Úterý, 25 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

AI chatboti nelegálně kradou obsah chráněný autorskými právy a snižují příjmy vydavatelů, říká mediální skupina

Vývojáři umělé inteligence školí chatboty na kradeném obsahu a nezákonně odvádějí příjmy, data a uživatele ze zpravodajských publikací vytvářením konkurenčních produktů, tvrdí News Media Alliance.

News Media Alliance (NMA) vydala 77stránkovou bílou knihu a doprovodnou zprávu Úřadu pro autorská práva Spojených států, která tvrdí, že datové sady, které trénují modely umělé inteligence, využívají podstatně více obsahu zpravodajských vydavatelů ve srovnání s jinými zdroji.

Podle mediální skupiny se společnosti při výcviku svých modelů silně spoléhají na nezákonné získávání materiálu chráněného autorskými právy ze zpravodajských publikací. V důsledku toho modely „kopírují a používají obsah vydavatelů ve svých výstupech,“ což porušuje jejich autorská práva a staví zpravodajské zdroje do konkurence s modely AI.

Mnoho generativních vývojářů umělé inteligence se rozhodlo těžit obsah vydavatelů bez povolení a použít jej k modelování a k vytváření konkurenčních produktů v reálném čase, zdůraznilo NMA v prohlášení z 31. října.

Podle skupiny je pro média problém, že zatímco sama nesou rizika a musí hradit investice, vývojáři AI se na nich obohacují „ve smyslu uživatelů, dat, tvorby značky a peněz za reklamu.” Řešením by pak měla být dodatečná opatření k zamezení přijímání materiálů chráněných autorským právem.

ChatGPT od OpenAI, Bard od Googlu a Claude od Anthropic jsou tři chatboti s umělou inteligencí, kteří se těší vysokému zájmu uživatelů. Metody trénování těchto modelů umělé inteligence však byly kritizovány a všichni čelí žalobám za údajné porušení autorských práv u soudu.

Sami autoři nicméně většinou připouští, že úspěšné využití současné generace AI modelů v médiích, spíše než generování obsahu, zahrnuje korektury, generování nápadů a optimalizaci pro vyhledávače.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *