DAO – historie a zánik první velké Decentralizované autonomní organizace

DAO, vesmír, blue, eth, privacy, coin

Decentralizované autonomní organizace (DAO) jsou obecně subjekty, které fungují na základě inteligentních smluv. Jde o další z možností implementace blockchainu. Finanční transakce a pravidla se zakódují do blockchainu, což odstraní potřebu centrálního vedení. Jednou takovou DAO byl projekt, který vznikl v roce 2016. Jmenoval se prostě DAO, nebo také Genesis DAO.

Historie DAO

Programovací rámec DAO byl vyvinut týmem Slock.It. Během období tvorby bylo možné zakoupit tokeny DAO odesláním ETH na speciální adresu. Poměr byl stanoven na 100 DAO za 1 ETH. Šlo o nečekaný úspěch a vybralo se 12,7 milionu éterů (při tehdejším kurzu cca 150 milionů dolarů). S růstem ceny Etherea na 20 USD měly vybrané mince v jednu chvíli hodnotu přes 250 milionů dolarů.

Hack

Platforma měla umožnit financování zajímavých projektů pomocí tokenů DAO, jejichž vlastníci měli hlasovací právo a podíl na zisku. Nápad byl dobrý a stále je, bohužel 17. června 2016 došlo k hacku. Během prvních několika hodin útoku bylo ukradeno 3,7 milionu ETH, což v té době činilo asi 50 až 70 milionů dolarů. Vývojáři projektu udělali několik osudných chyb a vzhledem k velikosti projektu tím negativně ovlivnili samotné Ethereum, na kterém DAO stálo.

Fork

Vývojáři, komunita a tým Etherea rychle převzali kontrolu a začali pracovat na řešení. Hacker nemohl útok dokončit, protože prostředky ležely na účtu, na který se vztahovala 28denní doba držení. Došlo k hard forku Etherea, aby se prostředky vrátily do stavu před hackem. Část komunity Etherea však s takovým postupem nesouhlasila, protože porušoval princip decentralizace a neměnnosti blockchainu. Tudíž se síť rozdělila a vznikl fork Ethereum Classic (ETC).

Konec projektu

V září 2016 delistoval tokeny DAO Poloniex a v prosinci se přidal i Kraken. Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) následně uštědřila finální úder, který již v kontextu předchozích událostí mohl vypadat jako rána “z milosti”. Uvedla:

„Tokeny nabízené a prodávané„ virtuální “organizací známou jako„ DAO“ byly cenné papíry, a proto se na ně vztahují federální zákony o cenných papírech. Zpráva potvrzuje, že emitenti distribuovaných cenných papírů založených na distribuovaném ledgeru nebo blockchainu musí registrovat nabídky a prodeje těchto cenných papírů, pokud neplatí platná výjimka. Účastníci neregistrovaných nabídek mohou být rovněž odpovědni za porušení zákonů o cenných papírech.“

Tím projekt DAO definitivně skončil, ale následky přetrvávají.

Následky první DAO

Ačkoli mnozí kritizovali fork, ve skutečnosti Vitalik Buterin a další vývojáři Etherea zvolili postup, který velkou část budoucích problému odstranil. Velké množství mincí Eth se dostalo pod kontrolu hackera, což by jinak mohlo způsobit chronické problémy této kryptoměny. Hard fork rovněž zachránil prostředky velkého množství investorů. Nicméně se ukázalo, že v určitých případech někdo může, ba dokonce musí i do blockchainu direktivně zasáhnout, což poněkud dehonestuje principy, jako je decentralizace a neměnnost.

DAO ukázalo, že není moc dobrý nápad dávat něčemu název shodný s celou nadmnožinou podobných projektů. Poskytuje cennou lekci, že bezpečnost platforem je zásadním předpokladem pro samotné přežití kryptosvěta. Již víme, že špatné zabezpečení jednoho projektu může ohrozit i samotnou platformu.

Pokud jde o americkou komisi SEC, nynější projekty se snaží hledat cesty, jak se zařazení do kategorie “security” (cenné papíry) vyhnout, např. pomocí určité utility hodnoty (užitečnosti tokenů v blockchainové platformě), která brání splnění Howeyova testu.

Závěr

DAO byl transparentní a flexibilní decentralizovaný fond rizikového kapitálu. Asi měsíc po vzniku však hacker našel chybu v kódu a odcizil přibližně třetinu z celkového množství ETH, které fond vybral od investorů. V důsledku toho došlo k propadu ETH z cca 20 USD na 12 a k forku sítě, který rozdělil platformu na Ethereum (ETH) a Ethereum Classic (ETC). V historii druhé nejsilnější kryptoměny jde o velmi významný šrám, který platforma utrpěla a současně jde o další významný bod v historii kryptoměn.

 

Wyoming chce uzákonnit DAO jako společnosti; Prošel Bidenův balíček za 1,9 bil. $; Syn Petera Schiffa je all in BTC: Příběhy týdne

Atari postaví virtuální kasino v Decentralandu! MANA, Atari token i Decentral Games zaznamelany ATH

100násobná škálovatelnost Etherea na dosah. Optimistic rollups nás provedou až k ETH2, říká Vitalik Buterin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.