Úterý, 23 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Banka pro mezinárodní platby vyzývá ke koordinované mezinárodní akci proti konkurenčním stablecoinovým platbám

Banka pro mezinárodní platby (BIS) žádá státy, aby společně přijaly opatření k potlačení stablecoinů. Pro své konkurenční projekty žádá regulaci a uvádí, že ačkoli mají své výhody, nevýhody mohou převažovat.

Zatímco stablecoiny mohou velmi dobře sloužit k mezinárodním rychlým a levným platbám, BIS je v zásadě proti. Banka, která se zabývá mezinárodními platbami, říká, že pro regulaci stablecoinů je nezbytné koordinované mezinárodní úsilí.

Ve své zprávě BIS uvádí:

Využití stablecoinů v přeshraničních platbách by mohlo otevřít příležitosti (ve smyslu zvýšení jejich rychlosti a snížení nákladů, stejně jako rozšíření množiny možností a zlepšení transparentnosti). Výzvy by zároveň mohly zahrnovat koordinaci, hospodářskou soutěž, rozsah sítě a strukturu trhu a nedostatek mezinárodně konzistentní a účinné regulace, supervize a dohledu.

Dokonce i PDR SA (Personal Data Request Service Agreement) nemusí mít nutně pozitivní dopad na přeshraniční platby, protože nevýhody by mohly převážit případné výhody.

Podle BIS nemusí stačit standardní regulace stablecoinových dohod o službách (SA) a místo toho je možné prozkoumat „vylepšení stávajících platebních infrastruktur nebo vývoj CBDC (digitálních měn centrálních bank).”

Mezinárodní banka zde mezi řádky naznačuje, že by se stablecoiny měly výrazně omezit. Toho by se dalo dosáhnout jejich přímým zákazem, ale i “šikovnou” regulací, kterou lze tradičně opřít o buzzwordy, jako je finanční stabilita a podobně.

Je zapotřebí silně koordinovaného úsilí na mezinárodní úrovni, abychom se vyhnuli regulační arbitráži a zároveň umožnili dostatečnou flexibilitu, aby bylo možné řešit rizika a obavy specifické pro jurisdikci.

Vzhledem k významným rizikům, která pro EMDE představují substituce měny a potenciální ztrátu ražby, je možné věnovat další pozornost krokům (včetně možnosti omezit nebo zakázat používání SA) ke zmírnění rizik pro národní platební a měnový systém. stejně jako finanční stabilitu, kde orgány rozhodnou, že použití SA může narušit mandát centrální banky pro měnovou a finanční stabilitu.

Otevřené žádosti mezinárodních regulátorů o potlačení konkurence ze strany BIS mohou být již za čarou dobrého vkusu a jsou v ostrém kontrastu s jinak silným vlivem agend na ochranu hospodářské soutěže. Na druhou stranu, poskytování bankovních služeb či jejich alternativ je silně regulované odvětví a zejména pokud jde o pojištění vkladů a ochranu spotřebitele často nabízí to, co je u infrastruktury kryptoměn včetně stablecoinů bohužel zatím žalostně nedostatečné. Regulace v tomto duchu by tak digitálním aktivům mohla prospět.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *