Středa, 29 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Historie zániku první velké Decentralizované Autonomní Organizace. Jak funguje podnik bez CEO a co je DAO? (edit. 2023)

Decentralizované autonomní organizace (DAO) jsou obecně subjekty, které fungují na základě inteligentních smluv. Jde o další z možností implementace blockchainu. Finanční transakce a pravidla se zakódují do blockchainu, což odstraní potřebu centrálního vedení. Jednou takovou DAO byl projekt, který vznikl v roce 2016. Jmenoval se prostě DAO, nebo také Genesis DAO.

 

Základy kryptoměn

 

Historie DAO

Programovací rámec DAO byl vyvinut týmem Slock.It. Během období tvorby bylo možné zakoupit tokeny DAO odesláním ETH na speciální adresu. Poměr byl stanoven na 100 DAO za 1 ETH. Šlo o nečekaný úspěch a vybralo se 12,7 milionu éterů (při tehdejším kurzu cca 150 milionů dolarů). S růstem ceny Etherea na 20 USD měly vybrané mince v jednu chvíli hodnotu přes 250 milionů dolarů.

Hack

Platforma měla umožnit financování zajímavých projektů pomocí tokenů DAO, jejichž vlastníci měli hlasovací právo a podíl na zisku. Nápad byl dobrý a stále je, bohužel raná aplikace nebyla dobře zvládnutá po technické stránce.  17. června 2016 došlo k hacku. Během prvních několika hodin útoku bylo ukradeno 3,7 milionu ETH, což v té době činilo asi 50 až 70 milionů dolarů.

Vývojáři projektu udělali několik osudných chyb a vzhledem k masivní velikosti projektu tím negativně ovlivnili samotné Ethereum, na kterém DAO stálo.

Fork

Vývojáři, komunita a tým Etherea rychle převzali kontrolu a začali pracovat na řešení. Hacker nemohl útok dokončit, protože prostředky ležely na účtu, na který se vztahovala 28denní doba držení. Po dohodě většiny účastníků sítě došlo k hard forku Etherea, aby se prostředky vrátily do stavu před hackem – tzv. rollback.

Část komunity Etherea však s takovým postupem nesouhlasila, protože porušoval princip decentralizace a neměnnosti blockchainu. Tudíž se síť rozdělila. Tak vznikl ethereový fork Ethereum Classic (ETC).

Konec projektu

V září 2016 delistoval tokeny DAO Poloniex a v prosinci se přidal i Kraken. Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) následně uštědřila finální úder, který již v kontextu předchozích událostí mohl vypadat jako rána “z milosti”. Uvedla:

Tokeny nabízené a prodávané virtuální organizací známou jako DAO byly cenné papíry, a proto se na ně vztahují federální zákony o cenných papírech. Zpráva potvrzuje, že emitenti distribuovaných cenných papírů založených na distribuovaném ledgeru nebo blockchainu musí registrovat nabídky a prodeje těchto cenných papírů, pokud neplatí platná výjimka. Účastníci neregistrovaných nabídek mohou být rovněž odpovědni za porušení zákonů o cenných papírech.

Tím projekt DAO, který byl současně první masivně rozšířenou implementací decentralizované autonomní organizace, definitivně skončil. Zůstává pouze jako součást historie kryptosvěta.

 

Kastrace BUSD je nešťastným důsledkem žalostného zaspání amerických zákonodárců: Komentář

 

Následky první DAO

Vitalik Buterin a další vývojáři Etherea společně s ethereovou komunitou zvolili postup, který velkou část budoucích problému odstranil. Velké množství mincí ETH se dostalo pod kontrolu hackera, což by jinak mohlo způsobit chronické problémy této kryptoměny. Hard fork rovněž zachránil prostředky velkého množství investorů.

Nicméně se ukázalo, že v určitých může dojít k porušení pravidel. Skutečnost, že lze do blockchainu direktivně zasáhnout, dehonestuje jeho základní principy, jako je decentralizace a neměnnost. Tyto otázky se objevují v diskuzích dodnes.

DAO ukázalo, že není moc dobrý nápad dávat něčemu název shodný s celou nadmnožinou podobných projektů. Poskytuje i ještě důležitější a cennější lekci: Bezpečnost platforem je zásadním předpokladem pro samotné přežití kryptosvěta. Špatné zabezpečení jednoho projektu může ohrozit samotnou platformu, na které byl vytvořen.

Pokud jde o americkou komisi SEC, dosid se projekty snaží hledat cesty, jak se zařazení do kategorie “security” (cenné papíry) vyhnout.  Jednu dobu se věřilo, že pomocí určité utility (užitečnosti tokenů v blockchainové platformě) se lze vyhnout splnění Howeyova testu. Poslední útoky na staking produkty burz či stablecoiny však ukazují, že cesta k vyjasnění legislativního rámce kryptoměn je dlouhá.

Závěr

DAO byl transparentní a flexibilní decentralizovaný fond rizikového kapitálu na mainnetu Ethereum. Asi měsíc po vzniku však hacker našel chybu v kódu a odcizil přibližně třetinu z celkového množství ETH, které fond vybral od investorů. V důsledku toho došlo k propadu ETH z cca 20 USD na 12 dolarů a k forku ethereové sítě, který rozvětvil blockchain na Ethereum (ETH) a Ethereum Classic (ETC). V historii druhé nejsilnější kryptoměny jde o velmi významný šrám, který tato platforma utrpěla, a současně jde o další významný bod v historii kryptoměn.

O možnostech, jak vydělat peníze na kryptoměnách. Nejdřív vás ale naučíme, co je vlastně kryptoměna! (akt. 2023)

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *