny světa. Nově přijatá pravidla vstoupí v platnost za 90 dní, čímž vláda poskytne podnikům potřebný čas na přípravu. Vládní představitelé Salvadoru se dále v příštích dnech sejdou s Mezinárodním měnovým fondem, aby plán projednali.

Země si od tohoto kroku slibuje výhody pro ekonomiku i občany, z nihž jen asi 30 % má nyní bankovní účet. Prezident země také nedávno uvedl, že Salvador, který dosud přijímal pouze americký dolar, byl poškozován FEDem, který tiskne peníze, aby podpořil svou vlastní ekonomiku. Tento neduh společně s poškozením ekonomiky během koronavirové pandemie by podle Bukeleho zavedení Bitcoinu jako zákonného platidla mělo napravit. Kromě toho může začátek přijetí Bitcoinu jako měny diametrálně zahýbat otázkou zdanění BTC po celém světě.

 

Prezident Salvadoru chce Bitcoin jako zákonné platidlo! Historický okamžik pro BTC?!?

Co pro mě znamená Bitcoin: Challenge

Přečtěte si základy kryptoměn před případnou investicí do Bitcoinu: Pro začátečníky

Square Jacka Dorseyho chce stavět open-source HW peněženku a pracuje s Blockstream na solární těžbě BTC

Square Jacka Dorseyho chce stavět open-source HW peněženku a pracuje s Blockstream na solární těžbě BTC

 

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *