Úterý, 21 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Americký státní dluh nabobtnal o 677 miliard dolarů za tři měsíce! BlackRock CEO navrhuje řešení situace

Americká vláda právě zvýšila zadlužení země za pouhé čtvrtletí o téměř 700 miliard dolarů. Rostoucí dluh představuje podle generálního ředitele největšího světového správce aktiv BlackRock problém, který se již nepodaří řešit pouhým zvyšováním daní.

„V Americe je situace naléhavější, než si kdy pamatuji,” říká CEO největší světové společnosti pro správu aktiv Larry Fink. Stav americké bilance rozebral v dopise akcionářům.

Údaje z databáze ministerstva financí Debt to the Penny ukazují, že státní dluh vzrostl z 33,896 bilionu dolarů k 27. prosinci 2023 na 34,573 bilionu dolarů k 27. březnu 2024, tedy o 677 miliard dolarů.

Larry Fink k tomu uvádí:

Od začátku pandemie vydaly USA zhruba 11,1 bilionu dolarů nového dluhu a tato částka je pouze částí emise. Je zde také úroková sazba, kterou ministerstvo financí musí zaplatit.

Před třemi lety byla sazba 10letých státních pokladničních poukázek nižší než 1 %. Ale teď, když tohle píšu, je to přes 4 % a to zvýšení o 3 procentní body je velmi nebezpečné. Pokud by se současné sazby udržely, činilo by to další bilion dolarů v úrokových platbách během příštího desetiletí.

Proč je dluh problémem právě teď? Protože v minulosti Amerika splácela staré dluhy vydáváním nových dluhů v podobě státních cenných papírů. Je to fungující strategie, dokud lidé chtějí tyto cenné papíry kupovat – ale do budoucna nemohou USA považovat za samozřejmé, že je investoři budou chtít kupovat v takovém objemu nebo s takovou prémií, jako je tomu v současnosti. V současné době je přibližně 30 % amerických státních cenných papírů v držení zahraničních vlád nebo investorů. Tento podíl se bude pravděpodobně snižovat s tím, jak bude stále více zemí budovat své vlastní kapitálové trhy a investovat na domácím trhu.

Generální ředitel BlackRocku si myslí, že nabalující se sněhová koule zadlužení představuje pro Spojené státy skutečně vážnou hrozbu, kterou je třeba řešit nejen dosavadní cestou, která již nebude stačit.

Existuje špatný scénář, kdy americká ekonomika začne vypadat jako japonská koncem 90. let a začátkem 21. století, kdy dluh převýšil HDP a vedl k obdobím úspor a stagnace.

V Americe s vysokým zadlužením by bylo také mnohem obtížnější bojovat s inflací, protože tvůrci měnové politiky by nemohli zvýšit sazby, aniž by dramaticky zvýšili již tak neudržitelný účet za obsluhu dluhu, uvádí Fink.

Podle Finka navíc nejde o hypotetický scénář. Říká, že současná trajektorie, pokud se nic nezmění, přivede USA  nevyhnutelně do dluhové krize.

Fiskální disciplína sice podle CEO BlackRocku může do určité míry pomoci zkrotit dluh, ale dodává, že bude velmi obtížné (jak politicky, tak matematicky) zvýšit daně nebo snížit výdaje do takové míry, kterou by Amerika potřebovala k dramatickému snížení dluhu.

…Kromě zdanění a rozpočtových škrtů však existuje ještě jedna cesta, a tou je růst. Pokud HDP USA poroste v příštích pěti letech v průměru o 3 % (reálné, nikoli nominální hodnoty), udrželo by to poměr dluhu k HDP na 120 % – vysoké, ale přiměřené.

Měl bych zdůraznit, že 3% růst je velmi vysoký požadavek, zejména s ohledem na stárnoucí pracovní sílu v zemi. Bude to vyžadovat, aby politici zaměřili svou pozornost novým směrem. Dluh již nemůžeme vnímat jako problém, který lze vyřešit pouze zdaněním a škrty ve výdajích. Místo toho se americké dluhové úsilí musí soustředit na prorůstovou politiku, která zahrnuje využití kapitálových trhů k vybudování jednoho z nejlepších katalyzátorů růstu: infrastruktury. Zejména energetické infrastruktury, dodává.

Další:

Kryptoburza KuCoin plánuje airdrop za 10 milionů dolarů pro věrné uživatele po právních výzvách v USA

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *